אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כחלון מציג: סבסוד צהרונים, הטבות מס והפחתת מכסים; "הכסף חוזר לציבור"

שר האוצר כינס מסיבת העיתונאים, בה הכריז על שורת הקלות בהיקף של 4 מיליארד שקל במסגרת תוכנית "נטו משפחה" - זיכוי להורים עובדים, הגדלת מענק העבודה למשפחות העובדות וביטול מכסים ומס קנייה על ביגוד לתינוקות, הנעלה ומוצרי סלולר

18.04.2017, 16:40 | עמרי מילמן

שר האוצר משה כחלון כינס היום (ג') מסיבת עיתונאים במשרד האוצר בתל אביב בה הודיע על כמה צעדים שנועדו להוזיל את יוקר המחיה - זאת במסגרת תוכנית "נטו משפחה" שנועדה לדבריו לסייע למעמד הביניים. על כוונתו של כחלון להכריז על הצעדים פורסם לראשונה ב"כלכליסט". 

קראו עוד בכלכליסט

"היום הכסף שלנו חוזר לציבור", כך לדברי שר האוצר במסיבת העיתונאים. לדבריו, מדובר בסכום כולל של 4 מיליארד שקל למשפחות העובדות: כולל סבסוד צהרונים, הגדלת זיכוי להורים עובדים, הגדלת מענק העבודה למשפחות העובדות (גם לכאלו שלא מגיעות לרף המס) וביטול מכסים ומס קנייה על ביגוד לתינוקות, הנעלה ומוצרי סלולר. לדבריו, מדובר בחיסכון כולל של 18 אלף שקל בשנה למשפחה ממוצעת.

נשלם פחות מכסים

ביטול המכסים הוא מהרמות הנוכחיות של 6% על ייבוא בגדי תינוקות, 12% על נעליים ו-15% על מוצרי סלולר. סך העלות של מהלך זה תעמוד על 600 מיליון שקל.

משה כחלון, היום. הכריז על החזרת הכסף לאזרחים, צילום: עמית שעל משה כחלון, היום. הכריז על החזרת הכסף לאזרחים | צילום: עמית שעל משה כחלון, היום. הכריז על החזרת הכסף לאזרחים, צילום: עמית שעל

לגבי הצהרונים - על פי התוכנית המוצעת בנושא, התעריף המקסימלי לילד בצהרון יעמוד על 935 שקל לכל היותר, בעוד שיכול התעריף להגיע ל-1,400 שקל בחודש. הממונה על התקציבים, אמיר לוי, הציג את התוכנית לגבי הצהרונים שנעשית יחד עם המרכז לשלטון מקומי ואמר כי "נכון להיום ניתנים ללא עלות צהרונים לאשכולות 1-3 (האשכולות החלשים, ע"מ). התוכנית עושה שני דברים: הרחבה (של הסבסוד) לכיתות א'-ב' בכל הארץ. החלק השני הוא הרחבת מימון גני ילדים גם באשכולות 4-5 (החזקים יותר, ע"מ)". לוי הוסיף כי ידוע שהגילאים המשמעותיים שמהווים חסם להורים לצאת לעבודה הם גילאים האלה. עלות תוכנית הצהרונים צפויה לעמוד על 900 מיליון שקל בשנה, וזאת החל מספטמבר הקרוב.

למצגת המלאה לחצו כאן

לוי התייחס גם לתוכנית הגדלת מענק יציאה לעבודה. תקרת המענק היום מתייחסת לשכר של עד 4,800 שקל. לדברי לוי, "אנחנו הולכים לעשות שלושה שינויים: להעלות את התקרה ל-5,000 שקל, להשוות את גובה המענק בין גברים לנשים, ו(לתת) מענק נוסף של 30% לשני מפרנסים". גובה המענק עבור גברים יעלה מ־330 שקל כיום ל־495 - הסכום שאותו מקבלות נשים כבר היום. משפחה שבה שני בני הזוג עובדים תזכה לתוספת של כ־5,600 שקל בשנה לשכר הנטו. לעומת זאת, מפרנס יחיד במשפחה יזכה לתוספת שנתית של כ־2,000 שקל לשכר הנטו. עלות מהלך זה עומדת על 750 מיליון שקל.

לפי התוכנית של כחלון, גברים ונשים יקבלו 1.5 נקודות זיכוי עבור ילד עד גיל שנה ו־2.5 נקודות עבור ילדים עד גיל שש. זאת במקום המצב כיום, שבו גברים ונשים קיבלו נקודות זיכוי שונות עבור ילדים בגילאים שונים.המהלך, שאמור לעלות 1.7 מיליארד שקל, אמור להיכנס לתוקף רטרואקטיבית מינואר 2017, אחרי שיאושר באמצעות חקיקה בכנסת. המקור התקציבי למהלך יגיע מעלייה באותו היקף בתחזית הכנסות המדינה שאותה צופים באוצר. מדובר בהטבות זמניות בלבד עבור 2017‑2018. בכירי האוצר לא חשפו את הפרט הזה עד שנשאלו על כך על ידי התקשורת.

נתניהו לא עודכן

"מי שחושב שתפקידו של שר האוצר מסתכם בלהיות גזבר או רואה חשבון, הוא ממעיט בחשיבות המשרד. המדינה צריכה לדעת לתת ולא רק לקחת, לתגמל ולא להקשות. המשק הישראלי חזק, הוא צומח, האבטלה נמוכה מאי פעם, הגירעון נמוך. זה לא בא יש מאין. היום אנחנו מחזקים את מעמד הביניים במעשים ולא בדיבורים", כך אמר כחלון, "כולם מדברים על מעמד הביניים. עד היום לא נעשה מאומה. מעמד הביניים צריך לגדול ולא לקטון. הגיע הזמן לשנות כיוון, שיותר משפחות יעלו מלמטה ולא הפוך. אנחנו נשנה את הכיוון. צריכים לתת למעמד הביניים והמשמעות היא לריב עם קבוצות לחץ ואינטרסנטים. עם כאלה שלא רוצים תחרות. היום הכסף חוזר לציבור. הכסף שהצטבר הוא של הציבור, לא של הממשלה".

כחלון המשיך ואמר כי "בשבועות הקרובים נביא את הבשורה גם לנכים, ותוך מספר שבועות קטן נציג את התוכנית במלואה. אנחנו נדאג שיישאר יותר נטו לעובדים. זו תוכנית חברתית כוללת לא תוכנית רווחה. כבר פתחנו את (ענף) הבשר לתחרות, הפחתנו את המכס על דגים. נעשה מה שנכון לציבור ולא למען קבוצה שקטנה שנהנית מזה שקבוצה גדולה סובלת".

יש לציין כי כחלון הציג את התוכנית החדשה ללא תיאום עם משרד ראש הממשלה ועקץ את ראש הממשלה נתניהו על האמירה המפורסמת של האחרון לגבי האיש השמן והרזה (המגזר הציבורי שמעיק על המגזר הפרטי). לדבריו, "כולם מדברים על מעמד הביניים אך עד היום לא נעשה מאומה, אפשר לדבר על השמן והרזה ואפשר לשאול איפה ההכסף, אך אנחנו עושים". לשאלה האם נתניהו עומד להכשיל את המהלך אמר כחלון: "לא יודע, לא נראה לי".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

47 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

46.
"הכסף שלנו חוזר לציבור
מדובר בארבעה מיליארד דולר כחלון דאג לחתום את שמו על ההטבות אבל(וזה אבל גדול) צריך גם למצוא מי שיממן את ההטבות המפליגות האלה את צד זה "שכח" שר אוצרנו. האם אנו צפויים להעלאת מסים? אם כן, העלאת המסים לא תישא את שמו של כחלון בעייה נוספת: לא כל האוכלוסיה תיהנה מההטבות. מי שאין לו ילדים בגיל המתאים יצטרך לממן את אלה שיש להם ברור שמדובר בצעד של טרום בחירות
מ  |  20.04.17
43.
למה לא לפרגן...לשר האוצר!
לא מבין למה כשמיטיבים עים העם ולו במעט בכל פעם יש שתוקפים ותוקפים!!למה?מדוע? שר אוצר מגיע וידוע שתפקידו של האוצר לא אהוד ולא מיטיב עים העם.עקבו אחריי פעולותיו וראו שר שטובת העם למולו.בואו נחזק אותו ולא נהייה ציניים ונאמר אדוני שר האותר ..תודה ותמשיך כך בכל התחומים
משה  |  19.04.17
לכל התגובות