אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמ"ס הורידה בשתי עשיריות את הצמיחה ברבעון הרביעי ל-6.3% צילום: בלומברג

הלמ"ס הורידה בשתי עשיריות את הצמיחה ברבעון הרביעי ל-6.3%

נתוני הלמ"ס מראים את הדעיכה של הצריכה הפרטית מאז אמצע השנה שעברה: הצריכה הפרטית לנפש עלתה ב-0.9% בלבד ברבעון הרביעי והייבוא ירד ב-1.4%

20.04.2017, 14:33 | מיקי פלד

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הורידה את הצמיחה ברבעון הרביעי בשתי עשיריות האחוז ל-6.3%, זאת במסגרת העדכון השלישי לאמדן הצמיחה בשנה שעברה. בשנה כולה הצמיחה נותרה כפי שהיתה – 4%. השינוי הקטן ברבעון הרביעי של השנה לא משנה את הממצאים שפירסם לפני בחודשיים בנק ישראל, לפיהם בערך מחצית מהצמיחה ברבעון הרביעי מקורה בעלייה של 25% ברכישת מכוניות, בעיקר על ידי חברות ליסינג, וזאת משום שרכישת מכוניות כאלו נרשמת בחשבונאות הלאומית כהשקעה בנכסים.

נתוני הלמ"ס אמנם אינם סופיים וצפויים להתעדכן עוד מספר פעמים בעתיד, אך גם עתה אפשר לראות את הדעיכה האיטית של הצריכה הפרטית, מי שהיתה הסיבה המרכזית לצמיחה במשק מ-2015 ועד המחצית השנייה של השנה שעברה. ברבע השני של השנה שעברה הצריכה הפרטית לנפש עלתה בלא פחות מ-7.9% לעומת הרביע הקודם, ברבע השלישי העלייה ירדה דרמטית ל-1.4% והנתון המעודכן לרבעון הרביעי מראה על עלייה של 0.9% בלבד. במידה ויירשם השנה שיפור נוסף בסחר העולמי, גם הייצוא הישראלי צפוי להרוויח מכך.

בשנה כולה הצמיחה נותרה כפי שהיתה – 4%, צילום: בלומברג בשנה כולה הצמיחה נותרה כפי שהיתה – 4% | צילום: בלומברג בשנה כולה הצמיחה נותרה כפי שהיתה – 4%, צילום: בלומברג

הסיבה לצמיחה הכללית הנאה של המשק בשנה שעברה היא הייצוא, שאולי חוזר להיות מרכיב הצמיחה העיקרי כפי שהיה בעבר. הייצוא של הסחורות והשירותים עלה ברבעון הרביעי ב-11% ולעומתו הייבוא משקך את הדעיכה של הצריכה הפרטית. הייבוא (ללא ייבוא בטחוני, אוניות, מטוסים ויהלומים) עלה ברבעון השני של השנה שעברה ב-29.7%, ברבעון השלישי ב-6.7% וברבעון האחרון נרשמה ירידה של 1.4%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות