אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצרפת עד אירלנד: כיצד ההטבות לנכים מחושבות במדינות המערב צילום: צביקה טישלר

מצרפת עד אירלנד: כיצד ההטבות לנכים מחושבות במדינות המערב

באיטליה ההטבות לנכים מחושבת בכל שנה מחדש בהתבסס על האינפלציה ועלות המחיה, באירלנד הקצבה ניתנת גם למי שחוזר לעבוד ובארה"ב רוב הנכים לא מקבלים קצבאות ותלויים בבולי מזון

03.04.2017, 06:45 | שירות כלכליסט

איטליה

ההטבות מחושבות בכל שנה מחדש

באיטליה חיים כ־2.6 מיליון נכים, שהם 4.8% מהאוכלוסייה. הטבות לנכים מחושבות בכל שנה מחדש, בהתבסס על האינפלציה ועלות המחיה. נוסף לקצבה הם מקבלים הטבות מס על רכישת מוצרים כמו כלי תעבורה מיוחדים. באיטליה לא מעודדים נכים לצאת לעבוד, והקצבה אינה מספיקה לחיים עצמאיים. לפי ארגון ANED האירופי, שמנטר נתונים על תמיכה בבעלי מוגבלויות, שיעור המבוגרים באיטליה שמצויים בסכנת נפילה אל מתחת לקו העוני הוא 16.5%, לעומת 6.6% בקרב תושבים בריאים.

אירלנד

הקצבה ניתנת גם למי שחוזר לעבוד

באירלנד, קצבת נכים ניתנת לתושבי המדינה הסובלים מנכות שמגבילה אותם מביצוע עבודה שהולמת את כישוריהם למשך שנה לפחות. תהליך האישור כרוך בהגשת דו"ח מהרופא המטפל לשירותי הרווחה. התשלום המקסימלי עבור בני 26 ומעלה הוא 188 יורו לשבוע עבור יחידים, כאשר הורים לילדים יקבלו קצבה גדולה יותר. הקצבה תינתן גם אם האדם הנכה יחזור לעבודה, כל עוד שכרו לא יעלה על 350 יורו בשבוע. עם זאת, גם חזרה חלקית לעבודה מחייבת אישור.

ארה"ב

רוב הנכים לא מקבלים קצבאות ותלויים בבולי מזון

המערכת האמריקאית אינה ממהרת לחלק קצבאות ונוקטת יד קשה כדי לוודא שמבקשי קצבה אינם מזייפים את נכותם. אחד מכל חמישה אמריקאים סובל מנכות ורובם אינם מקבלים קצבאות או הטבות. עבור אלה שאינם עונים לקריטריונים, בולי מזון מהווים עוגן חיוני. בארה"ב קיימות שתי הטבות עיקריות לנכים: ביטוח פדרלי הממומן באמצעות העובד והמעסיק בגובה של 1,140 דולר בחודש הניתן לכ־9 מיליון איש והבטחת הכנסה בגובה 525 דולר בחודש הניתנת לכ־5 מיליון מבוגרים וכ־1.3 מיליון ילדים.

 

גרמניה

נכים קשים מקבלים הגנה מיוחדת מפני פיטורים

בגרמניה נכים שאינם מסוגלים לעבוד יותר משלוש שעות ביום זכאים לקצבת נכות אם שילמו דמי ביטוח לאומי במשך חמש שנים לפחות. קצבת הנכות הממוצעת נעה סביב 8,900 יורו לשנה. נכים זכאים לטיפול רפואי דרך תוכנית ביטוח ממלכתית ללא תשלום נוסף, אם הם שילמו דמי ביטוח לפני הפגיעה הגופנית. מי שדרגת נכותם קשה, זכאים להטבות נוספות ולהגנה מיוחדת מפני פיטורים. ילדים בעלי נכויות מבוטחים אוטומטית עם הוריהם בתוכנית ביטוח רפואית ללא תשלום נוסף. סטודנטים נכים זכאים לזכויות כמו גישה לכסא גלגלים ומתורגמן לשפת הסימנים לפי הצורך. בנוסף, חברות בגרמניה מקבלות הטבות מס בתמורה להעסקת בעלי מוגבלויות.

 

שר החוץ וולפגנג שויבלה, צילום: איי אף פי שר החוץ וולפגנג שויבלה | צילום: איי אף פי שר החוץ וולפגנג שויבלה, צילום: איי אף פי

 

יפן

מוגבלים זכאים להנחה בתח"צ

בעלי מוגבלויות פיזיות ומי שסובלים ממחלות נפשיות זכאים לסיוע ממשלתי. 7.4 מיליון יפנים משתייכים לקטגוריות הללו. מבוגרים בעלי לקויות פיזיות ונפשיות קשות שהכנסתם נמוכה מ־2.7 מיליון ין בשנה (כ־90 אלף שקל), זכאים לקצבה בגובה 21.3 אלף ין בחודש. משפחות עם ילדים מתחת לגיל 20 שסובלים ממוגבלויות מקבלים קצבה כפולה. אם הילדים זקוקים לטיפול צמוד בבית, יקבלו המשפחות עוד 9.7 אלף ין בחודש. אזרחים מוגבלים זכאים להנחות בתח"צ.

 

נורבגיה ושבדיה

המדינה מסייעת לנכים בהתאמת הבית

בשבדיה ובנורבגיה מי שנפצע בתאונה וסובל עקב כך מנכות, זכאי לסיוע פיננסי להתאמת הבית לצרכיו, כמו, למשל, העתקת חדרים מקומות גבוהות לנמוכות. בנוסף, מי שבונה בית חדש בשבדיה, לא יקבל את אישורי הבנייה הנדרשים אם תוכניות הבית אינן מותאמות לאירועים בלתי צפויים שעלולים לגרום לנכות. כך, למשל, לפי חוקי שבדיה, יש לבנות את המטבח בקומה התחתונה של הבית, זאת נוסף על חדר אמבטיה עם גישה לכיסא גלגלים בקומה התחתונה ואפשרות להמיר חדר אחד בקומה זו לחדר שינה. תיקון זה לחוק הבנייה הותקן כדי לצמצם את היקף התביעות העתידיות עבור סיוע נוסף להתאמת הבית במקרה של נכות פתאומית. עד לשלהי שנות השמונים מדינות סקנדינביה שילמו שיעורים גבוהים מאוד של קצבאות אבטלה, כך לפי אקסל ווסט פדרסון, פרופסור במכון למחקרים חברתיים באוסלו. השינוי במגמה החל בשנות השמונים והתעצם על רקע המשבר הגלובלי ב־1991.

 

צרפת

גם מי שלא עבד מעולם מקבל קצבה

קצבאות הנכות בצרפת מחושבות לפי שכרו הממוצע של מקבל הקצבה בעשור האחרון. אם מקבל הקצבה מסוגל לעבוד, יתבסס שיעור הקצבה על 30% משכרו והיא תעמוד על 282—951 יורו בחודש. עבור מי שאינו מסוגל לעבוד, נקבע שיעור של 50%, עד לתקרה של 1,585 יורו בחודש. נכים מבוגרים שמעולם לא עבדו מורשים לתבוע קצבה חודשית שתנוע בין 403 יורו לאדם בודד ועד 666 יורו לזוג, כל עוד מקורות ההכנסה האחרים שלהם אינם מגיעים ל־800 יורו בחודש ליחיד ו־1,600 יורו בחודש לזוג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
הכתבה מנותקת מהמציאות. כל הפרטים מפורסמים על ידי ה או,אי,סי,די.
לצערי,לא טרח הכתב לקרוא את הפרטים ולכן אינו דייק! ישראל היום במקום ה 45 בעולם המתועד,בכל הנוגע לגובה הקצבה. בישראל היא 3208 שקל נכון לדצמבר 2019,ובכל מדינות העולם המתועד הסכומים גבוהים לכל הפחות פי 1.5 ועד פי 4,למשל יוון,צרפת,אוסטרליה,שוויץ וגרמניה בהם מקבלים פי 2.5 ויותר,אבל ממש לא רק,אלא בנוסף גם תנאים אותם מקבלים בישראל רק מביטוח פרטי,וזה מקוצם,מפני שהבטל חייב להתאים עצמו לעולם. מדהים איך שהכתבה רחוקה מהאמת. זה נושא שאני עוסק בו מספר שנים באופן רשמי.
ד"ר פלקוב  |  23.12.19