אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אייפקס ישראל ופורטיסימו מתחרות על רכישת תה"ל צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

אייפקס ישראל ופורטיסימו מתחרות על רכישת תה"ל

שתי הקרנות הגישו הצעות לרכישת 98% ממניות חברת התשתיות והמים מחברת קרדן אן.וי. קרדן דרשה 200 מיליון יורו, אך לפי הערכות ההצעות הן בגובה 100—140 מיליון יורו. גם חברה סינית מתחום התשתיות עשויה להתמודד על הרכישה; עוד נודע כי גם מבטח שמיר בחנה את רכישת החברה

20.04.2017, 07:08 | גולן חזני

שתי קרנות השקעה ישראליות גדולות, אייפקס ישראל ופורטיסימו, הגישו הצעות לא מחייבות לרכישת חברת התשתיות והמים תה"ל. ל"כלכליסט" נודע כי ההצעות הוגשו במכרז של בנק השקעות ששכרה קרדן אן.וי למכירת מניותיה בתה"ל (98%).

קראו עוד בכלכליסט

עוד נודע כי גם מבטח שמיר הבורסאית בחנה את רכישת החברה, אך לא הגישה הצעה עד המועד הסופי, בסוף מרץ. בנוסף הוגשה ככל הנראה הצעה על ידי חברת תשתיות סינית. השלב הבא של המכרז הוא בהגשת הצעות מחייבות באמצע מאי.

קרדן דרשה מחיר ראשוני של 200 מיליון יורו עבור החברה, אבל על פי הערכות הקרנות הגישו הצעות בגובה של 100—140 מיליון יורו בלבד. זאת, מכיוון שהמציעים רואים גם את צד הסיכון של חברת פרויקטים, שמתאפיינת בתנודתיות בתוצאות הכספיות.

את המכרז מנהל איתן רכטר, מבעלי השליטה בקרדן, לצדו של סער ברכה, מנכ"ל תה"ל. קרדן אן.וי מצויה במסע מימושים שנועד לפרוע חלק מחובותיה למחזיקי האג"ח, שעמם הושג הסדר חוב. תה"ל, העוסקת בעיקר בניהול פרויקטים הנדסיים בתחום המים, היא נכס משמעותי של קרדן. החברה פעילה גם בתחום החקלאות והגז, ומעסיקה 889 עובדים. עיקר פעילותה היא במדינות מתפתחות באפריקה, ברוסיה ובהודו. לקוחותיה הם בעיקר רשויות שלטוניות ומקומיות.

תה"ל מצויה בתקופה טובה יחסית, ודו"חות קרדן ל־2016 מצביעים על צבר הזמנות של 580 מיליון יורו לשנים הבאות. באוקטובר האחרון חתמה החברה על הפרויקט הגדול בתולדותיה, מול ממשלת אנגולה, לניהול פיתוח חקלאי.

עם זאת, התחזקות השקל מול היורו והפרשה של חצי מיליון יורו לחובות מסופקים העיבו על שיפור תפעולי שהציגה ב־2016. תה"ל רשמה ב־2016 ירידה בהכנסות ל־130 מיליון יורו לעומת 168 מיליון יורו ב־2015. ה־EBITDA של החברה ב־2016 עמד בדומה ל־2015 על 6.3 מיליון יורו, כך שמחיר של 100 מיליון יורו משקף מכפיל 15 על ה־EBITDA. הרווח הנקי של החברה עמד על 1.9 מיליון יורו ב־2016, לעומת 2.1 מיליון יורו ב־2015. אייפקס ישראל, בניהולה של זהבית כהן, גייסה 500 מיליון דולר לפני שנה ורכשה שליטה בחברות זאפ ושולץ. פורטיסימו, בניהולו של יובל כהן, גייסה לפני כשנתיים 400 מיליון דולר לקרן שלישית, וביצעה כמה אקזיטים מרשימים לאחרונה בשתי קרנות קודמות, בהם נור מקרופרינטס, קורנית וסודהסטרים.

זהבית כהן מנכ"לית אייפקס, צילום: אוראל כהן זהבית כהן מנכ"לית אייפקס | צילום: אוראל כהן זהבית כהן מנכ"לית אייפקס, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות