אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשת קידום בין המועמדות לרכישת High Q הקורסת

רשת קידום בין המועמדות לרכישת High Q הקורסת

ל"כלכליסט" נודע שהרשת המובילה בהכנה לפסיכומטרי מעוניינת ברכישה. המפרקת הזמנית של High Q: "המתחרות מנסות לבצע קניבליזציה"

19.04.2017, 07:51 | ספי קרופסקי

אחת המועמדות לרכישת רשת מכוני ההכנה לפסיכומטרי הקורסת High Q היא מי שעד לאחרונה שמשה מתחרה ישירה שלה, רשת קידום, כך נודע ל"כלכליסט".

קידום היא הרשת הגדולה ביותר בתחום הפסיכומטרי והבגרויות בישראל עם יותר מ־40 סניפים, כשלרשת High Q פושטת הרגל יש כ־30 סניפים ולאחריהן ניצבת רשת יואל גבע עם 16 סניפים. גבע עצמו הבהיר כי אין בכוונתו לרכוש את רשת High Q.

קראו עוד בכלכליסט

במסמך שהוגש במהלך החג לבית המשפט התייחסה המפרקת הזמנית של High Q, עו"ד קרן רייכבך סגל, לכך שחלק מהגורמים שהביעו עניין ברכישה הם מתחרים ישירים של הרשת הקורסת, והתכוונה ככל הנראה לרשת קידום. המצב שבו חלק מהגורמים הם מתחרים ישירים, שעלולים לבצע שימוש במידע שאליו נחשפים המתעניינים ברכישת החברה, הוביל להבהרה מצדה של עו"ד רייכבך סגל במסמך שהגישה שלפיה פעלה בעניין ב"זהירות מרבית". "באי כוחם (של המתעניינים — ס"ק) או יועציהם החיצוניים נדרשו הם עצמם לחתום על כתב סודיות וכן על כתב התחייבות שלפיו העברת המידע והמסמכים ללקוחות המציעים תתבצע בהתאם לגילוי הממונה על הגבלים עסקיים".

בעלי High Q שם לוי בעלי High Q שם לוי בעלי High Q שם לוי

כמו כן, היא מציינת כי ההרשאה לגשת לחדר המידע האינטרנטי שנפתח ל־High Q, שבו מרוכזים המסמכים הרלבנטיים עבור המתעניינים בה, כולל דו"חות כספיים, ניתנה רק ליועצים החיצוניים של הגורמים המתחרים. במכתב מציינת עו"ד רייכבך סגל כי הגיעו אליה "פניות רבות מאוד של גורמים מתעניינים בעלי פוטנציאל רב לרכישת פעילות החברה ונכסיה", וכי המתעניינים חתמו על "כתב סודיות לגבי המידע שהועבר אליהם" בנוגע לחברה.

שוק הפסיכומטרי נחשב לתחרותי ביותר והובל במשך שנים על ידי שלושה שחקנים מרכזיים — יואל גבע, קידום ו־High Q — כשלצדם עוד כמה חברות קטנות יותר. הוא חווה בשנים האחרונות נסיגה על רקע העלייה בפופולריות של המכללות המציעות מסלולי קבלה עוקפים וכן גם מכיוון שהאוניברסיטאות מציעות אף הן מסלולים עוקפים לפסיכומטרי בחוגים מסוימים (אם כי רוב החוגים עדיין דורשים ציון רף משתנה בבחינה).

עדות לתחרות בשוק הפסיכומטרי ניתנה בדו"ח הראשוני שחיברה המפרקת הזמנית לבית המשפט, שצורף לבקשה להציב את רשת High Q למכירה. נשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין המלווה את התיק אישר את הבקשה בסוף השבוע האחרון.

בדו"ח כתבה עו"ד רייכבך סגל כי החברות המתחרות מבצעות פעולות של "קניבליזציה" ל־High Q בכך שהן מנסות לגייס עובדים ותלמידים מהרשת. "מדובר בתופעת 'קניבליזציה' שמתרחשת בצורה קיצונית ביותר. נכסיה המשמעותיים של החברה הנם מוריה ותלמידיה, ואלה מקבלים פניות רבות מגורמים שונים בענף לנטוש את החברה ולמעשה לנכס לעצמם נכסים אלה", כותבת המפרקת הזמנית בדו"ח.

שם לוי, הבעלים והמנכ"ל של High Q, הקים את הרשת ב־1983, שנתיים לאחר שהחלו הבחינות הפסיכומטריות לקבלה לאוניברסיטאות. בשנים האחרונות הוא חי בסינגפור ובמונקו ומנהל את החברה בשלט רחוק משם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות