אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש על בג"ץ מס דירה שלישית: נפל פגם חמור, אך אין לבטל את החוק צילום: צביקה טישלר

היועמ"ש על בג"ץ מס דירה שלישית: נפל פגם חמור, אך אין לבטל את החוק

תגובת המדינה מגיעה לאחר צו על תנאי שהוצא נגד חוק מיסוי דירה שלישית, שלגביו נטען כי מדובר בהליך חקיקה בעייתי המצדיק את ביטולו. עמדת היועמ"ש היא כי דין העתירות להידחות משום שבהליך החקיקה נפל אמנם פגם שחומרה בצידו, אולם הוא אינו מגיע לרף הגבוה שמצדיק עילה לביטול חקיקה ראשית של הכנסת ע"י בג"ץ

09.04.2017, 17:20 | עמרי מילמן ומשה גורלי
המדינה הגישה היום לבג"ץ כתב תשובה לצו על-תנאי שהוצא בעתירות נגד החקיקה המטילה מיסוי על ריבוי דירות אחרי שתי דחיות בהן ביקשה הפרקליטות עוד זמן להערך לתגובה.

קראו עוד בכלכליסט

בתגובה לצו על תנאי שהוצא בסוף פברואר לאחר הדיון שהתקיים בבג"ץ נדרשו הכנסת והממשלה להסביר לבג"ץ מדוע לא צריך לבטל את החוק אם נפל בהליך חקיקתו פגם שירד לשורשו של ההליך. העותרים טוענים כי מצוקת הזמן, וההתעקשות של שר האוצר כחלון לקיים את הדיון בחצות יום חמישי - היום האחרון לדיונים בוועדת הכספים, ללא נציגי ציבור, כאשר טיוטת החוק הגיעה לידי חברי ועדת הכספים מספר שעות קודם לכן בזמן שהיו בדיונים על חוקים אחרים, הופכת את הליך החקיקה לבעייתי באופן המצדיק את ביטול החוק.

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, צילום: יואב דודקביץ היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט | צילום: יואב דודקביץ היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, צילום: יואב דודקביץ

הפרקליטות מבקשת לדחות את העתירות לבטל את החוק ולחייב את העותרים, ביניהן מפלגות האופוזיציה, בהוצאות המדינה והכנסת ובשכר טרחה לעורכי הדין.

עמדת היועץ המשפטי לממשלה כפי שעולה מתגובת הפרקליטות היא כי דין העתירות להידחות משום שבהליך החקיקה נפל אמנם פגם שחומרה בצידו, אולם הוא אינו מגיע לרף הגבוה שמצדיק עילה לביטול חקיקה ראשית של הכנסת על ידי בג"ץ.

בכתב התשובה, שהוגש באמצעות עוה"ד רן רוזנברג ושוש שמואלי ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, נאמר כי במקרה זה אמנם הליך החקיקה נוהל בלחץ זמנים, ובהליך חקיקה אופטימלי עדיף היה לאפשר שהות ללימוד השינויים שהוצעו בהצעת החוק או לדחות את הדיון למועד אחר. אולם, ההתערבות השיפוטית בגין פגיעה בעקרון ההשתתפות של חברי הכנסת בהליך החקיקה אינה מכוונת לאכיפת הליך חקיקה נאות, אלא היא מוגבלת למקרים החריגים והנדירים בהם אירעה פגיעה קשה וניכרת בעקרון זה באופן שנשללה מחבר הכנסת כל אפשרות מעשית לגבש עמדתו ולהצביע על החוק.

עוד טוענת המדינה כי לחברי הכנסת הייתה אפשרות להשתתף בדיון. כמו כן הצעת החוק עצמה היתה מוכרת לחברי הכנסת שכן נערך דיון ציבורי ער לגביה, וכי השינויים שהוכנסו בנוסח שהועבר לפני הדיון המכריע "לא שינו את לב ההסדר אשר עמד במרכז הצעת החוק המקורית ונותר בעינו", ומזכירים כי הדיון בוועדת הכספים ארך כשבע שעות והניב לא מעט שינויים בהסדר, בהם שינויים משמעותיים המקלים עם בעלי הדירות החייבים במס.

עוד טוענת המדינה כי גם אם בג"ץ יסבור כי הפגם בהליך החקיקה מצדיק את ביטול החוק, לאור פסיקות קודמות בהם נמנעו שופטים להתערב בהליכים פנימיים של הכנסת, ולאור הפרד הרשויות השומרת על עצמאותה של הכנסת, על בג"ץ להסתפק בהתרעה לאור בחינת תוצאות החוק והמשקל שיש לתת לחומרת הפגם ועוצמת פגיעתו.

לדבריהם ניתן לבחון אם החוק היה מתקבל כך, גם ללא ההליך הבעייתי, כאשר עמדת המדינה היא כי היה מתקבל בכל מקרה, שכן בסופו של דבר אושר במליאת הכנסת ברוב של 60 מול 48. זה כמובן טיעון בעייתי שכן האישור במליאה היה במסגרת אישור התקציב כולו, כך באמצעות חוק ההסדרים ניתן "להכשיר" כל הליך חקיקה בעייתי, כאשר בסופו של דבר יאושר במליאה, שכן האלטרנטיבה לאי אישור התקציב היא בחירות.

ביום חמישי העבירה הכנסת את תגובתה לבג"ץ, שם פרסה על פני עמודים רבים את השתלשלות האירועים הבעייתית והתנהלות האוצר שהביאה לפגם בהליך החקיקה, כאשר בסיכומו של דבר ביקשה רק להתריע כך שבמקרה ואירוע כזה יחזור על עצמו יבוטל החוק שיחוקק בדרך בעייתית זו.

עו"ד יובל יועז המייצג את אחד העותרים מסר בתגובה: "בעמדת המדינה אין כל חדש. הממשלה חולקת על עמדת היועמ"ש של הכנסת שלפיה נפל בהליך החקיקה פגם היורד לשורש הליך החקיקה, ומשכך תפקיד בית המשפט לשרטט בעבור המדינה את הקווים האדומים שאותם אין לחצות, וחצייתם מחייבת הוצאת כרטיס אדום על-ידי בית המשפט, בדמות בטלות החוק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

46 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

45.
תגובת היועמ"ש היא פוליטית ולא ישרה - בושה !!!!
יועמ"ש אמור להיות ענייני ודבק בהוראות החוק ולא עוד פוליטיקאי תחמן כמו כחלון. הפעם היועמ"ש התקפל ומגבה את שלטון "השכונה" שבו אין דין ואין דיין אלא הכל "מאפייה" ואינטרסים צרים. הפכנו למדינת עולם שלישי או לגרוע מכך...מה הפלא שכל ישראלי שני רוצה אזרחות אירופאית או אמריקאית...הטובים בורחים !!! בין השאר בגלל פוליטיקאים כמו כחלון ויועמ"ש שעוצם עיניים.
אייזיק  |  13.05.17
44.
למסות גם דירה2
אוי הכאב,ממש נשבר הלב,אנשים שמחזיקים דירה שלישית בשווי של מיליוני שקלים מתלוננים שהם לא גומרים את החודש.הנה רעיון:תמכור את הדירה ואז יהיה לך מספיק כסף פנוי לכלכל אותך ואת משפחתך ל20 שנה. למה שאתם תקבלו פטור ממס על הכנסה בעוד שאנשים שמשתכרים שכר זעום משלמים מס הכנסה מטורף,תשלומי ביטוח בריאות,ביטוח לאומי ועוד ללא קשר למה שיקבלו מכך בעתיד. כן,בעבר(ועדיין)היה קיים מצב לא נכון ולא מוסרי שמי שיש לו משלם פחות,ואתם בעלי דירה יקרים ניצלתם מצב זה(בצדק) לעשיית רווחים.הגיע הזמן לתקן את המצב.
רון  |  13.05.17
לכל התגובות