אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחסור בנציגי ציבור משתק את גופי הפיקוח של בנק ישראל צילום: עמית שעל

מחסור בנציגי ציבור משתק את גופי הפיקוח של בנק ישראל

הממשלה תאשר היום את הארכת כהונתה של נציגת הציבור במועצה המינהלית של הבנק כדי שניתן יהיה לפרסם הדו"ח הכספי ל־2016 שמתעכב יותר מחודש

26.04.2017, 07:56 | מיקי פלד

פרסום הדו"ח הכספי של בנק ישראל לשנת 2016 נדחה כבר יותר מחודש בגלל מחסור בנציגי ציבור במועצה המינהלית של הבנק שאמורה לאשר את הדו"ח ולאפשר את פרסומו.

במועצה המינהלית — הגוף שאמור לפקח על הצד המינהלי של עבודת בנק ישראל — קיים תקן ל־7 חברים, ולצורך קבלת החלטות במועצה נדרש פורום מינימלי של 4 חברים. אולם מכהנים בה כיום רק שלושה — היו"ר אורי גלילי, נגידת הבנק קרנית פלוג והמשנה לנגידה נדין בודו טרכטנברג. בחודש ינואר השנה כאשר עזב כצפוי נציג הציבור איציק אידלמן - המועצה שותקה.

הנגידה קרנית פלוג, צילום: אלכס קולומויסקי הנגידה קרנית פלוג | צילום: אלכס קולומויסקי הנגידה קרנית פלוג, צילום: אלכס קולומויסקי

גם הוועדה המוניטרית של הבנק, זו שמחליטה על המדיניות הכלכלית של הבנק, החל משערי הריבית ועד לרכישות המט"ח, נמצאת בהרכב חסר של נציגי ציבור זה כשנתיים. התקן של הוועדה המוניטרית אמור לכלול 6 חברים, אך בשנתיים האחרונות מכהנים בה רק 4: נגידת הבנק והמשנה לנגידה, נתן זוסמן מנהל מחלקת המחקר, ופרופ' ראובן גרונאו. כך מאז ששני נציגי ציבור — פרופ' רפי מלניק ופרופ' אלכס צוקרמן — סיימו את הקדנציה שלהם בה. גרונאו, נציג הציבור האחרון שנותר בוועדה, אמור לסיים את כהונתו באוקטובר הקרוב.

ההרכב החסר של המועצה המינהלית שכאמור אין לו סמכות לקבל החלטות, לא איפשר את כינוס המועצה ומאז סוף חודש ינואר היא לא נפגשה.

כדי שניתן יהיה לאשר את הדו"ח הכספי של בנק ישראל, הממשלה צריכה לאשר היום את החזרתה של פרופ' נינה זלצמן, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל־אביב, לתפקיד נציגת ציבור במועצה המינהלית. מדובר על הארכת הכהונה של זלצמן בשנה נוספת, משום שהיא כיהנה כחברת מועצה במשך חמש שנים עד דצמבר האחרון.

בחודש נובמבר בשנה שעברה נפגש יהושע למברגר, העומד בראש ועדת איתור ייעודית למציאת נציגי ציבור לגופים השונים של בנק ישראל עם הנגידה, והם סיכמו על הגשת הבקשה להארכת הכהונה של זלצמן במועצה המינהלית. רק ארבעה חודשים לאחר מכן, בחודש מרץ, אושרה הבקשה בוועדה לבחינת מינויים בראשות השופטת בדימוס בלהה גילאור, והיא מובאת לאישור הממשלה עתה.

ועדת האיתור, בראשותו של למברגר, שהיה בעבר המשנה לפרקליט המדינה, החלה לפעול רק לפני כשנה, לאחר כשנה וחצי שבהן לא היתה כלל ועדה כזו עקב התפטרותם של חברי הוועדה הקודמים, בראשות השופט בדימוס אליהו וינוגרד.

הוועדה של למברגר אמורה להקים מאגר של מועמדים אפשרים. בחודשים האחרונים פרסמה ועדת האיתור קול קורא להגשת מועמדות לתפקיד נציגי הציבור בבנק ישראל וכ־30 איש הגישו את מועמדותם. עד חודש יוני אמורה הוועדה להגיש המלצותיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות