אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית אלפא צילום: אם סי טי

תוכנית אלפא

ראסל ווסטברוק עבד כמו מטורף בקיץ כדי להגיע מוכן לקבלת המושכות של אוקלהומה סיטי ת'אנדר. התוצאה: עונה היסטורית

02.04.2017, 11:19 | אוריאל דסקל
ראסל ווסטברוק היה יכול לבלות את הקיץ בחופשה ארוכה בסנטוריני, יוון ולטפל בלבו השבור מכך שקווין דוראנט עזב את אותו באוקלהומה סיטי. הוא היה יכול להיות באולימפיאדה בריו דה ז'נרו ולרוץ בקלילות עם חבריו למדליית זהב. הוא גם היה יכול ללחוץ על קבוצתו כדי שתביא מחליף ראוי לדוראנט ולאיים שיעזוב אם זה לא יקרה. אבל הוא לא עשה את כל אלו. במקום, הוא התעורר כל בוקר ב-6:30 לאימון אישי עם קובי בראיינט. כוכב לוס אנג'לס לייקרס לשעבר בילה עם ראס באימונים אישיים אינטנסיביים, שקובי היה עושה בעצמו מדי אוגוסט לפני תחילת כל עונה. אלו אימונים שסטיב קליפורד, היום מאמן שרלוט הורנטס ובעבר עוזר מאמן לוס אנג'לס לייקרס, אמר עליהם: "בראיינט היה עובד קשה באוגוסט כדי להגיע מוכן למאבק לאורך העונה כולה".

קראו עוד בכלכליסט

ראסל ווסטברוק. למידה עם קובי, צילום: רויטרס ראסל ווסטברוק. למידה עם קובי | צילום: רויטרס ראסל ווסטברוק. למידה עם קובי, צילום: רויטרס

לווסטברוק אף פעם לא היתה בעיה לקום מוקדם בבוקר. בטח אם זה בשביל כדורסל.

מאז שהיה שחקן בתיכון לאוזינגר בלאוונדל, קליפורניה, הוא היה קם מוקדם בבוקר כדי לטאטא את רצפת אולם הכדורסל לפני שהוביל את קבוצתו לאימון. והקשר שלו עם קובי לא התחיל הקיץ. ראסל, כשחקן קולג'ים, היה במחנה הקיץ המפורסם של UCLA, בו שחקני NBA בהווה, בעבר ובעתיד, מתחרים ב-5 על 5. שם "ראס" פגש את קובי בראיינט. ולא סתם בחר ווסטברוק לעבוד עם קובי בראיינט בקדם העונה.

ראס, שבתיכונים אף אחד לא חשב שהוא יכול להיות הכוכב שהוא היום, נכנס לקבוצת הכדורסל של UCLA רק בגלל שג'ורדן פארמר, קודמו בתפקיד הרכז של האוניברסיטה בקליפורניה, החליט לעזוב מוקדם את הקולג' ולהיכנס לדראפט.  בקולג' ווסטברוק גדל פיזית, ונפשית. וזה קרה בעיקר בגלל שהוא עבד כמו משוגע על כישוריו ועל הגוף שלו. למהירות הטבעית נוספה מאסה ושליטה אדירה בכדור. ורוח מנהיגותית פעמה שם בגוף הלא גדול במיוחד גם כילד תיכון שמיד אחרי שניקה את אולם הכדורסל, רץ לתת הכל על המגרש כדי להראות לחבריו לקבוצה מה עושים כדי לנצח.

עם זאת, לאורך הקריירה שלו, ווסטברוק אף פעם לא היה האלפא המובהק בקבוצתו. בביולוגיה בחיות חברתיות, זכר אלפא הוא היחיד בקהילה המשמש כמנהיג. אם ההנהגה נעשית על ידי זוג, הם יכונו זוג אלפא.

עם דוראנט, ראס היה זוג אלפא.

ולכן, האימונים עם קובי בראיינט הקיץ. ולכן גם מחנה האימונים של אוקלהומה היה שונה. ראס הגיע לעונה הזו, בפעם הראשונה בקריירה שלו, כאלפא יחיד.

קווין דוראנט, מי שסייע לו להתרגל לליגה והיה שם איתו לאורך כל שנותיו ב-NBA, עזב לקבוצה היריבה, הטובה בליגה. ראס ידע שהוא צריך לקח את הקבוצה על הגב שלו. והוא איבד את הקול שלו ביום הראשון של מחנה האימונים.

כדי להיות המנהיג הזה, ווסטברוק, שבעבר סבל מבעיות ברכיים ועבר כמה ניתוחים, דרש מהצוות באוקלהומה לשנות לו את האימונים כך שיהיה חזק יותר אך לא יאבד את המהירות ויוכל להגביר את האינטנסיביות שלו על המגרש.

ראסל ווסטברוק. עבודה עם קובי, עבודה על המגרש, עבודה בחדר כושר, עבודה על דיונות חול, צילום: אם סי טי ראסל ווסטברוק. עבודה עם קובי, עבודה על המגרש, עבודה בחדר כושר, עבודה על דיונות חול | צילום: אם סי טי ראסל ווסטברוק. עבודה עם קובי, עבודה על המגרש, עבודה בחדר כושר, עבודה על דיונות חול, צילום: אם סי טי

האימונים החדשים נועדו לבנות ולשמר את הנפיצות והמהירות שלו.

דווייט דאוב, אחראי לכושר וליכולות אתלטיות של אוקלהומה סיטי (director of athletic performance) אמר למגזין Stack Magazine: "אנחנו צריכים למקסם את שיווי המשקל שלו ועושים זאת על ידי אימון באווירה 'לא יציבה'. המון עבודה על שטחים לא יציבים. מאחר שווסטברוק משחק כדורסל מאוד אגרסיבי ונפיץ, הוא בסכנת פציעה גדולה יותר משחקנים אחרים. הוא דורש המון מהשרירים שלו, מהגידים שלו והרצועות שלו. הוא דורש לשחק כדורסל ברמה הכי גבוהה. בקלות הוא יכול לאבד שיווי משקל והקוארדינציה שלו עם תנועה גרועה - ואימונים על שטחים לא יציבים עוזרים למנוע את זה".

שטחים לא יציבים שווים המון עבודת רגליים עם כריות גומי, כדור גומי. עבודת המשקולות היא לא עם משקלים כבדים - אבל הרבה מאוד עבוד עם רצועות TRX, עבודות גמישות עם משקולות לא כבדות מדי וגומיות. כל תרגיל, ויש כמה וכמה בכל אימון, ווסטברוק עשה ועושה כמעט כל יום בין 6 ל-10 פעמים במסגרת 3 עד 6 סטים. בנוסף, ראס עובד המון על שרירי הליבה. שרירי הליבה הם השרירים שתומכים בעמוד השדרה ומייצבים את הגוף - שרירי הבטן, הגב והאלכסונים. בכל אימון כדורסל בקיץ התאמן ראסל עם גומיות התנגדות כדי לשפר את כוחו המתפרץ.

אחרי שסיים את אימוני הכדורסל בקדם העונה, ווסטברוק לקח כמה חברים כדי לרוץ איתם על דיונות חול - כפי שעשה בעבר עם קווין דוראט בהכנה לעונות הקודמות. החול הוא משטח שקשה לרוץ עליו והוא משפר את שיווי המשקל ושרירי הרגליים שאחראים לכוח המתפרץ. לפי חוקרים, מוציאים פי 1.6 עד 2.7 יותר קלוריות כשהולכים/רצים על חול מאשר על אדמה יציבה/כביש.

וכך בילה ווסטברוק את הקיץ שלו: עבודה עם קובי (הוא גם התאמן עם שחקנים צעירים וחבריו לקבוצה לפני מחנה האימונים של הת'אנדר), מחנה אימונים עם הקבוצה, עבודה בחדר כושר, עבודה על דיונות החול.

אפשר לראות את התרגילים כאן.

 "אנחנו מתמודדים עם חלק מהאתלטים הגדולים בעולם", אמר דאוב למגזין Stack. "אנחנו צריכים לאמן את השחקנים שלנו באווירה בה מערכת העצבים המרכזית חייבת להגיב כל הזמן כדי להימנע פציעה".

ווסטברוק עצמו הבין שהוא צריך לסמוך על מאמני הכושר והצוות המקצועי של הקבוצה.  "אני יודע שאני צריך להתמקד יותר על אימוני יציבה כדי לשמור על המהירות שלי בגלל שאני צריך להיות יותר אנרגטי על המגרש. אני חייב להיות יותר אנרגטי מאשר היריבים, אני רוצה שהמשחק מולי יקשה עליהם"" אמר ראס באימוני קדם העונה לעיתונאים. "לכן אני מקשיב למאמנים, הם יודעים מה צריך לעשות".

ראס קרע את עצמו בקדם העונה ועבד קשה לאורך העונה בשביל להיות מנהיג שתמיד נותן את כל מה שהוא יכול ומעבר על המגרש.

האימונים הללו הוכיחו את עצמם: את העונה הוא הולך לסיים עם ממוצע טריפל-דאבלים - הראשון שעושה זאת מאז אוסקר רוברטסון ב-1962 ("אני מעודד אותו שיעשה זאת - אני בעדו" אמר רוברטסון בעצמו לפני כמה ימים). הוא גם השחקן שנוגע הכי הרבה בכדור בליגה (יותר מ-100 נגיעות בכדור במשחק, רק ג'יימס הארדן והוא נוגעים 100+ פעמים בכדור ב-NBA). ולמרות מה שאומרים עליו - שהוא אגואיסט ואיכפת לו רק מהסטטיסטיקות - אין בכלל ספק שחבריו לקבוצה רואים אותו כהמנהיגם הבלתי מעורער.

טאז' גיבסון, שהגיע באמצע העונה לת'אנדר אמר ללוס אנג'לס טיימס: "אני עכשיו מבין עד כמה הוא חבר אדיר הוא לקבוצה. סופר קול, מנהיג חזק. הוא מזכיר לי את הכוכבים הגדולים בעבר של הליגה - שאף פעם לא הרגישו שהם עשו מספיק כדי לנצח. אתה רוצה ללכת איתו לקרב בגלל שהוא שם איתך עד סוף הקרב. הוא סופר פריק, הנפיצות שלו, המהירות שלו, הכוח שלו - הוא הופך את כולם סביבו לטובים יותר. הוא סופר סטאר אמיתי".

בקיצור, אלפא. ובאנגלית? MVP.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות