אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרמניה: קנסות של עד 50 מיליון יורו לרשתות חברתיות שלא ימחקו ביטויי גזענות צילום: אי פי איי

גרמניה: קנסות של עד 50 מיליון יורו לרשתות חברתיות שלא ימחקו ביטויי גזענות

החוק החדש כולל גם קנסות על אי מחיקת חדשות מזויפות. שר המשפטים הגרמני: "הקצנה מילולית לעיתים קרובות מקדימה ביטויים של אלימות פיזית"

06.04.2017, 15:00 | שירות כלכליסט
ממשלת גרמניה בראשות אנגלה מרקל, אישרה חוק חדש המטיל קנסות כבדים על רשתות חברתיות שאינן מסירות מיידית תוכני הסתה וגזענות וחדשות שקיות (Fake News). מדובר בקנסות של עד 50 מיליון יורו (53.4 מיליון דולר) על פייסבוק, טוויטר ורשתות חברתיות אחרות שיפעלו בניגוד לחוק.

עפ"י החוק, הרשתות החברתיות יחויבו להסיר בתוך 24 שעות תוכן פלילי - כהגדרתו בחוק הגרמני ותוכן בלתי חוקי אחר לאחר 7 ימים.

שר המשפטים הגרמני, הייקו מאס. נחוש בדעתו, צילום: איי אף פי שר המשפטים הגרמני, הייקו מאס. נחוש בדעתו | צילום: איי אף פי שר המשפטים הגרמני, הייקו מאס. נחוש בדעתו, צילום: איי אף פי

שר המשפטים הגרמני הייקו מאס אמר כי הרשתות החברתיות אחראיות להסרת תוכן מסית. לדבריו, החוק החדש לא יגביל את חופש הביטוי אולם יתערב כאשר ביטויי שנאה או חדשות כוזבות מפורסמות ברשתות אלו. "בדיוק כמו ברחובות, אין מקום להסתה פלילית ברשתות החברתיות", אמר מאס.

גרמניה היא שוק מאתגר במיוחד לרשתות חברתיות אמריקאיות הפועלות על פי חוקי חופש הדיבור בארה"ב. אולם בגרמניה, בשל עברה הנאצי, החוק אוסר על פרסומים של הכחשות שואה או גזענות. הנושא רגיש במיוחד בשל גל המהגרים שנכנס לגרמניה ומעורר כעס ושנאה מצד אזרחים רבים כולל ביטויי גזענות ברשתות החברתיות.

"הקצנה מילולית לעיתים קרובות מקדימה ביטויים של אלימות פיזית", אמר שר המשפטים הגרמניה. שר אף ציין כי הרשתות החברתיות לא עושות די כדי להסיר תוכן בר ענישה, וציטט מחקרים המראים כי טוויטר מוחקת רק 1% מהתוכן הפלילי המדווח על ידי המשתמשים, ואילו פייסבוק מוחקת 39%.

מאס הוסיף כי הצעדים להילחם בהסתה ובדיווחי חדשות שקריות יצטרכו להיעשות ברמת האיחוד האירופי כדי להיות יעילים. הצעת החוק ממתינה לאישור הפרלמנט הגרמני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות