אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסיה: 10 נהרגו בפיצוץ במטרו של סנט פטרבורג צילום: twitter

רוסיה: 10 נהרגו בפיצוץ במטרו של סנט פטרבורג

10 נהרגו ו-47 נפצעו בפיצוץ ברכבת התחתית בסנט פטרבורג. כל התחנות נסגרו. פצצה נמצאה בתחנת מטרו במרכז העיר ונוטרלה. הנשיא פוטין, שהיה בסנט פטרבורג, עודכן. דובר התובע הכללי: "מדובר בפיגוע. לא חוקרים כיוונים אחרים". החשודים המיידיים: דאעש ו"האלמנות השחורות"

03.04.2017, 15:38 | ynet

עשרה בני אדם נהרגו בצהריים (יום ב') ו-47 נפצעו בפיצוץ שאירע ברכבת התחתית בעיר סנט פטרבורג שברוסיה. הפיצוץ אירע ברכבת נוסעת כשהיא הייתה בין שתי תחנות. בתחילה דווח שאירעו שני פיצוצים, אבל אחר כך התברר שאירע רק פיצוץ אחד. כשעתיים אחר כך דיווחה התקשורת הרוסית כי דובר התובע הכללי הודיע שמדובר בפיגוע ושלא נבדקים כיוונים אחרים. פצצה נמצאה גם בתחנת מטרו אחרת, במרכז העיר - והיא נוטרלה.

 

סוכנות הידיעות הרוסית RIA Novosti דיווחה שהנשיא ולדימיר פוטין, שהיה בעיר בזמן האירוע הקטלני, עודכן בפרטיו. ברוסיה מדווחים שהמחבל שביצע את הפיגוע תועד במצלמות – הוא השאיר את מטען החבלה בתיק מסמכים באחד הקרונות.

 

לפי הרשויות, 17 אמבולנסים הוזעקו לטפל בפצועים הרבים בתחנת המטרו "כיכר סנאיה". בעקבות האירוע סגרו הרשויות את מערכת המטרו בעיר, השנייה בגודלה ברוסיה. סוכנות הידיעות הרוסית "טאס" דיווחה שהפיצוץ נגרם ממטען נפץ שהכיל חומרי רסס, והחוקרים הרוסים אמרו שהוא קרה בעת שהרכבת הייתה בנסיעה בין שתי תחנות.

כבר זמן קצר אחרי הפיצוץ אמר הסנאטור הרוסי ויקטור אוזרוב לסוכנות הידיעות "אינטרפקס" שהפיצוץ נראה כמו אירוע טרור. בשל החשד שמדובר בפיגוע מיהרה עיריית מוסקבה להודיע כי היא מגבירה את האבטחה ברכבת התחתית בבירת רוסיה, והרשות הרוסית ללוחמה בטרור הודיעה כי תוגבר האבטחה במרכזי תחבורה ציבורית בולטים.

צילום: twitter

  , צילום: twitter צילום: twitter   , צילום: twitter
 , צילום: twitter צילום: twitter  , צילום: twitter

אולגה יסאולובה, יהודייה, הייתה בדרך לאחת מתחנות המטרו בעיר כשהפיצוץ אירע. "עמדתי לרדת לתחנה ואז הגיעו הדיווחים על הפיצוץ", סיפרה ל-ynet. "החלטתי שלא כדאי להשתמש במטרו ולקחתי מונית. עכשיו אני במרכז העיר וכל התחנות סגורות. אנשים מסתובבים ברחוב. ליד התחנות מרגישים פניקה. אנשים לא מורגלים בזה. זה מזכיר קצת את ישראל עם כל הסירנות. עכשיו כבר שקט יותר אבל יש המון תנועה ברחוב כי לאנשים אין איך לנסוע. אני מקבלת הרבה מסרים מבוהלים מחברים שלי. כולם שואלים אחד את השני אם הכול בסדר, כמו בישראל".

פוטין התייחס לפיצוץ במטרו ושלח את תנחומיו למשפחות הקורבנות בסנט פטרבורג. הוא סיפר שכבר שוחח בנושא עם ראשי שירותי הביטחון הרוסיים ושהרשויות מנסות לברר את נסיבות המקרה. שעה קלה אחרי הפיגוע אמר פוטין שהרשויות חוקרות את כל הכיוונים, בכלל זה גם האפשרות של אירוע טרור. "כבר דיברתי עם ראש השירותים המיוחדים, הם עובדים כדי לברר את סיבת (הפיצוץ)", אמר פוטין, שנפגש בסנט פטרבורג עם עמיתו הבלרוסי אלכסנדר לוקשנקו.

 

רוסיה נתונה בשנה וחצי האחרונות לאיומים חוזרים ונשנים מצד ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בשל התערבותה במלחמת האזרחים בסוריה והסיוע שלה למלחמה של משטר אסד נגד הארגון. בקיץ 2016 נטל דאעש אחריות לתקיפת שוטרים ממזרח למוסקבה על ידי שני גברים חמושים בגרזנים ובאקדחים. השניים חוסלו על ידי כוחות הביטחון הרוסיים. שני שוטרים נפצעו בתקיפה. דאעש פרסם אז סרטון נטילת אחריות שבו נראו השניים נשבעים אמונים למנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדדי. דאעש קרא מאז לא פעם לפעיליו ולתומכיו ברחבי העולם להוציא לפועל פיגועים ברוסיה.

לצד זה, נזכיר שרוסיה מתמודדת זה שנים עם איום טרור איסלאמיסטי - עוד מהימים שלפני התערבותה במלחמה בסוריה ולפני הקמתו של דאעש. בשני העשורים האחרונים ביצעו איסלאמיסטים רבים מהמחוזות המוסלמיים של רוסיה בצפון הקווקז פיגועים ברחבי המדינה. במקרים רבים בוצעו הפיגועים על-ידי מחבלות מארגון "האלמנות השחורות", שבו חברות נשותיהם של מנהיגי לוחמים בקווקז שנהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון הרוסיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות