אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרעי דורש להעביר אליו את סמכויות האכיפה נגד חנויות מחללות שבת צילום: דוברות הכנסת

דרעי דורש להעביר אליו את סמכויות האכיפה נגד חנויות מחללות שבת

שר הפנים דורש להעביר למשרדו את סמכויות האכיפה בנושא השבת ממשרד העבודה והרווחה. בעקבות פסיקת בג"צ: החרדים פרשו מהקואליציה העירונית בת"א

24.04.2017, 22:48 | שחר אילן

ראשי המפלגות הדתיות והחרדיות ייפגשו מחר בצהרים עם שר התיירות ומקורבו של ראש הממשלה יריב לוין ויעלו בפניו את דרישותיהם בנושא השבת. בין היתר, הם צפויים לדרוש להעביר את סמכויות האכיפה כנגד חנויות מחללות שבת על פי חוק שעות עבודה ומנוחה ממשרד העבודה והרווחה של השר חיים כץ למשרד הפנים בראשות אריה דרעי מש"ס. דגל התורה תדרוש להעביר חוק שימנע פתיחת חנויות בשבת כולל בתל אביב. זאת, ברוח הנחיה שנתן מנהיג דגל התורה הרב אהרון שטיינמן לחברי הכנסת של המפלגה.

בשבוע שעבר החליט בג"צ לאשר את חוק העזר העירוני של תל אביב שמתיר את פתיחתם בשבת של 164 מרכולים ופיצוציות. ביום רביעי צפוי היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדנבליט לקיים דיון במשרדו בדרישת דרעי לבקש דיון דיון נוסף מבג"צ בהרכב מורחב. סביר להניח שאם תהיה בקשה כזו יושעה המשבר הפוליטי עד להחלטת בג"צ אם לקיים דיון נוסף. 

סופרמרקט של AM PM בתל אביב, צילום: צביקה טישלר סופרמרקט של AM PM בתל אביב | צילום: צביקה טישלר סופרמרקט של AM PM בתל אביב, צילום: צביקה טישלר

בתוך כך, הנציגים החרדים במועצת עיריית תל אביב-יפו, סגן ראש העיר נפתלי לוברט מאגודת ישראל ונתן אלנתן מש"ס, הודיעו הערב (שני) לראש עיריית ת"א-יפו רון חולדאי על פרישתם המיידית מהקואליציה העירונית. זאת בנימוק שהחלטת בג"ץ לאפשר פתיחת מרכולים בימי שבת, ניתנה בעקבות עתירת עיריית תל אביב וראש העירייה חולדאי. לכן הם אינם יכולים להמשיך בשותפות איתו, כך נטען. מעל לכל מהווה הפרישה סוג של אמצעי אזהרה, נוכח האפשרות שהמשבר העירוני יהפוך למשבר ממשלתי רחב יותר.

בהודעת חברי המועצה על הפרישה נאמר ש"שבת קודש הוא יום המנוחה הלאומי. פגיעה בשבת מהווה הפרה ערכית חמורה שאנו לא יכולים להשלים עמה ולא נוכל להמשיך להיות בקואליציה בה העירייה פועלת מיוזמתה להגברת חילולי השבת". זאת, לדבריהם,"תוך פגיעה ברורה באלפי העובדים שנדרשים לוותר על שהות עם המשפחה שלהם כדי לעבוד ביום המנוחה".

לוברט הוא איש חסידות גור, שנציגה הבכיר הוא שר הבריאות יעקב ליצמן. ליצמן אמר כי "החלטת בג"צ מהווה פגיעה חמורה בשבת קודש ובצביון היהודי של מדינת ישראל. זוהי המשך ההתערבות המשפטית הגסה בערכי הדת וההלכה, שאינה מותירה ברירה אלא לקדם מהלך משפטי לעקיפת בג"צ כדי למנוע המשך כרסום מסורת ישראל והדת במדינה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
מועצת הגנת העובד בישראל
הגיע הזמן שלכל העובדים​ בישראל, תעמוד מועצה שתלחם על זכויותיהם של העובדים. מכיר מלא צעירות וצעירים, שמכריחים אותם לצאת לעבוד בשבת, במקום להישאר בבית עם המשפחה או לצאת עם החברים, נקודה שלפעמים שוברת אותם נפשית ומורלית. שימו לב: מי יוצא לעבוד המוכר, סדרן, בחנויות. בדרך כלל הם צעירים ללא אמצעים, שאין להוריהם כסף. האם אותם אנו מעוניינים לשבור, או לדכאות ??? שבת וחג, הם יום מנוחה ללא קשר לדת ולחרדים. חבל שהם נלחמים על זה, וגורמים לחילונים לא להזדהות.
אלי  |  25.04.17
3.
ואם יש לי הצעה להרוויח כפול על עבודה בשבת..
ולקחת את יום החופש השבועי שלי ביום אחר? למה שהאייתולות שטיינמן ודרעי יכתיבו את אורח החיים של חילוני בתל-אביב? כולם ירוויחו: * אני (נהג האוטובוס של תחבורה ציבורית) מרוויח כפול ועדיין מקבל יום חופש שבועי. * הנוסעים העניים וחסרי הרכב הפרטי יכולים להתנייד לבילויים שלהם ביום החופש השבועי שלהם (שבת). * שטיינמן ודרעי יכולים לשבת בביתם ולשמור שבת. אני לא אבקש מהם לחלל אותה, כדי לכבד את אורח החיים שלי. אני לא כמוהם. ועוד שאלה קטנה: למה באירוע או לוויה של דתיים, אני צריך "לכבד" ולשים כיפה, אבל הם באירוע חילוני לא יורידו אותה? למה במאה שערים אישה צריכה להופיע בלבוש צנוע, אבל אף אחד לא יחשוב לדרוש מדתיות ללכת בלבוש חושפני כשהן עוברות תל אביב? למה ה"כבוד" הזה הוא תמיד חד צדדי?
Flayed Man  |  24.04.17
לכל התגובות