אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כלכלת בחירות? כחלון יפחית מסים "כבר בימים הקרובים"

זאת בניגוד לעמדה המקצועית באוצר ובבנק ישראל. מחריפה "מלחמת הקרדיטים" בין ראש הממשלה לבין שר האוצר, שצפויים להיפגש היום בטקס חתימת הסכם גג באור יהודה. בסביבת כחלון אישרו כי הוא גם יגדיל את התקציבים לנכים, קשישים וזוגות צעירים

04.04.2017, 08:30 | אדריאן פילוט

בניגוד לעמדה המקצועית של הפקידים במשרד אוצר ובבנק ישראל, שר האוצר משה כחלון הכריז כי הוא יפחית את המסים "כבר בימים הקרובים". כחלון אמר את הדברים אמש (ב') בכנס הרמת כוסית לפסח בחולון בפני כאלף תומכי כולנו. המהלך כאמור , זוכה להתנגדות מטעם בנק ישראל שניצלו את הגשת דו"ח השנתי כדי לחשוף את עמדתם לפומבי ואף רמזו כי מהלך כזה יסכן ממש את יציבות המשק. פקידי האוצר הביעו את התנגדותם בחדרי חדרים והם אלו שצפויים להיות מופתעים באופן מיוחד, שכן, עד לפני שבועיים, הם היו משוכנעים כי הם יצליחו לשכנע את כחלון שהמהלך אינו נחוץ ואף לא אפשרי.

הדברים מקבלים משנה תוקף לאור חשיפת כלכליסט הבוקר (ג') לפיה גביית המסים בחודש מארס היתה נמוכה מהצפוי. כחלון חזר ואמר כבר מתחילת החודש כי הוא יחליט על המהלך רק באפריל, אחרי שיקבל ראייה "רבעונית" של מצב הכנסות המדינה. על אף שהנתונים פחות תומכים בהחלטה, הוא הכריז אתמול על המהלך לאירוע שנראה דומה למדי לקמפיין בחירות.

בסביבתו אישרו את הפרטים והדגישו כי השר אמר תמיד כי הוא יעשה "גם וגם", קרי, הוא יפחית מסים וגם יגדיל את התקציבים לנכים, קשישים, זוגות צעירים ועובדים בעלי שכר נמוך. " כל שקל שיהיה לנו מהצמחת המשק, ילך לקשישים, נכים, דיור ציבורי, לקבוצות שהוזנחו שנים. יש לכם הזדמנות, אם יהיה שר אוצר אחר - אני לא יודע מה יקרה", הוא אמר.

נתניהו וכחלון. נפגשים בטקסים, צילום: עמית שאבי נתניהו וכחלון. נפגשים בטקסים | צילום: עמית שאבי נתניהו וכחלון. נפגשים בטקסים, צילום: עמית שאבי

בתוך כך, מחריפה "מלחמת הקרדיטים" בין ראש הממשלה לבין שר האוצר: היום צפויים השניים להופיע בטקס חתימת הסכם גג   באור יהודה, זאת אחרי שהשניים נפגשו אתמול בטקס חתימת הסכם גג בבית שמש. נתניהו אינו נוהג להגיע, לבטח לא בתדירות כזו, לטקסים מסוג זה, אך האווירה מעידה על המתח בין שני האישים החזקים במערכת הפוליטית הישראלית ועל רצונם "לגזור את הסרט" סביב נושא כה קריטי מבחינת הבוחר הישראלי כמו מצוקת הדיור.

ערב פרוץ המשבר הקואליציוני סביב סוגיית התאגיד, היחסים בין נתניהו וכחלון עלו על שרטון כאשר אנשי כחלון הלינו על כך שראש הממשלה גונב קרדיטים משר האוצר."ביבי וכחלון –כבר לא" נאמר אז. משבר התאגיד רק החריף את המתח בין השניים, שאיים להגיע להקדמת הבחירות. ה"פתרון" אליו הגיעו השניים לפיו חטיבת החדשות של כאן תבוטל כליל, התקבלה על ידי הציבור והתקשורת כ"התקפלות" מצד כחלון וניצחון לנתניהו, דבר שמוציא את שר האוצר משלוותו. "אם היינו הולכים לבחירות אף אחד לא היה יושב פה היום והזוגות הצעירים היו קוראים תהילים. בבחירות אתה יודע איך אתה נכנס, אבל אתה לא יודע איך אתה יוצא. אנחנו גילינו אחראיות כי היתה מחוייבת וגם שילמתי מחיר פוליטי." אמר אתמול כחלון נסער, כאשר נתניהו יושב מולו. 

נתניהו הכריז אף הוא על כוונתו להפחית מסים כמה שעות אחרי מכירת חברת מובילאיי לענקית הטכנולוגיה אינטל תמורת 15 מיליארד דולר באמצע חודש מארס, עסקה שצפויה להניב לקופת המדינה כ-4-5 מיליארד שקל, אך מועד קבלת הכספים איננו ברור. למרות בקשת כחלון להמתין עם הכרזת הפחתת המסים, נתניהו הציב לשר האוצר אולטימטום והציב בפניו דילמה: או שתכריז איתי או שאכריז לבד, מהלך פוליטי שגם הצליח להרגיז את שר האוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
כחלון תפסיק לבלבל מוח עים נאומים
מולהטים שכאלה בשביל מה יצרתה חוק איבלת כמו מס דירה שלישית כדי לתת את הכסף לדתיים ןלמישתמתים ודרכת בגסות וחוסר שיויון בפנסיונרים שקנו 2 דירות בפריפריה כדי שיוכלו להיתפרנס בכבוד בפנסיה אתה רק דיבורים אתה אפילו לא יודע לינאום תיתפתר .אתה כישלון נחרץ
דינה  |  05.04.17
21.
כחלון קומוניסט וצבוע
בהצבעה האחרונה בכנסת הוא הצביע נגד הגדלת התקציב לזקנים ולנכים ועכשיו כשחושש שיהיו בחירות הוא אומר שיגדיל את תקציב לנכים ולזקנים. חתיכת צבוע שיוריד את חוק דירה שלישית שהעביר אותו במחטף באמצע הלילה. מתנהג כמו במשטר קומוניסטי. איפה חופש הקנין? הוא רוצה להלאים לנו את הרכוש.
דליה  |  04.04.17
לכל התגובות