אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אם כל ההוצאות: כמה עלה לארה"ב לחסל 36 מחבלי דאעש? צילום: ויקיפדיה

אם כל ההוצאות: כמה עלה לארה"ב לחסל 36 מחבלי דאעש?

"אם כל הפצצות" שהוטלה על מנהרות דאעש באפגניסטן והרגה 36 אסלאמיסטים עלתה 16 מיליון דולר. כלומר - כ-450 אלף דולר למחבל

14.04.2017, 22:16 | שירות כלכליסט

ארה"ב הטילה השבוע את "אם כל הפצצות" - הפצצה הקונבנציונאלית (ללא ראש נפץ גרעיני) הגדולה ביותר בעולם - על מנהרות ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) באפגניסטן. הפצצה הותירה הרס רב אחריה והרגה 36 מחבלי דאעש. כעת עולה השאלה - כמה עלה לארה"ב לחסל כל אחד מאותם 36 מחבלים?

קראו עוד בכלכליסט

אתר הגרדיאן הבריטי מפרסם הערב (ו') את עלות הפצצה הענקית שהטיל צבא ארה"ב ועונה על השאלה. לפי החישובים שמציג הגרדיאן, כל פצצת GBU-43 שנקראת גם Moab (Massive Ordnance Air Blast), עולה כ-16 מיליון דולר (20 פצצות עלו 314 מיליון דולר לארה"ב).

צבא ארה"ב השתמש ב-5% מפצצות ה-GBU-43 שלו על מנת לחסל 36 לוחמי דאעש, וחיסולו של כל אחד מהם עלה לו כמעט 450 אלף דולר. לשם השוואה, פצצה שמשקלה 450 ק"ג כמו למשל MK-8 שבה נעשה שימוש בתקיפות אוויריות בסוריה ובעיראק עולה 12 אלף דולר.

נקודה נוספת להשוואה היא טילי השיוט מסוג טומהוק, ש-59 מהם נורו על בסיס חיל האוויר הסורי לאחר המתקפה הכימית באידליב. המתקפה של הטומהוק עלתה למשלם המסים האמריקאי כ-60 מיליון דולר, משום שעלותו של כל טיל טומהוק עומדת על כמיליון דולר. ובחישוב פשוט - פצצת GBU-43 אחת עולה כמו 16 טילי טומהוק.

"אם כל הפצצות" פותחה לטובת הפלישה ב-2003 לעיראק. היא מתפוצצת ממש מעל הקרקע וזו הפעם הראשונה שנעשה בה שימוש, בשל חשש מהנזק הרב שתסב לאוכלוסייה אזרחית בשל ההדף הגדול שלה.

"אם כל הפצצות". כמעט חצי מיליון דולר למחבל דאעש, צילום: ויקיפדיה "אם כל הפצצות". כמעט חצי מיליון דולר למחבל דאעש | צילום: ויקיפדיה "אם כל הפצצות". כמעט חצי מיליון דולר למחבל דאעש, צילום: ויקיפדיה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

34 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

32.
המפקד קיש
הבריטים טעו שזה עולה על כל מחבל 45 אלף דולד הם גרמו נזק גם לציוד הצבאי שהיה שם .אוליי היה אחד הראשים שלהם שם .וגם נזק לבונקרים שלהם ולכל מערך המיבצאי שלהם שהיה אמור לצאת מישם . וזה התכלה טוב של ביטחון ועוצמה לראות לעולם המוסלמי שיש מי שמוביל את הביטחון העולמי . ועקב כל זה נירגם מנשיאים חלשים בעולם הארופי . והוא לקח דוגמה מישראל
עמי אבוטבול  |  27.04.17
לכל התגובות