אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בריטניה פגעה בהקלות לבעלי דירות והחברות להשכרה זינקו צילום: Douglas Gordon

בריטניה פגעה בהקלות לבעלי דירות והחברות להשכרה זינקו

הממשלה סייעה לרוכשי בית ראשון על חשבון ההטבות שנתנה לרוכשי דירות להשקעה. התוצאה: בעלי נכסים להשכרה הקימו מספר שיא של חברות

18.04.2017, 10:04 | שירות כלכליסט

שיא של אחד מכל חמישה בתים להשכרה בבריטניה היה בבעלות של חברות ברבעון הראשון של השנה. זאת בעקבות שינויים במערך המיסוי שעודדו אלפי בעלי נכסים להקים חברה כדי לעקוף את הגזרות הממשלתיות - על כך דיווח ה"פייננשל טיימס".

עד 2021, הטבות מס הכנסה שיהיו זכאים להן בעלי נכסים בגין הריבית על המשכנתאות ועלויות אחרות הקשורות במימון הנכס, יופחתו מ־40% ל־20%. מבנים של חברה בע"מ יוכלו לשמש עדיין להחזרים על ריבית המשכנתאות, אך במקביל ייגבו מס חברות ומס בולים שיגיעו לשיעור של 3% משווי הנכס, זאת עבור נכס שני ומעלה. נוהל זה נכנס לתוקף באפריל שעבר במטרה לאפשר הטבות מיוחדות לרוכשי בית ראשון.

קראו עוד בכלכליסט

בית למכירה בלונדון (ארכיון), צילום: Douglas  Gordon בית למכירה בלונדון (ארכיון) | צילום: Douglas Gordon בית למכירה בלונדון (ארכיון), צילום: Douglas  Gordon

עם זאת, על פי ג'וני מוריס, אנליסט בכיר בסוכנות הייעוץ קאנטריווייד שאספה את הנתונים, השפעות המהלך היו מוגבלות ובעלי בתים שינו אסטרטגיה, במקום להמנע מרכישת נכסים להשקעה. "כוונת הממשלה היתה להרתיע אנשים, בתקווה לתת הזדמנות לרוכשי בית ראשון, אבל להערכתי בעלי בתים פשוט שינו את דפוס התנהלותם", ציין. "זאת גם בשל ההחזר הנמוך כרגע על השקעות אחרות, במיוחד בלונדון, שבה אנו רואים היחלשות בפעילות המשקיעים".

בלונדון, שיעור של 27% מהנכסים שהושכרו בשלושת החודשים הראשונים של השנה היו בבעלות חברה. זאת לקראת קיצוץ בהטבות המס לבעלי נכסים להשכרה שנכנס לתוקפו בתחילת שנת המס ב־6 באפריל.

"חברות מקבלות בדרך כלל הקלות מועדפות, כך שבמקרים רבים בעלי בתים יכולים לחסוך כשהם פועלים כחברה", הסביר מוריס. כתוצאה, ברחבי בריטניה, השיעור של נכסים מושכרים שנמצאים בבעלות חברה עלה ב־6% ברבעון הראשון בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד — זינוק חסר תקדים. כמו כן, על פי נתוני קאנטריווייד נרשמה עלייה בהיקף עסקאות הנדל"ן הנערכות במזומן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות