אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"רוח חדשה של הכרה בספורט הנשים" צילום: אוראל כהן

"רוח חדשה של הכרה בספורט הנשים"

בג"ץ דן בעתירה של מנהלת הנשים נגד הטוטו ומשרד התרבות והספורט. בית המשפט הציע לליגות הנשים לדחות את בירור העתירה לשלב מאוחר יותר

20.04.2017, 20:57 | רענן וייס, ynet
בדיון שנערך לפני שופטי בג"ץ (השופטים חנן מלצר, מני מזוז ויצחק עמית), הודיעה המדינה על השלב האחרון בשינוי אמות המידה והגדלת תקציב ליגות הנשים הבכירות בכ-50 אחוז. בנוסף, התחייבה המדינה להסכם שיווק לליגת העל לנשים בכדורסל למשך חמש שנים - וזאת לאחר שבחודש יוני כבר ניתן צו על תנאי והוצא צו ביניים כנגד המועצה להסדר ההימורים בספורט ומשרד התרבות והספורט.

לאור זאת, המליץ בית המשפט לעותרות לפעול מול משרד התרבות והספורט להמשך תיקון האפליה בחלוקת תקציבי המועצה להסדר ההימורים בספורט כך שיבטיחו את פעילות ספורט הנשים. בג"ץ לא הסתפק בכך והדגיש כי מבית המשפט יוצאת "רוח חדשה של תקווה והכרה בספורט הנשים".

השופט מלצר ציין כי דלתות בית המשפט תהיינה פתוחות למעקב אחר התקדמות ההליכים. עוד הודגש כי העותרות הציפו את בית המשפט בעתירות בנושאי אפליה שהייתה עשויה לסכן את עתידן. בעקבות הגישה החיובית של המדינה, שהייתה קשובה להנחיות בית המשפט, הובטחה פעילותן של ליגות הנשים לשנים הבאות. היום מצא לנכון בית המשפט להציע לליגות הנשים לדחות את בירור העתירה לשלב מאוחר יותר, "ולתת למשרד התרבות והספורט את ההזדמנות להמשיך ולקיים את התחייבויותיו".

עוד הוסיף השופט מלצר: "לפני סיום נעיר כי תקוותנו שרוח חדשה של הבנה והכרה תשנה את פני הספורט הישראלי, אך יובהר כי לכל מקרה תמיד יהיו דלתות

בית המשפט פתוחות".

רו"ח איריס שטרק, יו"ר מנהלת ליגת העל לנשים, אמרה: "בזכות העתירה לבג"ץ הובלנו להישג משמעותי לליגת העל לנשים בכדורסל, שזכתה לשילוש התמיכות לקבוצות, עד סכום של 450 אלף שקל לכל אחת מקבוצות הליגה לשנה, באופן קבוע. בג"ץ ראה בכך תפנית משמעותית בהתנהלות המדינה וביקש מאיתנו להסתפק בשלב זה בהישג מרשים זה ובהבטחת הסכם שיווק בסך של 1,170,000 ש"ח לעונה, למשך חמש שנים, שאכן מהווה אבן דרך מבחינתנו. אנו מצפים שהמדינה תמשיך ותפעל בדרך זו לקידום והעצמת ספורט הנשים בכלל וכדורסל הנשים בפרט".

איריס שטרק, צילום: אוראל כהן איריס שטרק | צילום: אוראל כהן איריס שטרק, צילום: אוראל כהן
"יחד עם זאת, יעדנו היה לבטל את האפליה המובנית ורבת השנים ולהביא לשוויון מלא בין נשים לגברים בספורט המקצועני. הסכמתנו להצעה התבססה על כך שבג"ץ הודיע כי יאפשר לעתור בהמשך, בהתבסס על השינויים שיושמו. אנו נמשיך לפעול לשינוי יסודי של הסדר הישן הקיים הגורם לאפליה בלתי מוצדקת, על מנת שיעוגן שוויון מלא בכדורסל הנשים ובספורט הישראלי בראייה ארוכת טווח, עבורנו ועבור החברה הישראלית".

עו"ד אורי קידר, המייצג את מנהלת ליגת העל לנשים, הוסיף: "בעקבות העתירה וצו הביניים שניתן על ידי בג"ץ, שינתה המדינה את דרך חלוקת הכספים. מדובר בשינוי דרמטי שיאפשר ליותר קבוצות להשתתף בליגת העל לנשים בכדורסל כבר בעונה הבאה. יחד עם זאת אנחנו עדיין רחוקים מרחק רב מהשוויון המגדרי הראוי בתקציבים, אולם נמשיך ונעקוב אחר תהליך קבלת ההחלטות ונפנה לבית המשפט בהמשך במידת הצורך".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "משרד התרבות והספורט לא יוכל לעבור לסדר היום לאור התנהלות ראש מנהלת כדורסל הנשים. אנו רואים בהתנהלותה פעילות שכל עניינה יחצ"נות אישית ואינה עולה בקנה מידה עם תפקידה הציבורי ודפוסי העבודה המאפיינים את מערכת היחסים המקובלת בין האיגודים השונים, המנהלות ומשרד הספורט".

"הגיע הזמן לחשוף את פניהן האמיתיות של מנהלת הכדורסל והעומדת בראשה איריס שטרק. המנהלת לא מבצעת את עבודתה ומנסה באמצעות מצגי שווא להציג סיוע לכדורסל הנשים. המשרד והעומדת בראשו רואים במשבר האמון שנוצר מציאות המחייבת את איגוד הכדורסל לנקוט בצעדים מעשיים להחזרת האמון בין הצדדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות