אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיטב דש בדד ליין ל-XIO: הגישו לפיקוח בקשה לאישור עסקת הרכישה צילום: בועז אופנהיים, עמית שעל

מיטב דש בדד ליין ל-XIO: הגישו לפיקוח בקשה לאישור עסקת הרכישה

בית ההשקעות הודיע כי במידה שהקרן לא תגיש את הבקשה בתוך שבועיים, תהיה בכך הפרה של ההסכם לרכישתו. אי תיקון ההפרה בתוך 20 יום יהיה עילה לביטול ההסכם

12.04.2017, 10:20 | מיקי גרינפלד

מיטב דש מגיבה לאירועים הסוערים סביב קרן XIO עם דד ליין חדש לעסקת המכירה והודעה על ביטול עתידי אפשרי של ההסכם ככל ש-XIO לא תעמוד בתנאים המוטלים עליה על פי ההסכם גם בתאריך היעד המעודכן. 

קראו עוד בכלכליסט

עד כה הקרן הסינית עדיין לא הגישה את הבקשה המתחייבת לפיקוח על הביטוח לאישור עסקת הרכישה של מיטב דש, ומועד הגשת הבקשות על פי ההסכם חלף. על פי הודעת בית ההשקעות, לאחר שיחות עם הקרן נקבע שלקבוצת XIO תינתן אורכה של שבועיים להגשת הבקשות לאישורים הרגולטוריים. במידה שבפרק זמן זה לא תעמוד קבוצת XIO ביעדים אשר הוסכמו בין הצדדים, לבית ההשקעות תהיה זכות להודיע על הפרת חוזה. ככל שההפרה לא תתוקן במשך 20 יום, למיטב דש תהיה זכות לבטל על העסקה.

עסקת המכירה של מיטב דש סוכמה בנובמבר האחרון, ובמסגרתה נקבע שקרן XIO תרכוש את בית ההשקעות על פי שווי של 1.5 מיליארד שקל. ואולם בחודש שעבר נחשפה תביעת ענק נגד הקרן, המסכנת את העסקה. במסגרת התביטעה טען המיליארדר הסיני זי זיקון (המכונה מיסטר זי) כי השקיע בקרן 940 מיליון דולר – ההון הראשוני שאיפשר ל-XIO לבצע שתיים מהרכישות הראשונות שלה (של חברת דשנים גרמנית ורכישה של חברת המיכשור הרפואי הישראלית לומניס מיקנעם).

אלא שלטענת זיקון, למרות שהשקיע בקרן סכומים ניכרים, והוא למעשה הבעלים שלה (לטענתו), הקרן מתכחשת להשקעה זו ומציגה מצג כאילו הוא איננו קשור אליה. XIO מצידה דחתה את הטענות. אף שמדובר באירוע משפטי, וכלל לא ברור אם טענותיו של זיקון יתקבלו בסופו של דבר, האופן שבו מוצגת הקרן עלול לסבך מאוד את עסקת הרכישה של מיטב דש.

אם יתברר כי זיקון הינו בעל אחזקות משמעותיות בקרן, אף שלא הוצג ככזה בפני המפקחת על הביטוח דורית סלינגר - יש בכך כדי סכל את אישור העסקה. כך או כך, לאחר הגשת התביעה התברר ש-XIO כלל לא הגישה בקשה לפיקוח לאישור העסקה.

בחודש שעבר דיוווח עוד "כלכליסט" כי בניסיון להקל בקבלת היתר שליטה במיטב דש  ואישור לעסקת הרכישה, מנסה קרן XIO הסינית־בריטית לצרף את קרן בלאקרוק כשותפה מלאה (50%) לעסקת רכישת השליטה בבית ההשקעות. זוהי אחת הסיבות לעיכוב בבקשת הבקשה לפיקוח.

מימין: אלי ברקת וצבי סטפק, בעלי השליטה במיטב דש , צילום: בועז אופנהיים, עמית שעל מימין: אלי ברקת וצבי סטפק, בעלי השליטה במיטב דש | צילום: בועז אופנהיים, עמית שעל מימין: אלי ברקת וצבי סטפק, בעלי השליטה במיטב דש , צילום: בועז אופנהיים, עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות