אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוראד מבקשת לקדם פיילוט למכירת חשמל לצרכנים פרטיים צילום: דניאל בר-און

בלעדי לכלכליסט

דוראד מבקשת לקדם פיילוט למכירת חשמל לצרכנים פרטיים

תחנת הכוח פנתה לרשות החשמל ולמשרדי האנרגיה והאוצר בבקשה לקדם פיילוט למכירת חשמל למשקי בית ביישובי עוטף עזה בתעריף נמוך בעד 10% משל חברת החשמל. כך תעקוף דוראד את האיסור על תחנות כוח פרטיות למכור חשמל למשקי בית

04.04.2017, 08:12 | ליאור גוטמן

יו"ר דוראד ארז חלפון מנסה לקדם אספקת חשמל מתחנת הכוח ליישובי הפריפריה ולעוטף עזה ב־5%–10% פחות מתעריף חברת החשמל. משום שליצרני חשמל פרטיים אסור לפי חוק להתקשר עם לקוחות פרטיים, בדוראד מבקשים להגדיר את מכירת החשמל כפיילוט שנועד לסייע לישובים.

הבקשה הוגשה לרשות החשמל ולמשרדי האוצר והאנרגיה. זאת במטרה לפתוח את שוק החשמל לתחרות מול לקוחות משקי בית, ולא רק מול לקוחות עסקיים המחוברים לדוראד, ביניהם חברת מקורות ומשרד הביטחון.

קראו עוד בכלכליסט

לפי תחשיב של תחנת הכוח, שלה הספק של 850 מגה־וואט, ההוזלה תעמוד על מאות שקלים לשנה ביחס לתעריף הרשמי של חברת החשמל, שעומד על כ־56 אגורות לקילו־וואט. עם זאת, ברשות טוענים שקיים מכשול רגולטורי לחיבור דוראד למשקי הבית, משום שאסור לה, ולתחנות כוח פרטיות אחרות, להתקשר עם לקוחות פרטיים וכי המהלך לא יכול להתקדם ללא שינוי חקיקה. לכן מבקשת דוראד להגדיר את המהלך כפיילוט.

תחת כוח של דוראד באשקלון, צילום: בני מור תחת כוח של דוראד באשקלון | צילום: בני מור תחת כוח של דוראד באשקלון, צילום: בני מור

כיום, עיר בינונית צורכת בין 70–120 מגה־וואט חשמל לשעה. לפי דוראד, בפיילוט ישתתפו כמה מאות בתי אב, כשהפוטנציאל הוא חיבור של כ־15 אלף. במסגרת הפיילוט תיבדק היכולת לחבר צרכן פרטי למונה של יצרן פרטי, שיותקן על ידי דוראד.

לשם כך, שרי הממשלה יכולים לאשר את המהלך כסיוע לאזורי עימות או פריפריה, בדומה להנחות בארנונה או להטבות מסים שתושבי האזור מקבלים.

במידה והמהלך יושלם, חברת החשמל, שלה יכולת לייצר 13.6 אלף מגה־וואט, צפויה להתנגד. לפני שנה וחצי חברת החשמל חסמה בקשה דומה של דוראד בנימוק שהמהלך לא חוקי. אך הפעם, תחת ההגדרה כ"פיילוט ליישובי עוטף עזה", ייתכן ומניעתה תכשל.

לקוחותיה העסקיים של דוראד, שמנוהלת על ידי אלי אסולין, כבר נהנים מתעריף נמוך של עד 10% מהתעריף הרשמי. כך, שמכירת חשמל זול גם למשקי הבית תירשם כרפורמה רשמית בחברת החשמל — ללא רפורמה בפועל.

השינוי במשק החשמל שמבקשת דוראד לייצר, מגיע יומיים בלבד לאחר שהממשלה אישרה הצעת מחליטים שעיקרה תוכנית מקיפה לשינוי מבנה משק החשמל והגז.

שינוי משק הגז והחשמל אושר

תוכנית מקיפה לשינוי מבנה משק החשמל והגז אושרה ביום ראשון בממשלה. התוכנית כוללת תמיכה ממשלתית להקמת מערכות הולכת גז מהים לחוף, הכפפת מאגרי הגז לווייתן ותמר כגיבוי לאומי והקמת כמה תחנות כוח פרטיות בהספק של אלפי מגה־וואט. במידה ותחנות הכוח החדשות יוקמו, ההספק המשולב שלהן יגיע לכ־7,160 מגה־וואט, בעוד שההספק של חברת החשמל עומד על כ־13.6 אלף. הקמת התחנות עשויה לגרום לכך שחברת החשמל לא תחזיק ברוב אמצעי ייצור החשמל במשק כבר באמצע העשור הבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות