אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה עולה מדרגה: מפגן צבאי בפיונגיאנג צילום: רויטרס

המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה עולה מדרגה: מפגן צבאי בפיונגיאנג

לכבוד יום הולדתו של "אבי האומה", קים ג'ונג און הציג שני טילים בין-יבשתיים שכפי הנראה יכולים להגיע עד ארה"ב, שהצהירה שאינה פוסלת פעולה חד-צדדית אם סין לא תתערב ותעצור את תוכנית הגרעין של צפון קוריאה. סין מזהירה מ"סערה"

15.04.2017, 09:47 | שירות כלכליסט

המתיחות בין וושינגטון ופיונגיאנג עולה מדרגה: צפון קוריאה מציינת היום (שבת) את יום השנה ה-105 להולדתו של האב המייסד של המדינה - קים איל סונג. קים ג'ונג און, הנשיא המכהן ונכדו של קים איל סונג, בחר לחגוג את האירוע באמצעות הצגת שני טילים בין-יבשתיים שכפי הנראה יכולים להגיע עד ארה"ב. הטילים הוצגו במצעד צבאי חגיגי שנערך בבירה פיונגיאנג, שבניגוד למצעדים קודמים לא נכח בו נציג של המשטר הסיני.

קראו עוד בכלכליסט

המתיחות בין צפון קוריאה לארה"ב עלתה לאחר שהנשיא דונלד טראמפ הקשיח עמדות מול פיונגיאנג. ארה"ב מצפה שממשלת סין תפעיל לחץ על צפון קוריאה כדי שזו תפסיק את תוכנית הגרעין שלה, אך כאמור, היא לא פוסלת גם פעולה חד-צדדית כדי להשיג מטרה זו. הנשיא טראמפ הדגיש כי לא ירשה שלצפון קוריאה תהיה היכולת הצבאית לשגר טיל עם ראש נפץ גרעיני לשטחה של ארה"ב.

מפגן כוח בצפון קוריאה, צילום: איי פי מפגן כוח בצפון קוריאה | צילום: איי פי מפגן כוח בצפון קוריאה, צילום: איי פי
 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס
 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס
הטילים הבליסטיים שהוצגו במפגן הצבאי בצפון קוריאה, צילום: רויטרס הטילים הבליסטיים שהוצגו במפגן הצבאי בצפון קוריאה | צילום: רויטרס הטילים הבליסטיים שהוצגו במפגן הצבאי בצפון קוריאה, צילום: רויטרס

סין מצדה מזהירה מ"סערה שעומדת לפרוץ" בחצי האי הקוריאני אם ארה"ב תקרב ספינות קרב למים הטריטוריאליים של צפון קוריאה. ארה"ב הבהירה בסוף כי היא לא פוסלת על הסף מתקפת מנע על מדינה אם זו תמשיך לערוך ניסויים צבאיים, בין היתר גם בנשק גרעיני. שר החוץ הסיני וואנג יי אמר שהמצב באזור רגיש מאוד וכי הוא קורא לכל הצדדים "להימנע מאיומים ופרובוקציות שיולידו מצב בלתי הפיך".

בצפון קוריאה האשימו את טראמפ ביום שישי בליבוי המתיחות בין המדינות. סגן שר החוץ הצפון קוריאני האן סונג ריול אמר לסוכנות הידיעות אי.פי כי ארצו לא תהסס להשתמש בנשק גרעיני כדי להרתיע את ארה"ב. "אנחנו לא נשב בחיבוק ידיים אם ארה"ב תתקוף אותנו". עימות בין שתי המדינות מעמיד בסכנה מיידית את דרום קוריאה, בת בריתה של ארה"ב, שבירתה סיאול מרוחקת רק 50 ק"מ מהגבול עם שכנתה הצפונית והעוינת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות