אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש הורה לנאמן למכור 5% ממניות כלל ביטוח בתוך חודש צילום: שאול גולן

פרסום ראשון

ביהמ"ש הורה לנאמן למכור 5% ממניות כלל ביטוח בתוך חודש

ההחלטה הדרמטית ניתנה במסגרת העתירה שהגיש משה טרי להורות לו האם למכור את המניות כפי שהורתה דורית סלינגר או להימנע מכך - בשל איומי תביעה של אי.די.בי ואדוארדו אלשטיין

05.04.2017, 15:28 | גולן חזני

שופטת בית המשפט המחוזי רות רונן קבעה היום (ד') כי משה טרי, הנאמן למניות כלל ביטוח, ימכור מנה ראשונה של 5% ממניות השליטה של חברת הביטוח תוך 30 יום מהיום.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה הדרמטית ניתנה במסגרת העתירה שהגיש טרי להורות לו אם למכור את המניות של כלל כפי שהורתה המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, או להימנע מכך בשל איומי תביעה של אי.די.בי ואדוארדו אלשטיין בעל בשליטה. אלשטיין התראיין לפני כשבועיים לכלכליסט ואמר כי "למכור את מניות כלל בשוק עבורנו זה כמו לחתוך את האצבעות". לדבריו, "ניסינו הכל כדי להגיע להסכמות עם המפקחת לגבי שינוי המתווה, וכשכל הצעותינו נדחו, שכרנו את ג'יי פי מורגן לבצע את הליך המכירה". 

אי.די.בי פתוח שבשליטת אלשטיין מחזיקה ב-54% ממניות כלל ביטוח אולם אלה מופקדות מאז 2012 בידי טרי על פי החלטה של המפקח הקודם עודד שריג לאור ההרעה שהייתה במצבה של החברה שנשלטה אז בידי נוחי דנקנר.

לאחר רכישת השליטה באי.די.בי בידי אלשטיין ומוטי בן משה, סלינגר לא העניקה היתר שליטה לשניים בחברה בעיקר לאור העובדה שלאי.די.בי לא היה ההון העצמי המינימאלי הנדרש לאחזקה בכלל ואשר עומד על קרוב ל-2 מיליארד שקל, אולם גם מסיבות נוספות.

סלינגר שדרשה מאלשטיין (שבינתיים רכש את חלקו של בן משה) למכור את החברה על פי ההסכם עם אי.די.בי עד סוף 2015. אי.די.בי קיימה מכרז אולם שלוש חברות סיניות שעלו לשלב הסופי והיו מוכנות לרכוש את השליטה לפי שווי של 4.5-4.7 מיליארד שקל קיבלו מהמפקחת כתף קרה ונאלצו לסגת.

למרות שאיננה מודה בכך, סלינגר איננה מוכנה למכור חברת ביטוח ישראלית לידיים סיניות בשל בעיות שקיפות וחוסר של ידע מספק על מקורות ההון. בנוסף, סלינגר שואפת לחברות ביטוח ללא גרעין שליטה.

מאז תחילת 2016 מנסה סלינגר להוביל את קיום המתווה שלפיו באם השליטה לא נמכרת עד סוף 2015 המניות יימכרו בשוק. אלשטיין, באמצעות משרד עורכי הדין גורניצקי ששכר במיוחד למטרה זו, יצא למלחמה וטען כי מדובר בפגיעה בקניין שיש לו על המניות ותגרום לו ולמחזיקי האג"ח של אי.די.בי הפסדים כבדים.

כלל ביטוח נסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי שוק של 3.1 מיליארד שקל. מניית החברה עלתה ב-15% מתחילת השנה והשלימה זינוק של 29% ב-12 החודשים האחרונים. 

רות רונן שופטת בית משפט מחוזי בתל אביב, צילום: שאול גולן רות רונן שופטת בית משפט מחוזי בתל אביב | צילום: שאול גולן רות רונן שופטת בית משפט מחוזי בתל אביב, צילום: שאול גולן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
1, למה בעצם?
מה? האם מנהלי השקעות ישראלים הוכיחו ביצועים עדיפים ע"פ מנהלי השקעות זרים? מה משנה לך מי מקבל את הדיבידנדים שתחלק חברת הביטוח? יוסי כהן, או ג'ון אדאמס או לי יונגהו? האם הרגשת איזשהו שינוי כאשר חלק מבעלות מגדל היתה של ג'נרלי האיטלקית? קיבלת ספל קפה איטלקי עם הדוח השנתי? :-)
dw  |  05.04.17
3.
נקווה שימכרו רק מנה אחת או שתיים
bקווה שימכרו רק מנה אחת או שתיים ממניות כלל ביטוח, וששאר המניות תמכרנה כמיקשה אחת, עם פרמיית שליטה. נושא זה הינו מהותי לנושי אידיבי, שיקבלו נתח מהותי אך ורק אם מוכרים את כלל ביטוח מעל 75% מההון. כאשר דורית סלינגר אונסת את אידיבי פיתוח למכור את מניות כלל ביטוח במחירים נמוכים בשוק היא בעצם תורמת לתספורת לציבור. כלל ביטוח מיועדת למכירה, והתמורה אמורה להגיע אלינו, הציבור!
dw  |  05.04.17