אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השחרורים החליטה על שחרורו המוקדם של דני דנקנר צילום: גיל יוחנן

ועדת השחרורים החליטה על שחרורו המוקדם של דני דנקנר

דנקנר הורשע בעבירות של מתן שוחד בפרשת קרקעות המלח – אחד האישומים בפרשת הולילנד. בעקבות ערעור שהגיש לבית המשפט העליון עונשו הופחת משלוש שנות מאסר לשנתיים מאסר. הוא ישתחרר בחודש הבא

06.04.2017, 11:00 | נעמי צורף ותומר גנון

ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר הורתה היום (ה') על שחרורו המוקדם מהכלא של יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, שהורשע בעבירות של מתן שוחד בפרשת קרקעות המלח – אחד האישומים בפרשת "הולילנד". על דנקנר נגזר עונש של שנתיים מאסר בפועל, כך שבפועל נוכה כשליש ממאסרו. הוא ישתחרר מהכלא בחודש הבא.

קראו עוד בכלכליסט

הפרקליטות תמכה בבקשתו של דנקנר לנכות שליש ממאסרו, לאחר שהצטרף לתוכנית שיקום. "אנו מאמינים לאסיר כי בכוונתו לאחר שחרורו להתמקד בשיקום משפחתו", נכתב בהחלטת ועדת השחרורים בראשות השופטת בדימוס רחל גרינברג. הוועדה התייחסה בנוסף לכך שזהו עונש המאסר השני שמוטל עליו, לאחר שנגזר עליו 8 חודשי מאסר במסגרת פרשת בנק פוזיטיף. "מדובר בנסיבות יוצאות דופן בהן העבירות נשוא הבקשה הנוכחית נעברו טרם ביצוע העבירות בתיק שבו הורשע בעבר ונדון למאסר אותו סיים לרצות", נאמר בהחלטת ועדת השחרורים.

דני דנקנר (ארכיון)
דני דנקנר (ארכיון) צילום: אביהו שפירא

כאמור, פרשת קרקעות המלח היא אחת משלושת האישומים בתיק "הולילנד". על פי הכרעת הדין, דנקנר שימש כמנכ"ל חברת תעשיות מלח לישראל, שהיתה בבעלות משפחתו, משנת 1990. בשנים 2004-1999 הוא כיהן כיו"ר החברה, שחכרה מהמדינה קרקעות בהיקף של אלפי דונמים בעתלית ובאילת. באותם ימים שכב על שולחן מינהל מקרקעי ישראל הסכם להענקת הטבות מפליגות וחריגות לחברה בשווי עשרות מיליוני שקלים תמורת השבת הקרקעות למדינה.

הסכם זה, באחד מגלגוליו מ־1997, אף שימש כמרכיב משמעותי בבטוחה להלוואה בגובה כ־1.42 מיליארד שקל שלקחה חברת המלח מבנק לאומי כדי לרכוש את גרעין השליטה (43%) בבנק הפועלים עם שרי אריסון.

על פי הכרעת הדין, איש העסקים אביגדור קלנר הכיר לדנקנר, שרצה מאוד שההסכם יאושר סופית, את המאכער מאיר רבין, יד ימינו של אבי מנגנון השוחד בפרשת הולילנד – עד המדינה שנפטר שמואל דכנר. דנקנר העביר לרבין 1.3 מיליון שקל כדי שיפעל לאשר את ההסכם במינהל וינסה להניע את דודו יעקב אפרתי, מנהל המינהל לשעבר, לדחוף לאישור ההסכם. רבין הורשע בתיווך לשוחד, אולם אפרתי זוכה מקבלת שוחד מחמת הספק.

שופט בית המשפט המחוזי דוד רוזן קבע כי דנקנר שכר את שירותיו של רבין כמאכער רק כדי לקדם את העסקה בין חברת תעשיות המלח ומינהל מקרקעי ישראל. בהכרעת הדין הוא כתב כי "בעלי ממון שבכוחם לשכור שירותיו של 'מאכער' נהנים מערוץ 'מיוחד' לטיפול בענייניהם הפרטיים. זהו מצב דברים השוחק את אמון האזרח בשירות הציבורי ובמוסדות השלטון, מצב דברים שיש בו כדי לגרום להשחתת נורמות ההתנהגות של עובדי ציבור".

בדצמבר 2015 דן בית המשפט העליון בערעור שהגיש דנקנר בעבירה של מתן שוחד, והפחית את העונש שגזר עליו השופט רוזן משלוש שנות מאסר לשנתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות