אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרב הקרדיטים, גרסת הנכים צילום: אלכס קולומויסקי

קרב הקרדיטים, גרסת הנכים

נתניהו רצה להקצות לקצבאות הנכים מחצית מהסכום שעליו הצהיר כחלון ובעיקר לקחת את הקרדיט לעצמו. עם הצלקת של משבר התאגיד, הקרב הבא בין השניים כבר נמצא מעבר לפינה, והפעם בשאלה מי יממן את חגיגות ה־70 למדינה

12.04.2017, 06:55 | אדריאן פילוט

האם שר האוצר משה כחלון מבקש להקצות 4 מיליארד שקל להעלאת קצבאות הנכים? תלוי את מי שואלים. אנשיו אישרו את הידיעה, אך בכירי משרד האוצר מכחישים ומסרו כי "הידיעה לא נכונה" וכי "זה לא יהיה הסכום הסופי בסוף התהליך".

קראו עוד בכלכליסט

זה אירוע חריג שמשרד האוצר ולשכת השר מדברים בקולות שונים. מכאן ניתן ללמוד כי ישנה מחלוקת אמיתית ועמוקה סביב הנושא. אך חשוב מזה, ברור כי הקרב על העלאת קצבאות נכים רק מתחיל. בניגוד לתקציבים אחרים, תקציב שמיועד לנכות הוא על הנייר, שכן כדי לקבל את הקצבה יש צורך לעמוד בקריטריונים. אפשר לשחק בקריטריונים ולהשאיר את 4 מיליארד השקל מחוץ למשחק. זה כמו לאפשר לאכול את העוגה, אך לדרוש באותה עת להשאיר אותה שלמה. לכן לא בכדי הצלילים שנשמעים מאגף התקציבים הם בסגנון של "נחיה ונראה". רק אחרי הפסח יתחילו הצוותים המקצועיים של האוצר והביטוח הלאומי לדון ולקבוע את הקריטריונים. ב"דיון המקצועי" יתנהל הקרב האמיתי. והוא רק התחיל.

כחלון לא הרגיז רק את אמיר לוי ואנשיו עם הכרזתו הדרמטית, אלא חשוב מזה – את ראש הממשלה. ספק אם בנימין נתניהו עודכן במהלך. מה שבטוח, הוא לא הסכים לו ולא תומך בו. כבר ביום רביעי הקודם הסבירו בסביבתו של ראש הממשלה כי הוא חפץ בהעלאת קצבאות הנכים, ואף הצהיר על כך בהרמת כוסית מול אלפי פעילי ליכוד לכבוד החג. אך לא בסכומים כאלו. נתניהו חשב על סכום של2־1.5 מיליארד שקל, מחצית ממה שכחלון תכנן. לנתניהו שתי בעיות עם ההחלטה: ראשית, הוא רוצה לשמור תחמושת להפחתה נוספת במסים, בלי להגדיל את הגירעון; שנית, חשוב יותר, הוא תמיד האמין כי כשמגדילים קצבאות, מגדילים במקביל את התמריץ לדרוש את הקצבה, ואז נפתח פתח לרמאיות. אם אתה מכוון ל־4 מיליארד, אתה עלול לגמור ב־6 מיליארד תוספת.

מה שכן, נתניהו מכיר את התוכנית של כחלון כבר שבוע ימים לפחות, ובסביבתו העריכו כי הוא "יוותר" לכחלון כ"מחווה" ל"ויתור" בסוגיית התאגיד. כשנתניהו שמע על ההצהרה החד־צדדית של כחלון, הוא הבין שהוא רוצה את הקרדיט בשבילו ורק בשבילו. נתניהו עוד יכול לדרוש להכניס לדיונים המקצועים צוותים של משרדו, ואז לגמור את העסק עם תוספת מצומצמת.

נתניהו וכחלון, צילום: עמית שעל נתניהו וכחלון | צילום: עמית שעל נתניהו וכחלון, צילום: עמית שעל

תרגיל מבריק נוסף

בבחינת תזכירי החוק שנכתבו ערב הפסח סביב הסכם נתניהו־כחלון בנושא התאגיד, מבינים כי מה שהיה שם אינו אלא תרגיל פוליטי מבריק נוסף של ראש הממשלה. השינוי היחיד שניתן להצביע עליו הוא הניתוק של מנכ''ל ויו''ר התאגיד אלדד קובלנץ וגיל עומר מחטיבת החדשות של התאגיד. מעבר לזה, אין כלום. היה אפשר להרחיק אותם מלכתחילה או מיד עם תחילת השידורים, שכן הם מינויים זמניים, ולחסוך את כל הסאגה.

אלא שפארסת מאבק התאגיד הניבה לנתניהו כמה רווחים פוליטיים חשובים: הוא הוכיח כי הוא האיש החזק במערכת, והוא חייב את כחלון להתקפל. הוא השפיל את כחלון אחרי שזה העז להצהיר בפומבי ולכל האומה כי הוא וביבי "כבר לא". לא אידיאולוגיה ולא חופש ביטוי, בסך הכל חשבונאות פוליטית.

בלי תרומות לחגיגות ה־70

 

בין כחלון לנתניהו נפתחה חזית חדשה: מימון חגיגות ה־70 למדינת ישראל. נתניהו קיבל את כל האישורים המשפטיים הנדרשים כדי לגייס את הכספים להרים כאן חגיגות־חגיגות. אלא שאת האישור קיבל נתניהו לפני יותר משלושה חודשים, כשתיק 1,000 היה שם קוד לא ברור ועוד לפני אין־ספור הכתבות, הפרסומים והחקירות. מאז הרבה מים עברו מתחת לגשר, ולמילצ'ן ופאקר כבר הצטרף בשבוע שעבר איש העסקים פויו דובלודוביץ'. נתניהו לא רוצה לעסוק ואף לא לשמוע על גיוס תרומות וקבלת כספים מעשירים, ואין שום מיליונר שפוי שירצה לשבת עמו בנושא.

נתניהו עדכן את שרת התרבות והממונה על החגיגות מירי רגב על ויתורו. נתניהו גם דרש ממנה להימנע בעצמה מגיוס תרומות ושלח אותה לכחלון. רגב ביקשה מנתניהו 150 מיליון שקל, סכום דומה לזה שנדרש למימון חגיגות ה־60 לפני עשור. מכחלון היא דרשה 200 מיליון שקל.

רגב למדה להתנהל מול פקידי אוצר, וגם בהדלפות לתקשורת היא מבינה היטב. דקות ספורות אחרי שסיימה את השיחה עם כחלון, ערוץ 2 דיווח כי רגב דורשת 200 מיליון שקל לחגיגות, והיא מוכנה לממן אותם בקיצוץ רוחבי בתקציב. "את הכסף שהוא יביא מעסקת מובילאיי", אמרה רגב (כמה תוכניות נבנו על עסקה שטרם הושלמה והכסף עוד רחוק מלהגיע). באוצר מסרו כי לא התקבלה כל פנייה בנושא. לא נראה שנתניהו יוותר לכחלון על חגיגות פומפוזיות, קל וחומר כשהן בהנחיית "חברת המשפחה" רגב. כחלון יכול לעשות שרירים רק לרגב. אם נתניהו ייכנס לתמונה ויבקש את הכסף, כחלון ייאלץ לתת.

"עד לפני המשבר האחרון הייתי אומר לך שהבחירות יתקיימו בנובמבר 2019. היום כבר אני לא יודע להתחייב. קרה כאן משהו חמור בין שותפים", הסביר כחלון בראיון לדריו חיפה שעות ספורות לפני ליל הסדר. כחלון לא נרגע ולא סולח. נתניהו לא מוותר וממשיך "לגנוב קרדיטים" מכחלון. הפערים בין השניים רק הולכים ומעמיקים. החזיתות בין השניים רק הולכות ומתרבות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות31 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

31.
ועדת זליכה
תוצאותיה ידועות מראש הן הרי מוכתבות על ידי כחלון והוא מינה את זליכה כדי לבזבז זמן וזליכה משתף פעולה עם כחלון כי יש לו גם שאיפות פוליטיות ולא איכפת לו להמשיך לרמוס את ציבור הנכים רק מפלגת נכים שתוקם תשפר את מצבם של ציבור הנכים אשר ממשיכים לתמוך במפלגות שאיבדו את דרכם
מוני  |  26.04.17
30.
הזדמנות לכחלון, נתניהו יוצא שוב גרוע
ובכן, זאת הזדמנות לכחלון להוכיח שהוא מסוגל לתמוך בחלשים כמו שהוא אמר לאחרונה באחד הנאומים שלו. רווחה חשובה לא פחות מחינוך, תרבות, שירותי דת, הפחתת מסים, והוצאות לא הכרחיות וניפוחים מיותרים שבטוח יש בתקציב ומהם קודם כל אפשר לקצץ. בנוגע לטענות ששכר נכות גבוה יקרוץ למתחזים, אז זה לא רציני - לביטוח לאומי יש ועדות ואדם בריא שאין לו כלום יתקשה להראות שהוא נכה ואפשר גם במקרים בולטים לעצור אותו על התחזות.
רודף צדק 968  |  17.04.17
לכל התגובות