אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא מחכים לממשלה: עובדים בהייטק יקבלו סופי שבוע ארוכים בתוך חודשיים צילום: תומי הרפז

לא מחכים לממשלה: עובדים בהייטק יקבלו סופי שבוע ארוכים בתוך חודשיים

חברת ההייטק איירונסורס הודיעה כי תוציא את 650 עובדיה בישראל לחופש ביום ראשון שש פעמים בשנה. "אם חברות נוספות יאמצו את המודל, נוכל לדחוף את התעשייה כולה קדימה ואולי גם להניע את הממשלה לפעול לחקיקה בנושא"

05.04.2017, 14:38 | מעין מנלה

בעוד שבממשלה דנים בפרטים של הצעת החוק להחלת ארבעה סופי שבוע ארוכים בשנה, משישי ועד ראשון, שאמורים להתווסף בהדרגה ללוח השנה של עובדי ישראל, חברת ההייטק ironSource המעסיקה 650 עובדים בישראל הכריזה היום (ד') על מדיניות

וע ארוך. עובדי החברה ייצאו לחופש בשישה ימי ראשון בשנה לא על חשבון החופשות הקיימות או שכר העובדים. 

"יש פער בין דפוסי העבודה בארץ לבין השינויים בטכנולוגיה והמודרניזציה. לפני עשרות שנים אם לא היית במשרד ובמפעל דברים לא קרו. היום אנשים מחוברים כל היום באמצעות הסמארטפון ולא בגלל שהמעסיק דורש את זה מהם אלא כי זה העולם. אנחנו סקרנים, מחוברים לרשתות החברתיות, רוצים לדעת מה קורה סביבנו ואני טוען שעודף החיבור הזה מוריד את הפרודוקטיביות בעבודה. אם החברות יובילו מהלך שבו הם יעודדו את העובדים להיות יותר מאוזנים בחייהם יהיה שינוי טוב לשוק העבודה ולחיים שלנו פה, לזמן שאנחנו מבלים עם המשפחה, עם חברים, עם עצמנו. יש הרבה מאוד מקום לשיפור. כנגזרת מזה הפרודוקטיביות תעלה", אמר ל"כלכליסט" תומר בר זאב, מנכ"ל ומייסד איירונסורס.

עובדי איירון סורס בנופש במיקונוס עובדי איירון סורס בנופש במיקונוס עובדי איירון סורס בנופש במיקונוס

במכתב שהופץ בין עובדי חברת איירונסורס, כתב בר זאב, כי "שיטות העבודה שאנו רגילים אליהן עוצבו בתקופה בה העבודה יכלה להיעשות רק מהמשרד. יש צורך להתאים אותן למציאות של היום, לכן החלטנו לסגור את כל הפעילות במשרד הישראלי למספר ימי ראשון לאורך השנה. זאת כדי לאפשר לעובדים לאזן יותר בין שעות העבודה לפנאי. תחילה חשבנו לתת את ימי ראשון הנוספים כימי חופש רגילים לבחירת העובד, אבל בהמשך להבנה שדפוס העבודה שלנו השתנה ואנחנו זמינים לעבוד בכל מקום ובכל זמן, המהלך יהיה משמעותי יותר אם כל העובדים יצאו לחופש באותו יום.

עובדים באיירונסורס, יחויבו לצאת לחופש בשישה ימי ראשון בשנה, צילום: תומי הרפז עובדים באיירונסורס, יחויבו לצאת לחופש בשישה ימי ראשון בשנה | צילום: תומי הרפז עובדים באיירונסורס, יחויבו לצאת לחופש בשישה ימי ראשון בשנה, צילום: תומי הרפז

 

יכולנו לחכות שהממשלה תנקוט ביוזמה, אבל אנחנו לא יודעים מתי ואם בכלל יתרחש השינוי. אני לא מאמין שאנחנו צריכים לחכות למישהו אחר כדי לקבל את ההחלטה הנכונה עבורנו. לכן אנו מקדמים את היוזמה, בתקווה להוביל שינוי ולהוות דוגמה לתעשיית ההייטק כולה. אם חברות נוספות יאמצו את המודל, נוכל לדחוף את התעשייה כולה קדימה ואולי הדבר גם יניע את הממשלה לפעול לחקיקה בנושא. אני מאמין שמספר השעות שאנו מבלים במשרד אינו משקף בהכרח את רמת היעילות, היצירתיות או ההספק שלנו. אם נאפשר לעובדים להינתק מעט יותר מהעבודה, מעבר לתועלת האישית, אנו צופים גם עלייה בתפוקות המקצועיות שלנו". 

 

יישום התוכנית בחברה יחל בחודש יוני אחרי חופשות הפסח באפריל ונופש משרדי במאי. עובדים באיירונסורס יהיו חייבים לקחת חופש בימי הראשון המדוברים שכן משרדי החברה ייסגרו.

 

הצעת החוק שעומדת בפני הממשלה להוספת סופי שבוע ארוכים בישראל החלה עם גם היא עם שישה סופי שבוע בשנה ועקב התנגדות התעשיינים צומצמה לארבעה סופי שבוע.

 

"אני לא מתיימר להחליט בשביל התעשיינים אבל אני מכיר את עולמות ההייטק והאינטרנט ובהם זה בוודאות יעבוד. אנחנו חיים בעולם משתנה ואני חושב שהרבה פעמים בחיים האישיים שלנו וגם בעבודה אנחנו מפחדים משינויים. זה בסדר לשנות ולגלות שטעית. בתעשייה מדברים על זה שרובוטים יחליפו בני אדם ואני מציע לכולם להתקרב למאה ה-21, להבין שהעולם סביבנו השתנה ולהצטרף לשינוי", אומר בר זאב.

 

חלק מהתנגדות התעשיינים לסופי שבוע ארוכים נובעת מהעלויות המושתות על המעסיקים שייאלצו להשבית את הפעילות בימים אלה. עבור כל מעסיק שישה ימים בשנה בהם לא עובדים הם השקעה כספית משמעותית.

 

באיירונסורס רואים את הפיילוט כהשקעה כספית שהם עושים כרגע בהנחה שהפרודוקטיביות של העובדים תעלה. "המוטיבציה היא לא להעלות את הפרודוקטיביות אלא רצון אמיתי לייצר שינוי בשוק העבודה שאני חושב שהוא נכון. אם נגלה שהפרודוקטיביות ירדה עקב הניסיון הזה זה יהיה כישלון אבל אני לא מאמין שזה יקרה", אומר בר זאב.

 

לדברי דנה פרימו-גרשון, סמנכ"לית משאבי אנוש באיירונסורס, היוזמה הזו היא חלק מתמהיל הרווחה שגיבשנו עבור עובדי ironSource. "השנה חווינו בחברה ״בייבי בום״ והחלטנו להעניק לאבות הטריים בחברה חופשה של שבועיים לאחר הלידה כדי להיות עם המשפחה בבית, וגם לאחר מכן הם זוכים ליום מקוצר בשבוע. מהלכים מסוג זה דורשים מהחברה להקצות משאבים, אולם אני מאמינה שהם יוכיחו את עצמם בטווח הארוך. אנו מקווים כי היוזמות ימחישו לעובדים שהארגון מכיר בצרכים שלהם מחוץ לעבודה, כמו משפחה, חברים, פנאי. זה מייצר אימפקט חיובי מבחינת המוטיבציה ותחושת השייכות של העובד, ומחזק את החיבור בינו לבין החברה".

לאיירונסורס, המעסיקה כיום למעלה מ־750 עובדים ברחבי העולם, משרדים בתל אביב, בייג'ינג, סן פרנסיסקו, ניו יורק, לונדון ובנגלור. עבור חברות בינלאומיות יישום של סופי שבוע בהם לא עובדים בימי ראשון הוא פשוט יותר ומסתדר טוב יותר עם העבודה מול העולם מאשר עבור חברות שעובדות רק עם השוק המקומי. "אני חולק על כך מכיוון שבסופו של דבר רוב התעשייה פה, בוודאי ההייטק, זה אנשים, זה כבר לא מפעל שחייב לעבוד. מדובר באנשים שגם ככה מחוברים בכל זמן ומכל מקום. זה עניין של התפתחות שצריכה להיות בשוק העבודה. לא חייבים להיות במשרד כל היום. להיפך, הפרודוקטיביות רק תעלה", אומר בר זאב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות