אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אם יהיה צורך - ר"מ בריטניה תצא למלחמה כדי להגן על גיברלטר" צילום: גטי אימג'ס

"אם יהיה צורך - ר"מ בריטניה תצא למלחמה כדי להגן על גיברלטר"

תרזה מיי אמרה שבמסגרת המו"מ על הברקזיט, בריטניה לא תסכים להעביר את הריבונות בטריטוריה לספרד נגד "הרצון החופשי והדמוקרטי של התושבים". לדברי מייקל הווארד, לשעבר מנהיג המפלגה השמרנית, מיי תנהג בדיוק כפי שנהגה מרגרט תאצ'ר בסוגיית איי פוקלנד

02.04.2017, 19:51 | שירות כלכליסט
ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי תצא למלחמה אם יהיה צורך כדי להגן על גיברלטר, בדיוק כפי שעשתה מרגרט תאצ'ר עם פוקלנד - כך טוען מנהיג המפלגה השמרנית לשעבר, מייקל הווארד. דבריו של הווארד אמנם ספגו ביקורת, אך במקביל הממשלה חזרה על המחויבות שלה להגן על הריבונות של הטריטוריה.

קראו עוד בכלכליסט

מוקדם יותר היום התקשרה מיי לפביאן פיקארדו, השר הראשי של גיברלטר, וחזרה על התמיכה הבריטית ב"גיברלטר, התושבים והכלכלה". עוד הוסיפה מיי, כי במסגרת המו"מ על הברקזיט, בריטניה לא תסכים להיכנס להסכם שיעביר את הריבונות לספרד נגד "הרצון החופשי והדמוקרטי של התושבים".

שר ההגנה מייקל פאלון שמר על טון דומה והבטיח כי יפעל לשמירה על גיברלטר. "גיברלטר תהיה מוגנת, מכיוון שאי אפשר לשנות ריבונות בלי הסכמת התושבים", הודיע בראיון לתחנת הרדיו של ה-BBC.

גיברלטר גיברלטר גיברלטר

הווארד ערך את ההקבלה לתאצ'ר בראיון בסקיי ניוז. "לפני 35 שנה בדיוק, ראשת ממשלה אישה אחרת שלחה כוח משימה לצד השני של העולם כדי להגן על החירות של קבוצה קטנה אחרת של אזרחי בריטניה נגד מדינה דוברת ספרדית אחרת, ואני בטוח לגמרי שראשת הממשלה הנוכחית שלנו תפגין חוזק דומה כשתעמוד לצד תושבי גיברלטר".

הדברים עוררו סערה קלה במערכת הפוליטית בבריטניה. טים פארון, שעומד בראש המפלגה הליברל-דמוקרטית הביע התנגדות לאפשרות של מלחמה. "זה בלתי ייאמן, שפחות משבוע מהפעלת סעיף 50, השמרנים כבר דנים במלחמות פוטנציאליות עם שכנינו באירופה"

בגיברלטר תמכו בהישארות באיחוד האירופי ברוב של 96%, אולם פיקארדו אמר כי הוא מעניק כעת את תמיכתו המלאה לראש הממשלה. "כשנקבל את ההסכם על הברקזיט, זה חייב להיות הסכם שחל על כל רחבי בריטניה בנוגע למסחר עתידי, ואם יהיה הסכם מסוג זה - זה רק הוגן והולם שהוא יחול על גיברלטר", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות