אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לייק טלפאתי: פייסבוק מפתחת יכולת שליטה מוחית

לייק טלפאתי: פייסבוק מפתחת יכולת שליטה מוחית

החברה חשפה את הפיתוח, שמטרתו לאפשר למחשבים לזהות את כוונת המשתמשים ואף הדגימה כיצד ניתן להשתמש בה כדי להאיץ הקלדה. בנוסף, עומלת פייסבוק על פיתוח ממשק טלפאתי ייעודי לבעלי מוגבלויות

20.04.2017, 12:50 | רפאל קאהאן

מזה עידן ועידנים שאנשים מפנטזים על היכולת לחשוב על משהו ולהפוך אותו למציאות באופן מיידי; פייסבוק הודיעה אתמול (ד') כי היא מפתחת ממשק שכזה, המחבר בין מחשב ובין המוח האנושי. על הפיתוח הכריזה רגינה דוגאן, מנהלת Building 8, חטיבת הפרויקטים המיוחדים של פייסבוק.

קראו עוד בכלכליסט

דוגאן, שהגיעה לפייסבוק מחטיבת הפיתוח של גוגל (ATAP), כיהנה בעבר כמנהלת DARPA, סוכנות הפיתוח של צבא ארה"ב שעסקה אף היא בפיתוח ומחקר ממשקי אדם-מכונה. הדוגמה שהביאה דוגאן במהלך כנס המפתחים F8, היתה אחת הפעולות הבסיסיות של שימוש במחשב - הקלדה.

דוגאן הציגה סרטון של אישה המנסה להקליד משפט במהירות של שמונה מילים בדקה - וכיצד יוכל ממשק שליטה מוחית להאיץ את ההקלדה למאות מילים בדקה, לכשיושלם פיתוחו בעוד מספר שנים. המילים שאנחנו חושבים כוללות גם מידע סמנטי, הסבירה דוגאן - והמוח גם מכיר את צליל המילה ואת איותה המדויק.

במקביל לזיהוי קלט, דוגאן גם הציגה פיתוח שיודעת לזהות פלט דרך העור. החברה מפתחת סדרה של חיישנים שידעו לזהות את הוויברציות שנוצרות תוך דיבור ולהעביר את התרגום למוח. מדובר בשיטה שנועדה לסייע לבעלי מוגבלויות להתמודד עם שימוש במסכי מגע.

מהמחשב ישר למוח. אירוע F8 של פייסבוק מהמחשב ישר למוח. אירוע F8 של פייסבוק מהמחשב ישר למוח. אירוע F8 של פייסבוק

הפיתוחים נראים מרשימים מאוד, אך משום שמדובר בפייסבוק, עשויה ההתקדמות הזו לגרום אי-נוחות בקרב משתמשים החרדים לפרטיותם. פייסבוק, מצידה, מתיימרת לבנות חוויית שימוש טוטאלית לחלוטין, במסגרתה יישאב המשתמש אל ממשק הרשת החברתית - בתצורה שתוכל להקל על החברה להציג לו פרסומות.

פייסבוק מתקדמת באפיק ה-VR

לצד הפיתוחים בתחום הממשק, הציגה פייסבוק באירוע F8 גם את צעדיה הבאים בשוק המציאות המדומה - דרך חברת אוקולוס שרכשה. חטיבת אוקולוס עברה סדרה של טלטלות לאחרונה: משפט זכויות היוצרים של פאלר לאקי שהפסידה, עזיבתו של לאקי לאחר מכן וכן העזיבה של מנהל הפיתוח הבכיר שלה - הישראלי דב כץ שהואשם בשידול קטין למין לפני כחודשיים וחצי. כעת, עם מנהל פיתוח חדש, הישראלי אמיר פרנקל, אוקולוס בהחלט נמצאת כרגע במצב שיאפשר לה להתקדם. כדי לסייע בכך, חילקה החברה בכנס F8 אלפי מצלמות 360 מעלות, שיאפשרו למפתחים להציע חוויית מציאות מוגברת ישירות למשתמשי הרשת החברתית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות