אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חריש תחילה: משרד השיכון פרסם את המכרז הראשון בשיטת "תכנן ובנה" צילום: אלעד גרשגורן

חריש תחילה: משרד השיכון פרסם את המכרז הראשון בשיטת "תכנן ובנה"

על פי השיטה עליה הכריז השר גלנט לפני כשנה הזוכה במכרז מסוג זה יקבל לידיו חטיבת קרקע ענקית והוא יהיה אמון על כל שלבי התכנון, הפיתוח והבנייה כולל מגורים, תשתיות, מבני ציבור ושטחים פתוחים; לראשונה, חברות בנייה זרות יוכלו לגשת למכרז

04.04.2017, 17:35 | אביב גוטר
משרד השיכון והבינוי פרסם היון (ג') מכרז ראשון במסגרת תוכנית "תכנן ובנה", עליה הכריז לפני כשנה שר הבינוי והשיכון יואב גלנט. במסגרת המכרז הראשון תשווק חטיבת קרקע בחריש עליה מתוכננת בניית 1,200 יחידות דיור. על פי השיטה, הזוכה במכרז יבצע את פיתוח התשתיות, מבני המגורים, שטחי המסחר, מבני ציבור, מוסדות חינוך והשטחים הציבוריים הפתוחים המוערכים בהיקף כספי בלמעלה ממיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

זהו למעשה המכרז הראשון שבו יוכלו להתמודד החברות הזרות שנבחרו בקול קורא לפני כחצי שנה, כאשר גם חברות הבנייה הגדולות במשק יוכלו להתמודד. סיור המציעים במכרז ייערך בחריש בתאריך 15 במאי והינו חובה לחברות המעוניינות לגשת למכרז. המועד האחרון להגשת הצעות הינו ה-31 ביולי.

העיר חריש (ארכיון), צילום: עמית שעל העיר חריש (ארכיון) | צילום: עמית שעל העיר חריש (ארכיון), צילום: עמית שעל

בהודעה שהפיץ היום משרד הבינוי והשיכון הם מצפים כי שיטת "תכנן ובנה" תקצר בכחצי (משמונה שנים כיום לארבע בהמשך) את לוחות הזמנים מרגע התכנון ועד כניסת הרוכשים לביתם. על פי חוברת המכרז, מרגע חתימת החוזה יחויב הזוכה למסור את הדירות תוך 40 חודשים. לדבריהם, מטרת השיטה היא שיהיה 'בעל בית אחד' על כל הליכי היישום והבנייה במקום להפריד את התכנון והביצוע לקבלנים שונים.

שכונת אור המזרח בחריש תהיה הראשונה שבה יתנסו בשיטה זו והיא צפויה להכיל כאמור 1,200 יחידות דיור עליהן צפויה תוספת של כ-200 יחידות מכוח תקנת שבס. במסגרת הקמת השכונה יחוייב היזם בהקמת שני בתי ספר יסודיים, 11 כיתות גן, מתנ"ס, אולם ספורט, מגרשי ספורט ושלוש כיתות מעון יום. בנוסף, יחויב היזם בהקמת תשתיות על פי מפרט איכותי שגובש יחד עם הרשות המקומית. כחלק מזכייתו במכרז, יקבל היזם את סבסוד הפיתוח לו זכאית חריש, הן מכוח החלטת עדיפות לאומית והן מכוח תכנית "מחיר למשתכן", וכן יועבר תקציב ממשרד החינוך לשם בניית כיתות הלימוד.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, צילום: איתמר סיידא שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט | צילום: איתמר סיידא שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, צילום: איתמר סיידא

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט: "אנחנו מובילים מהפיכה בתחום הבנייה: מהיר יותר, איכותי יותר וזול יותר. אחד הגורמים שייקרו לאורך השנים את המחירים בשוק הדיור הוא הקצב האיטי של הבניה, וחוסר התיאום ששרר במערכת המסורבלת ומרובת היזמים. בנוסף, הרוכשים סובלים לא אחת מירידה משמעותית באיכות החיים, עד לסיום פרויקט הבניה שיכול להימשך עוד חודשים רבים.

צעד זה מצטרף לשורת צעדים גדולים בהם נקטנו בשנה וחצי האחרונות, כדוגמת הכנסת חברות בנייה זרות, תיעוש הבניה, עדכון חוקי מכר דירות והסרת חסמים בירוקרטיים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
מקב"תים בוקר טוב
הלו הלו!משרד השיכון גילה את שיטת המקב"תים!בוקר טוב אליהו!מקב"ת=מכרז קרקע בלתי מתוכננת.שיטת שיווק שאבד עליה הכלח ברשות מקרקעי ישראל. שנים הם שיווקו קרקע כך. מקב"ת ראש העין, מקב"ת כפר יונה. הם זנחו את השיטה כי לא הוכח כלל שיש עדיפות ליזמים בזירוז הליכי תכנון. שיווקו התחילו מקב"תים גדולים,ו אחרי שנים של התקשקשות בדקו וראו שזה לא הולך, ומי שמזיז עניינים זו רמ"י ואז עברו לשיווק שטחים קטנים .למה ממחזרים שיטה שלא עובדת?
נדלניסטה  |  05.04.17
1.
ואף מילה על תחבורה
זוכרים לכלול את המתנ"ס, המקווה ומגרש הטניס אבל לא נתיבים, תחנות וקווים של תחבורה ציבורית - וזה בעיר שינה קלאסית שכל תושביה אמורים לנסוע לעבודה יום-יום בעיר אחרת. העלות של השמטת התחבורה הציבורית לתושבים: לפחות שעה וחצי של עמידה בפקקים כל יום עד לפנסיה ואלפי ש"ח בחודש! הרווח למדינה: עוד מיליארד ש"ח למיסים!
אזרח  |  05.04.17