אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארדואן הכריז על ניצחונו במשאל העם, האופוזיציה דורשת ספירה מחדש צילום: רויטרס

ארדואן הכריז על ניצחונו במשאל העם, האופוזיציה דורשת ספירה מחדש

51.2% מהמשתתפים במשאל העם בטורקיה תמכו בהרחבת סמכויות הנשיא, לעומת 48.8% שהתנגדו; האופוזיציה: "אי סדרים בקלפיות, נספרו מעטפות לא חתומות"; ארדואן: "צריך להתמקד במטרותינו במקום להתעסק בוויכוחים לא נחוצים"

16.04.2017, 23:14 | ynet ושירות כלכליסט
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הכריז הערב (יום א') על ניצחונו במשאל העם על הרחבת סמכויותיו, וטורקיה תעבור כפי שרצה למשטר נשיאותי שיבצר את שלטונו, אבל הניצחון שלו היה דחוק בהרבה מזה שציפה לו, כלל הפסדים בכל הערים הגדולות – וחשף עד כמה טורקיה מפולגת סביב הנהגתו רבת השנים. ארדואן השיג ניצחון בפער של פחות משלושה אחוזים – 51.2% תמכו בהצעתו לשנות את החוקה ולעבור למשטר נשיאותי ו-48.8%. התנגדו לה, כך עולה מספירת מעל 99% מהקולות.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

במפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר בטורקיה, מפלגת CHP, כבר מערערים על הלגיטימיות של התוצאות, משום שוועדת הבחירות הסכימה לספור קולות במעטפות שלא נחתמו בחותמתה. לדברי המפלגה ההחלטה הזו "תפגע מאוד בלגיטימיות של התוצאות". סגן יו"ר המפלגה, בולנט טזקאן, אמר כי את ההחלטה לקבל את המעטפות הלא חתומות קיבלה ועדת הבחירות ברגע האחרון. "ועדת הבחירות נכשלה – היא אפשרה להשחית את משאל העם", אמר. בוועדת הבחירות אמרו כי נאלצו לנקוט את הצעד הזה משום שמצביעים רבים התלוננו שמעטפותיהם לא נחתמו. לקראת תום הספירה הודיעה מפלגת האופוזיציה כי תדרוש לספור מחדש עד 60% מהקולות בשל "מעשים בלתי חוקיים" שנעשו לטענתה כדי לסייע למפלגתו של ארדואן לנצח.

 

בנאום הניצחון שנשא הלילה ארדואן הוא הצהיר כי העם הטורקי קיבל החלטה היסטורית וכי מדובר ברפורמה החשובה ביותר בתולדות טורקיה. בפנייה מרומזת לאופוזיציה, שטענה לאי סדרים והודיעה כי תערער על התוצאה, אמר ארדואן: "ממחר העם שלנו צריך להתמקד במטרותינו במקום להתעסק בוויכוחים לא נחוצים".

ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדירים, נשא גם הוא נאום ניצחון, ואמר כי "טורקיה פותחת דף חדש בהיסטוריה הדמוקרטית שלה". יילדרים הדגיש כי המילה האחרונה היא של העם, וכי העם אמר "כן". הוא הצהיר כי תוצאת המשאל היא התשובה הטובה ביותר למחבלים הכורדים, "לכל הכוחות הזרים העוינים את טורקיה" ולמי שעמדו מאחורי ניסיון ההפיכה בטורקיה בקיץ שעבר. "התוצאה הראתה לעולם כמה בוגרת הדמוקרטיה הטורקית", טען. "אף אחד אינו צריך להרגיש שבור לב – במשאל הזה אין מנצחים, כולנו עם אחד".

מחנה ה"לא" הצליח לנצח בשלוש הערים הגדולות ביותר בטורקיה - איסטנבול, אנקרה ואיזמיר - וגם בעיר הנופש אנטליה היתרון הוא של המתנגדים. סגן ראש ממשלת טורקיה וייסי קיינאק הודה זמן קצר לפני סיום ספירת הקולות שמחנה ה"לא" לא זכה במספר הקולות שציפה לו, גם אם הוא מוביל בהצבעה. לפי ערוץ הטלוויזיה HABERTURK שיעור ההצבעה ברחבי טורקיה היה גבוה מאוד - 86% מבעלי זכות הבחירה מימשו את זכותם. ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, יקיים מסיבת עיתונאים מיוחדת בשעה 21:00.

  

במשאל העם היום הוצגה לעם הטורקי ההצעה לעשות 18 שינויים בחוקת טורקיה, בכלל זה מעבר ממשטר פרלמנטרי למשטר נשיאותי. בסקרים שפורסמו לקראת משאל העם צעד המחנה התומך בשינוי החוקה ביתרון קל על מחנה ה"לא". 

 

אם מחנה ה"כן" ינצח יפורק משרד ראש הממשלה של טורקיה וסמכויותיו יועברו לנשיא. התיקונים בחוקה יאפשרו לארדואן לשלוט בארצו עד שנת 2029. ארדואן, נזכיר, עלה לשלטון בטורקיה ב-2002. באמצע העשור הנוכחי פרש מתפקיד ראש הממשלה ונבחר לנשיא - אבל בפועל נותר האיש החזק ביותר במדינה. הוא עבר לארמון הנשיאות בתקווה שהמשטר בטורקיה יהפוך למשטר נשיאותי וסמכויות השלטון העיקריות יופקדו שוב בידיו גם באופן רשמי.

הנשיא ארדואן מצביע, הבוקר, צילום: רויטרס הנשיא ארדואן מצביע, הבוקר | צילום: רויטרס הנשיא ארדואן מצביע, הבוקר, צילום: רויטרס

אם מחנה ה"כן" ינצח יפורק משרד ראש הממשלה של טורקיה וסמכויותיו יועברו לנשיא. התיקונים בחוקה יאפשרו לארדואן לשלוט בארצו עד שנת 2029. ארדואן, נזכיר, עלה לשלטון בטורקיה ב-2002. באמצע העשור הנוכחי פרש מתפקיד ראש הממשלה ונבחר לנשיא - אבל בפועל נותר האיש החזק ביותר במדינה. הוא עבר לארמון הנשיאות בתקווה שהמשטר בטורקיה יהפוך למשטר נשיאותי וסמכויות השלטון העיקריות יופקדו שוב בידיו גם באופן רשמי.

 

הקמפיין של ארדואן בעד שינוי החוקה במשאל העם הסעיר לא רק את טורקיה אלא גם את אירופה. בשבועות האחרונים מנעו גרמניה והולנד משרים טורקים להשתתף בעצרות בשטחן ולשכנע מהגרים טורקים החיים בהן להצביע בעד שינוי החוקה. הולנד אף סילקה שרה טורקית שהסתננה לתחומה. טורקיה גירשה בתגובה את שגריר הולנד, הטילה סנקציות על ההולנדים ושבה וכינתה את הגרמנים וההולנדים "נאצים" ו"פשיסטים".

במהלך הקמפיין אף קרא ארדואן למהגרים הטורקים החיים באירופה להביא לעולם ילדים רבים בתגובה על התנהגות אירופה כלפיהם, ואמר כי הטורקים הצעירים "הם העתיד של אירופה". באנקרה יודעים שלתוצאת המשאל היום תהיה השפעה מיידית על היחסים המתוחים ממילא עם האיחוד האירופי. הפרשנים העריכו שארדואן השתמש בעימות עם אירופה כדי לחזק את הרגש הפטריוטי בטורקיה - וכך להגדיל את סיכוייו לנצח. "התשובה לאירופה", נכתב בעיתון המזוהה עם השלטון לקראת משאל העם.

 

האופוזיציה בטורקיה התלוננה כי התקשורת, שאחיזת מפלגת השלטון האיסלאמיסטית בה רק התחזקה מאז ניסיון ההפיכה ביולי, הקדישה סיקור נרחב ולא מידתי למחנה ה"כן", וכך קידמה את שאיפתו לנצח במשאל העם. במבצע הטיהורים שערכו שלטונות טורקיה אחרי ניסיון ההפיכה נעצרו 40 אלף איש ו-120 אלף איש פוטרו מעבודותיהם, ומתנגדי ארדואן הזהירו לפני ההצבעה היום כי ניצחון שלו יהפוך את טורקיה לדיקטטורה. ניצחון של מחנה ארדואן יהיה כנראה המסמר האחרון בארון המשא ומתן בין טורקיה לאיחוד האירופי על צירוף טורקיה לאיחוד - מהלך שמעוכב כבר שנים ואין ספק שלא יתרחש בשנים הקרובות.

ארדואן בא הבוקר לקלפי עם רעייתו ושניים מנכדיהם והצביע. "ערכנו משאלי עם בעבר", אמר לאחר ההצבעה, "אך המשאל הזה עוסק במערכת ממשל חדשה לרפובליקה הטורקית. זו בחירה בשינוי, עלינו לקבל החלטה לא שגרתית. אני מאמין בהיגיון הדמוקרטי של האומה שלי". כמאל קיליצ'דרגולו, מנהיג מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר בטורקיה, אמר בקלפי: "אנחנו מצביעים היום על גורלה של טורקיה. אנחנו מקווים שהתוצאה תהיה טובה ושיחד נוכל לדון בבעיות הבסיסיות האחרות של טורקיה".

על ההצבעה פיקחו נציגים מהארגון לביטחון ולשיתוף פעולה מאירופה, ארגון שחברות בו 57 מדינות. היום ביקרו הפקחים ב-12 קלפיות. ארדואן מתח ביום שישי ביקורת על הארגון ואמר: "מי אתם בכלל? קודם כל דעו את מקומכם. אינכם יכולים להתערב במה שקורה". פקחי הארגון הגיעו לטורקיה ב-17 במרס, ובשבועות האחרונים הם בדקו בין השאר את האווירה התקשורתית שבה התנהלו הקמפיינים לקראת משאל העם. מחר יערוך הארגון מסיבת עיתונאים ויציג בה את ממצאיו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות