אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איסלנד רוצה לקבע את שער המטבע שלה ליורו צילום: רויטרס

איסלנד רוצה לקבע את שער המטבע שלה ליורו

שר האוצר במדינה הודיע כי הם שוקלים להצמיד את הקרונה האיסלנדית למטבע מרכזי: "זה לא דבר טוב כשהשווי של מטבע משתנה ב-10% בחודשיים, כפי שקרה פה". לפני ימים ספורים איסלנד הסירה את הגבלות ההון שהוטלו במשבר הפיננסי של 2008

02.04.2017, 11:42 | שירות כלכליסט
באיסלנד שוקלים את האפשרות להצמיד את שער המטבע המקומי, הקרונה, למטבע מרכזי, ככל הנראה היורו, כך הודיע אתמול (שבת) שר האוצר של המדינה. לדבריו, המדינה אינה יכולה לשמור על מטבע חופשי. הדברים נאמרו ימים ספורים לאחר שאיסלנד הסירה את הגבלות ההון שהוטלו במשבר הפיננסי של 2008 שגרם לקריסת מערכת הבנקאות במדינה.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו של שר האוצר בנדיקט יוהנסון, איסלנד בוחנת אפשרויות להצמיד את הקרונה למטבע מרכזי אחר, קרוב לוודאי שהיורו. אם כי גם הדולר והליש"ט הועלו כאופציות. "האם הסטטוס קוו אינו בר השגה? אכן. כולם מסכימים על כך", אמר יוהנסון שנכנס לתפקידו בינואר האחרון. "אנחנו רוצים לאמץ מדיניות שתייצב את המטבע. זה לא דבר טוב כשהשווי של מטבע משתנה ב-10% בחודשיים, כפי שקרה פה".

קרונות איסלנדיות, צילום: רויטרס קרונות איסלנדיות | צילום: רויטרס קרונות איסלנדיות, צילום: רויטרס

איסלנד, המונה 330 אלף תושבים, הצליחה להתאושש מהמשבר של 2008 שגרם לקריסתם של שלושת הבנקים הגדולים במדינה, הודות לעלייה בתיירות. מספר התיירים במדינה זינק פי 5 מאז 2010, ואילו התמ"ג צמח ברבעון האחרון של 2016 ב-11%. במקביל, עלו חששות לגבי התחממות יתר בכלכלה.

יוהנסון הדגיש כי ייצוב המטבע הוא "הנושא המרכזי הבא" שעומד בפני קובעי המדיניות. הוא שלל את השמועות שהקרונה יוצמד לדולר הקנדי או לקרונה הנורבגי, בטענה שמדובר ב"רעיונות מגוחכים", שכן שני המטבעות נחלשו לאחרונה בעוד שהקרונה התחזק ב-20% בשנה האחרונה. "אם מצמידים את המטבע, צריך לעשות את זה מול מטבע שמולו עושים עסקים. מרגע שמחליטים על המטבע - זה משנה את העתיד, עושים יותר עסקים עם האזור הזה", הסביר בראיון לפייננשל טיימס. לפיכך, הוא מאמין שהצמדה ליורו "היא האפשרות הריאלית היחידה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות