אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עימות בקואליציה מעכב העברת עודפי תקציב של 15 מיליארד שקלים למשרדי הממשלה צילומים: עומר מיסנגר

עימות בקואליציה מעכב העברת עודפי תקציב של 15 מיליארד שקלים למשרדי הממשלה

ח"כ מיקי זוהר: "כל עוד קצבאות הנכים והקשישים לא יועלו ב-700 שקל לחודש שום תקציב לא יעבור" ח"כ מיקי רוזנטל: "מדובר בבריונות. רה"מ ושר האוצר הם הכתובת להעלאת קצבאות הנכים ולא הפעילות השוטפת של משרדי הממשלה"

05.04.2017, 11:54 | שחר אילן

מחלוקת בתוך הקואליציה מעכבת העברת עודפי תקציב בסך 15 מיליארד שקל. מרכז הקואליציה בוועדת הכספים מיקי זוהר ויו"ר הקואליציה דוד ביטן עיכבו העברת כספים של משרדי ממשלה שונים בהיקף של קרוב ל-5 מיליארד שקל. בתגובה הודיע ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי שהוא מבקש להצביע מחדש על כל יתר ההעברות, כך שכל העברת הכספים העודפים מעוכבת.

קראו עוד בכלכליסט

הוועדה החלה לאשר הבוקר עודפי תקציב מהשנה השעברה בהיקף של כ-15 מיליארד שקל. העודפים נוצרו מסיבות שונות, דוגמת העברת תקציבים מאוחרת או פרוייקטים רב שנתיים שהתקציב המלא שלהם אושר בשנה שעבר.

מימין מיקי זוהר ודוד ביטן, צילומים: עומר מיסנגר מימין מיקי זוהר ודוד ביטן | צילומים: עומר מיסנגר מימין מיקי זוהר ודוד ביטן, צילומים: עומר מיסנגר

מרכז הקואליציה בוועדת הכספים מיקי זוהר הודיע לפני שבועיים לפני יצאת הכנסת לפגרה כי הוא ויו"ר הקואליציה דוד ביטן ימנעו העברת כל עודפים תקציביים למשרדים עד שיועלו קצבאות הנכים והקשישים ב-700 שקל לחודש. כן הודיע שיעכבו כל שימוש בעודפי הכנסות המדינה למטרת הורדת מיסים. לטענתו, עלות העלאת הקצבאות היא 2.8 מיליארד שקלים ועודפיי גביית המיסים ברבעון הראשון של 2017 מספיקים לכך. "כל עוד זה לא קורה, שום תקציב לא יעבור, שכל משרדי הממשלה יתערבו למען הנכים והקשישים. כל המדינה תעצור", אמר זוהר גם בישיבה היום (ד'). ביטן אמר ש"זו משימה של כל הח"כים".

עצירת התקציבים נתקלה בתגובות מאוד ביקורתיות של חברי הכנסת מהקואליציה. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני אמר ש"צריך להעביר כספים לקשישים ונכים אבל מה שאתה עושה זה לא צדק. אם לא יעבירו את העודפים למשרד הרווחה לא יהיה קמחא דפסחא". ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי אמר ש"זה עודפים שמשרדי הממשלה בונים עליהם לעבודה. אתה יותר גרוע ממני. אתה מחפש כותרות".

בסופו של דבר הסכים זוהר לעכב תקציבים בצורה סלקטיבית. "מה שלא דחוף, יחכה", אמר זוהר. ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר בתגובה ש"מדובר בבריונות של מיקי זוהר. ראש הממשלה ושר האוצר הם הכתובת להעלאת קצבאות הנכים ולא הפעילות השוטפת של משרדי הממשלה שעצירה תפגע בציבור כולו". גפני הודע שיקיים מגעים בנושא והביע תקווה שההצבעות יערכו עוד היום.

בין היתר ביטן וזוהר עיכבו העברת עודפים למשרד האוצר בסך 404 מיליון שקלים, עודפים בסך 2.123 מילארד שקלים למשרד החינוך בראשות נפתלי בנט מהבית היהודי, 369 מיליון של משרד המדע התרבות והספורט בראשות מירי רגב מהליכוד, 571 מיליון של משרד החקלאות בראשות אורי אריאל מהבית היהודי. עם זאת אישרה הוועדה תקציבים לנושאים כמו רווחה, בריאות ושיכון. אלא שבתגובה הודיע סמוטריץ' שהוא מבקש הצבעה חוזרת על כל הסעיפים כדי לעכב תקציבים גם למשרד ראש הממשלה ולביטחון. כך יצא שכל ההעברות בסך 15 מיליארד שקלים מעוכבות.

בדיון שיבח יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני את ההסברים המפורטים שהעביר אגף התקציבים לאוצר זאת, בעקבות העימות בין ועדת הכספים לאגף התקציבים בשאלת רמת הפירוט של ההסברים שתקבל הוועדה. "בעבר היו מביאים שורה אחת", אמר גפני. "הפעם יכולים לראות עודף, עם הסבר מפורט וטבלה של ההיסטוריה התקציבית. זה הישג גדול. צעד גדול קדימה".

דחיית הפריימריס בעבודה בגלל ההופעה של הזמרת בריטני ספירס עוררה תגובות חריפות בוועדה. יו"ר ועדת הכספים משה גפני אומר ש"ככה נראה השילטון. כולכם בהופעה של איזו זמרת". ח"כ מיקי זוהר מהליכוד אמר ש"אצלנו המצביעים הולכים להופעות אחרות. אנחנו אוהבים מזרחית. אצלנו לא עושים פריימריס כי יש מופע של אייל גולן". ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר ש"אצלכם הולכים להופעות של מירי רגב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות