אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלכודת דבש : אפל מזכירה למה אסור להסתמך על לקוח מרכזי בודד

מאקרו טכנולוגי

מלכודת דבש : אפל מזכירה למה אסור להסתמך על לקוח מרכזי בודד

חברת אימג'יניישן הבריטית מצאה את עצמה מול שוקת שבורה לאחר שהלקוחה הגדולה והכמעט יחידה שלה - אפל - זנחה אותה לאנחות

08.04.2017, 16:07 | עומר כביר
החיים ביצרנית השבבים אימג'יניישן (Imagination) היו טובים. החברה הבריטית היתה הספקית הבלעדית של מעבדים גרפיים לאייפונים, אייפדים, אייפודים ומוצרי דגל אחרים של אפל במשך שנים. אפל מכרה מכשירים והכסף זרם — עד שהשבוע הודיעה שבתוך 24–15 חודשים היא תחליף את שבבי אימג'יניישן בשבבים מתוצרתה. המהלך, שפירושו אובדן מחצית מהכנסות חברת השבבים, הוביל לצניחה במניה, ולפי הערכות, הסיכוי היחיד להצלת החברה היא רכישתה בידי אפל.

קראו עוד בכלכליסט

עבור מי שעוקבים אחר אפל לא מדובר בהפתעה. החברה ידועה באכזריותה כלפי שותפותיה, שלרגע נהנות מהכנסות עצומות הודות לשילוב רכיביהן במוצרי החברה ושנייה לאחר מכן נזרקות לכלבים בעקבות שינוי אסטרטגי. העבודה עם אפל מבטיחה יוקרה, הכנסות ופתיחת דלת לשווקים ולקוחות חדשים, אך כל אלה כרוכים בתלות כמעט מוחלטת בחברה ובאסטרטגיה שלה.

המסקנה: אל תסתמכו על אפל כלקוח עיקרי המסקנה: אל תסתמכו על אפל כלקוח עיקרי המסקנה: אל תסתמכו על אפל כלקוח עיקרי

 

יש חברות שהצליחו לנווט במערכת היחסים הבעייתית הזאת, בין המפורסמות בהן פוקסקון מטייוואן, שבנתה אימפריה על היותה ספקית ייצור של החברה מקופרטינו, סמסונג ו־LG. אך חברות אלה הן תאגידים גדולים עם תמהיל הכנסות מגוון, שמשחרר אותן מתלות מוחלטת בלקוח זה או אחר. חברות קטנות יותר, ודאי כאלה שמתמקדות בתחום אחד, חשופות הרבה יותר לסיכונים שבעבודה עם חברת הטכנולוגיה הגדולה בעולם. מפתה לשבץ את אפל ברשימת הלקוחות, בייחוד כשמדובר בחברה קטנה ולא מוכרת.

 

אבל הפיתוי מגיע לעתים במחיר כבד, שעלול להגיע לכדי מחיקת החברה. במקרה כזה, כפי שגילו כבר כמה וכמה חברות, העבודה עם אפל עלולה להתגלות כמלכודת דבש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
הם לא סיפקו שבבים - הם סיפקו פטנטים
בניגוד למשתמע מהכתבה, הרי שאימג׳ניישן לא ייצרו כלום עבור אפל, אלא שאפל השתמשו בידע של אימג׳יניישן וייצרו בעצמם את המעבדים שלהם. המדובר בשימוש בפטנטים, ולא במוצר אמיתי. כלומר: אימג׳יניישן היא לא יותר מאשר טרול פטנטים, שאפל נאלצה לשלם להם כסף. אפל מצאה סוףסוף דרך לעקוף את הפטנטים הללו - והיא מנתקת מגע, ובשמחה רבה (מאוד).
אפנר  |  09.04.17
לכל התגובות