אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קשה לחזור לשגרה? כך תנצלו את התקופה שאחרי החג לקידום הקריירה

קשה לחזור לשגרה? כך תנצלו את התקופה שאחרי החג לקידום הקריירה

המעבר החד מהחופש והזמן עם המשפחה בחג לעומס בעבודה עשוי לגרום ללחץ וחוסר אנרגיה. עם זאת, ניתן גם למנף את החזרה לשגרה כדי להתקדם לתפקיד הבא

19.04.2017, 14:45 | מעין מנלה
החזרה לעבודה ולשגרה אחרי חופשה ארוכה מהעבודה יכולה להיות קשה. עובדים רבים חשים חוסר מוטיבציה, לחץ ואפילו דכדוך בתקופה שאחרי החג. "המעבר החד מתקופת החג האינטנסיבית לעבודה יכול להותיר אותנו חסרי אנרגיה. הלחץ יכול גם לנבוע מהנטייה של חלק מהעובדים לדחות משימות ל'אחרי החגים' דבר שיוצר עומס לא מבוטל עם החזרה לעבודה", אומרת ד"ר לירן דנסקי ברנגה, פסיכולוגית תעסוקתית מומחית נטע – המרכז לפיתוח קריירה. עם זאת, אפשר לצלוח את התקופה הקשה ואף למנף את החזרה לשגרה כדי לקדם את הקריירה:

קראו עוד בכלכליסט

נחיתה רכה: כיצד להתמודד עם החזרה לעבודה

חזרו לשגרה בהדרגה:

אם דחיתם משימות לאחרי החג סביר להניח ששולחן העבודה שלכם מלא וגדוש וכך גם תיבת המיילים. "מומלץ לא לנסות להתמודד עם כל היקף העבודה בבת אחת. להחליט מה דחוף ולתעדף את המשימות כדי שלא ליצור עומס רב מדי", אומרת דנסקי ברנגה. כדאי להתמודד קודם עם המשימות הפשוטות יותר כדי לצבור מומנטום ולייצר הצלחות שיחזירו את המוטיבציה והרצון להשיג הצלחות נוספות.

ד"ר יעל יצחקי, צילום: ג ד"ר יעל יצחקי | צילום: ג'ודי בן יוד ד"ר יעל יצחקי, צילום: ג

גלו מחדש את החברים בעבודה:

אמנם בילוי עם החמות יכול לגרום לרבים לרצות לחזור דווקא לכיסא במשרד אך המעבר המהיר מזמן איכות רב עם המשפחה והאהובים למסגרת הפורמלית של העבודה עשוי גם לגרום לדכדוך. לכן, מומלץ לא לוותר על הזדמנויות ליצור קשרים ואינטראקציה עם עמיתים לעבודה כמו למשל ארוחות צהריים משותפות או שיחות חולין סביב מכונת הקפה.

הבינו את הקושי:

"כדאי לקחת בחשבון את האפשרות כי ייתכן שיעבור זמן מה עד שנחזור לתפקוד מיטבי ונגיע לרמת הביצועים ולאיכות העבודה לה אנו רגילים", אומרת דנסקי ברנגה. לכן, כדאי להיות מוכנים לכך ולהרפות מביקורת עצמית או כעס שיובילו לתחושה של חוסר אונים ולירידה נוספת במוטיבציה. יש לקחת בחשבון שדרושה תקופת הסתגלות ולא להוסיף על הקושי עם תחושות שליליות.

למנף את הקושי: לנצל את החזרה לשגרה לקידום הקריירה

בצעו הערכת מצב

הצעד הראשון לקידום הקריירה הוא הערכת המצב הקיים, שאלו את עצמכם היכן אתם נמצאים ובדקו כמה זמן אתם נמצאים בתפקיד הנוכחי. "אם אתם יותר מחמש שנים בתפקיד הנוכחי זה כנראה אומר שמיציתם את עצמכם ויכול להיות שהגיע הזמן לחשוב על אפשרויות להתפתחות", אומר פרופ' יונתן סמילנסקי, מומחה בינלאומי בפיתוח קריירה ויועץ לארגונים.

סמנו את הצעד הבא

הצעד הבא בקריירה יכול להיות תפקיד בו אתם חושקים בתוך הארגון בו אתם עובדים היום או בארגונים אחרים. "הרבה אנשים חושבים שהצעד הבא הוא להחליף את הבוס שלהם ואז הם יכולים לחכות זמן רב וגם להתחרות עם הרבה אנשים שבפוטנציה יוכלו לקבל את התפקיד. אם אתם רוצים להיות אסרטיביים ופעילים בקריירה אתם לא יכולים לחכות שהבוס יעזוב. צריך לחשוב אלו עוד תפקידים יהוו עבורכם קידום ולמפות את התפקידים האלה", אומר סמילנסקי.

הרבה אנשים דוחים משימות לאחרי החג ואז חוזרים לעומס רב בעבודה, צילום: שאטרסטוק הרבה אנשים דוחים משימות לאחרי החג ואז חוזרים לעומס רב בעבודה | צילום: שאטרסטוק הרבה אנשים דוחים משימות לאחרי החג ואז חוזרים לעומס רב בעבודה, צילום: שאטרסטוק

לאחר מכן צריך לחשוב מה נדרש כדי שתתאימו לתפקיד הנחשק ומי צריך להכיר אתכם על מנת שיחשבו עליכם בהקשר לתפקיד זה. הדרך הפשוטה ביותר היא פשוט להציג את עצמכם לאדם הרלוונטי בארגון ולבקש לשמוע יותר על היחידה, האתגרים והעבודה. כמו כן אפשר לפגוש אנשים חדשים בארגון בכל מני פורומים חוצי-ארגון בעבודה בהם תציגו את עצמכם למנהלים בכירים יותר. "בסופו של דבר אנשים 'קונים' אנשים, לא את הניסיון שבקורות החיים. לכן, אם מישהו חושב שאתם יוזמים, אסרטיביים ובעלי פוטנציאל הוא ייקח אתכם גם אתם לא מתאימים במאה אחוז לתפקיד", אומר סמילנסקי.

פרופ פרופ' יונתן סמילנסקי פרופ

מנפו את השגרה

יש עובדים, בעיקר נשים, שאינם נוקטים בפעולות אקטיביות על מנת להשיג קידום בעבודה. הם מתמקדים בביצוע העבודה על הצד הטוב ביותר מתוך אמונה שהארגון יידע לזהות בעצמו את העובדים הטובים והראויים לקידום ותגמול, אך לעיתים רחוקות זה המצב. "תקופת אחרי החגים היא זמן טוב לחפש פרויקטים חדשים ולייצר או לחדש קשרים על מנת לבנות רשת מקצועית תומכת שתאפשר לשמוע על התפתחויות בארגון, הזדמנויות לקידום או יוזמות חדשות שניתן להשתלב בהן", אומרת ד"ר יעל יצחקי, מנכ"לית נטע.

לכן, מומלץ לא לוותר על ישיבות צוות או ישיבות חשובות אחרות, ליזום בעצמכם פרויקטים חדשים ופגישות עם לקוחות כדי להתניע מחדש את העשייה המשותפת.

חפשו מחוץ לארגון

אם בארגון שלכם אין הזדמנויות קידום מתאימות עבורכם כדאי לפקוח עיניים ולחפש במקומות אחרים. יש למפות באילו ארגונים הייתם רוצים לעבוד ולפעול להכרת האנשים האחראיים בארגונים הפוטנציאליים כדי שכאשר תתפנה משרה מתאימה יזכרו בכם. "ארגונים פוטנציאליים הם לא רק מתחרים אלא גם מקומות בהם התפקיד שאתם ממלאים יכול להיות משמעותי. למשל, מנהל שיווק באוסם לא חייב לעבור דווקא לשטראוס אלא גם לארגון מתחום אחר", אומר סמילנסקי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות