אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מוקף בעשירים: כמה שווים חברי הצוות שמינה דונלד טראמפ? צילום: רויטרס

מוקף בעשירים: כמה שווים חברי הצוות שמינה דונלד טראמפ?

הבית הלבן פרסם פרטים על מצבם הפיננסי של המקורבים לנשיא לפני כניסתם לתפקיד; נכסיו של ראש המועצה הכלכלית, גארי קוהן, מוערכים ב-230 מיליון דולר לפחות; חתנו ובתו של טראמפ שווים על הנייר 741 מיליון דולר

01.04.2017, 10:20 | שירות כלכליסט

הבית הלבן פרסם אמש (ו') פרטים על מצבם הפיננסי של חברי הצוות הקרוב של הנשיא דונלד טראמפ, בהם חתנו ובתו ג'ארד קושנר ואיוונקה. המסמכים מאשרים כי טראמפ המיליארדר הקיף עצמו באנשים אמידים ביותר. לפי הערכות, אנשי הסגל הבכירים והקבינט של הנשיא הנוכחי מחזיקים בנכסים בסך 12 מיליארד דולר - ובכך הפך ממשלו לעשיר ביותר בהיסטוריה.

קראו עוד בכלכליסט

הגשת המסמכים נדרשת לפי חוק, והם מספקים מבט לנכסים ולתפקידים שבהם החזיקו חברי הצוות לפני שמונו לתפקידים הנוכחיים שלהם בבית הלבן, ולפני שנדרשו למכור מניות ונכסים אחרים שעלולים לשים אותם בניגוד אינטרסים.

לפי המסמכים, גארי קוהן, נשיא גולדמן זאקס לשעבר שמונה לראש המועצה הכלכלית של הבית הלבן, מחזיק בנכסים בשווי של 230 מיליון דולר לפחות, אם כי הסכום הזה עשוי להיות גבוה בהרבה - זאת מכיוון שכמעט ולא ניתן מידע על חלק מאותם נכסים, אלא רק נכתב שהשווי שלהם גבוה ממיליון דולר. בשנה לפני כניסתו לתפקיד, נהנה קוהן מהכנסה שנתית שנעה בין 48 מיליון דולר ל-77 מיליון דולר.

גארי קוהן, צילום: אם סי טי גארי קוהן | צילום: אם סי טי גארי קוהן, צילום: אם סי טי

הדו"ח על קושנר, המשמש כיועץ לנשיא מתפרס על פני 54 עמודים, שכוללים גם את מרבית הנכסים וההכנסות של אשתו איוונקה טראמפ – בהם שורה של נכסים בשווי שעומד על שש או שבע ספרות.

ב"ניו יורק טיימס" דיווחו עוד קודם לכן, כי אימפריית הנדל"ן וההשקעות של בני הזוג שווה 741 מיליון דולר. בנוסף, קושנר היה מעורב ב-266 חברות בע"מ, תאגידים ומלכ"רים, אך הוא התפטר מהתפקידים הללו בינואר עם השבעתו של טראמפ לנשיאות.

בשבועות האחרונים חברי הקונגרס הדמוקרטים הביעו חשש לניגודי אינטרסים בשל היותו של קושנר יזם נדל"ן, במיוחד לנוכח עסקה מתגבשת עם ענקית הביטוח הסינית אנבנג, שבוטלה בסופו של דבר. השבוע נוספה איוונקה באופן רשמי לצוות של הנשיא. היא הקימה מותג אופנה והייתה מעורבת בעסקי הנדל"ן של אביה, אך גם היא פרשה מהתפקידים לאחר כניסת אביה לבית הלבן.

לפי הפרסום, איוונקה השאירה בבעלותה אחזקה במלון טראמפ אינטרנשיונל שנמצא לא הרחק מהבית הלבן. השארת המלון בבעלות המשפחה כבר עוררה לא מעט ביקורת, זאת בשל החשש שנציגים של ממשלות זרות יבחרו ללון בו בתקווה לזכות בטובות מצד הממשל. על פי המסמכים, איוונקה הרוויחה 5-1 מיליון דולר מהאחזקה שלה במלון בתקופה שבין ינואר 2016 ומרץ 2017, ושווי האחזקה שלה נע בין על 25-5 מיליון דולר.

 

המסמכים שהוגשו כוללים גם פרטים על הונו של יועצו הקרוב והשנוי במחלוקת של טראמפ, סטיב באנון. חשבונות הבנק, אחזקות הנדל"ן ונכסים אחרים שהיו בבעלותו לפני כניסתו לבית הלבן עמדו על בין 3.3 מיליון דולר ו-12.6 מיליון דולר. לעומת זאת, שווי הנכסים של ראש הסגל ריינוס פריבוס נע בין 604 אלף דולר ו-1.16 מיליון דולר, וההכנסה שלו עמדה על 1.42 מיליון דולר. 566 אלף דולר מהכנסה זו הגיעה מהוועידה הלאומית הרפובליקנית, והשאר מהיותו שותף בפירמת עורכי דין במילווקי.

עם זאת, המסמכים לא כללו פרטים על הונם של טראמפ עצמו ושל סגנו מייק פנס.

שאלות על ניגוד עניינים ו"דו"חות מורכבים"

שאלות לגבי ניגודי עניינים פוטנציאליים של טראמפ בשל עסקי המלונות ומגרשי הגולף שלו עלו החל מבחירתו בנובמבר. הוא אמנם הודיע כי העביר את ניהול האימפריה המשפחתית לבניו הבוגרים, דונלד ג'וניור ואריק, אך יש שחוששים שאין בכך מספיק כדי למנוע ניגוד עניינים, וקוראים לטראמפ להקים קרן נאמנות עיוורת לניהול נכסיו.

קושנר ואיוונקה טראמפ, צילום: גטי אימג קושנר ואיוונקה טראמפ | צילום: גטי אימג'ס קושנר ואיוונקה טראמפ, צילום: גטי אימג

ההעדפה של טראמפ להקיף עצמו באנשים עשירים באה לידי ביטוי גם ביועצים הפחות קרובים אליו. כך למשל, יועצו הטכנולוגי ריד קורדיש, היה יזם נדל"ן בבולטימור, שווי הנכסים שלו גבוה מ-90 מיליון דולר, והכנסתו נעה בין 48-55 מיליוו דולר. "אלו הם אנשים מצליחים ביותר עם שווי הון גבוה ומבני נכסים מורכבים, כולל קרנות וחברות בע"מ, וצריך לעבור על כל הקשרים העסקיים שלהם", מסר בכיר בוועדת האתיקה של הסנאט.

לפי הבית הלבן, המשרד העצמאי לאתיקה בממשל, שעובר על הצהרות ההון במטרה לסייע במניעת ניגודי עניינים, אישר כי בסביבות 25% מחברי הצוות של טראמפ הם בעלי דו"חות "מורכבים ביותר", כלומר שהם אנשים אמידים במיוחד. לשם השוואה, רק מספר מועט מיועציו של הנשיא הקודם ברק אובמה קוטגלו כבעלי דו"חות "מורכבים ביותר".

עם זאת, ישנם כמה יוצאים מהכלל בקרב הצוות של טראמפ שלא הרוויחו מיליונים לפני כן. יועץ המסחר של הנשיא, פיטר נבארו לדוגמה, הרוויח הכנסה שנתית של 240 אלף דולר באוניברסיטת קליפורניה-אירווינג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות