אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איש העסקים הישראלי גיל שביט נעצר בפרו בחשד למעורבות בפרשת שוחד

איש העסקים הישראלי גיל שביט נעצר בפרו בחשד למעורבות בפרשת שוחד

לפי דיווחים, שביט, חתנו של המיליונר ברוך איבצ'ר, חשוד במעורבות בפרשה במסגרתה נשיא פרו לשעבר, אלחנדרו טולדו, קיבל לכאורה שוחד של 20 מיליון דולר מחברת בנייה

03.04.2017, 17:13 | תומר גנון ושירות כלכליסט

איש העסקים הישראלי גיל שביט, חתנו של המולטי מיליונר ברוך איבצ'ר, נעצר הלילה בפרו, כשנחת בנמל התעופה הבינלאומי חורחה צ'אבס בעיר קאיאו. איבצ'ר היגר מישראל לפרו ב־1970 ועשה בה את הונו בעסקי המזרונים והתקשורת.

על פי דיווחים בכלי התקשורת המקומיים שביט, הנשוי לבתו של איבצ'ר, חשוד במעורבות בפרשה שנחקרת על ידי הרשויות במדינה לפיה נשיא המדינה לשעבר, אלחנדרו טולדו, קיבל שוחד של 20 מיליון דולר מחברת הבנייה הברזילאית אודרברכט. לפי הדיווחים, שביט חשוד שסייע לטולדו להלבין כספי שוחד שקיבל באמצעות חשבונות שהחזיק מחוץ לפרו. עוד דווח כי במקביל למעצרו של שביט, פשטו כוחות משטרה על ביתו של מושל קאיאו, פליקס מורנו, החשוד גם בפרשה.

על פרסומים קודמים, הגורם שתיווך לכאורה בין אודרברכט לבין הנשיא לשעבר טולדו, שכיהן בתפקיד בשנים 2001-2006, הוא איש העסקים הישראלי יוסי מימן. ככל הידוע בין מימן לבין שביט אין כל קשר.

גיל שביט גיל שביט גיל שביט

לפי דיווחים קודמים ביומונים הפרואנים "לה רפובליקה" ו"אל קומרסיו", החברה הברזילאית העבירה 11 מיליון דולר לפחות לחשבונות של חברות בבעלותו של מימן בסניף סיטי בנק בלונדון, שמהם הועבר הכסף לחשבונות בשוויץ ובפנמה, שקשורים לטולדו עצמו.

התביעה בפרו טוענת שטולדו השתמש בחלק מהכסף כדי לקנות בית בשכונת יוקרה בבירה לימה ב-3.75 מיליון דולר, וכן שני משרדים ב-822 אלף דולר. בתמורה לשוחד הבטיח לכאורה טולדו את זכייתה של אודרברכט במכרז לבניית מערכת כבישים מהירים שמחברת בין ברזיל לפרו, ומגיעה עד חוף האוקיינוס השקט. לפי "לה רפובליקה" שמצטט עד מדינה בפרשה, הכסף הועבר לטולדו בין 2005-2008 כשהתשלומים נעשו בהתאם להתקדמות העבודות על הכביש.

ברוך איבצ ברוך איבצ'ר | צילום: נמרוד גליקמן ברוך איבצ

"לה רפובליקה" דיווח עוד כי לפי עד המדינה חורחה באראטה, ראש צוות האבטחה של הנשיא לשעבר, הישראלי לשעבר אבי דן-און, נמנה גם הוא על המתווכים שחיברו בין אודרברכט לבין טולדו. לפי הדיווח ביומון, טולדו, דן-און ומימן נפגשו בריו דה ז'נרו בסוף 2004 עם נציגי אודרברכט. דן-און דרש מהחברה הברזילאית שוחד של 35 מיליון דולר כדי להבטיח את הזכייה במכרז על סלילת הכביש המהיר.

לפי הציטוטים בכתבה, כבר בפגישה הזו הבהיר טולדו כי התשלום צריך להיעשות דרך חברות הרשומות על שמו של מימן. בתמורה לתשלום התחייב טולדו לזרז את הליכי המכרז ולתפור אותו לצרכיה של אודרברכט. לפי באראטה, גובה השוחד עמד בסופו של דבר על 20 מיליון דולר ולא על 35 מיליון דולר מפני שאף שטולדו עמד בחלקה הראשון של ההתחייבות, הוא לא שינה את תנאי המכרז לשביעות רצונם של אנשי אודרברכט.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות