אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירידה משמעותית בהשקעות בחברות צעירות בישראל צילום: shutterstock

ירידה משמעותית בהשקעות בחברות צעירות בישראל

דו"ח חדש של IVC מגלה כי מספר הסטארט-אפים המשיך לעלות ברבעון האחרון, בעוד מניין ההשקעות בחברות צעירות יורד במהירות - ומספר סבבי ה-A צנח ב-31% ביחס לממוצע השנים האחרונות. המגמה מסוכנת במיוחד עבור מיזמים בשלבי פעילות מוקדמים

26.04.2017, 10:58 | מאיר אורבך

הרבעון הראשון של 2017 היה קשה עבור החברות הצעירות בתעשיית ההייטק המקומית - כך מגלה דו"ח חדש של IVC וזיסמן אהרוני גייר ושות' שהתפרסם היום: סטארט-אפים גייסו בו סכום כולל של 1.03 מיליארד דולר ב-155 עסקאות – ירידה של 4% בהשוואה לרבעון הקודם (1.07 מיליארד דולר, ב-165 עסקאות) וירידה של 8% מהרבעון המקביל אשתקד (1.11 מיליארד, 174 עסקאות).

קראו עוד בכלכליסט

גם מספר העסקאות ירד ב-10%, ביחס לממוצע הרבעוני שעמד על 172 עסקאות בשלוש השנים האחרונות. מי שהושפע מכך יותר מכל היו החברות בשלבי הפעילות המוקדמים: מספר גיוסי הסיד ירד ב-16%, מספר סבבי A – ב-31%.

ב-17 במאי תתקיים ועידת ניו יורק של כלכליסט, בה ייקחו חלק כמה מהדמויות הבולטות בעולם העסקים וההייטק הניו-יורקי. לפרטים והרשמה

למעשה, ברבעון הראשון של השנה בוצעו רק 37 סבבי סיד ו-40 סבבי A, בסכום כולל של 247 מיליון דולר, ירידה של 8% ביחד לסבבים המוקדמים ברבעון הקודם (267 מיליון) ו-23% ביחס לרבעון המקביל אשתקד (320 מיליון).

עו"ד שמואל זיסמן, שותף מנהל ב-ZAG/S&W, צילום: בועז אופנהיים עו"ד שמואל זיסמן, שותף מנהל ב-ZAG/S&W | צילום: בועז אופנהיים עו"ד שמואל זיסמן, שותף מנהל ב-ZAG/S&W, צילום: בועז אופנהיים

מספר הסבבים המתקדמים יותר (סבבי B, C וסבבים מאוחרים) הסתכם ב- 78 עסקאות ברבעון הראשון השנה, עליה של 20% בהשוואה ל- 65 עסקאות ברבעון האחרון של 2016 ועליה מתונה יותר, 5% בלבד, בהשוואה ל- 74 עסקאות ברבעון המקביל אשתקד. בגיוסי הון, רק סבבי C הצליחו להתעלות על השיא הקודם שלהם, עם 285 מיליון דולר אשר גויסו ב-17 עסקאות ברבעון הראשון של 2017, בהשוואה ל- 100 מיליון דולר (9%) שגויסו ברבעון הקודם, ול- 234 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2016.

סכנה לחברות צעירות

עו"ד שמואל זיסמן, שותף מנהל בזיסמן אהרוני גייר ושות' (ZAG/S&W), הסביר: "אף ששנת 2017 נפתחת באיתנות ויציבות של ההייטק הישראלי עם נתונים דומים לרבעונים קודמים, מספר סבבי הגיוס ברבעון הראשון הוא הנמוך ביותר מאז הרבעון המקביל ב 2012, למרות שמספר הסטארט-אפים החדשים ממשיך ועולה".

"העובדה שמרבית ההון מוזרם כיום לחברות בשלבים בשלים ובוגרים יותר יכולה ללמד מחד על התבגרות של החברות הקיימות בשוק אך מנגד, גם על תיאבון נמוך של המשקיעים לחברות צעירות המגלמות סיכון גבוה", הוסיף עו"ד זיסמן . "התמשכותה של מגמה זו עשויה להביא לפגיעה ביכולתן של חברות צעירות לממש את הפוטנציאל הטמון בהן. בהתווסף העובדה שלפי הסקר מרבית ההון המוזרם לשוק הישראלי ממשיך להגיע מחו"ל – מתקבלת תמונה לפיה ההייטק בארץ מוטה השקעות זרות בחברות בעלות סיכון מופחת, וזה נתון שיכול להשליך על עתיד ההייטק הישראלי בכללותו בהמשך".

ברבעון הראשון של 2017, עסקאות מגובות הון סיכון ראו ירידה משמעותית, הן מבחינת הסכומים שגויסו והן מבחינת מספר העסקאות, עם 577 מיליון דולר ב- 68 עסקאות בלבד. סכום הגיוס מהווה ירידה של 19% בהשוואה ל-710 מיליון דולר ב-95 עסקאות מגובות הון סיכון ברבעון הרביעי של 2016, וירידה של 26% בהשוואה ל- 777 מיליון דולר שגויסו ב-100 עסקאות ברבעון הראשון של 2016. בעוד היקף הגיוסים בעסקאות מגובות הון סיכון הגיע לנקודת שפל מאז הרבעון השני של 2015, הירידה במספר העסקאות בולטת אף יותר, כשמספר העסקאות מגובות הון סיכון ברבעון הראשון היה הנמוך ביותר מאז 2010. יחד עם זאת, היקף ממוצע לעסקה מגובת הון סיכון עלה ברבעון הראשון של 2017, עם 8.5 מיליון דולר, בהשוואה ל- 7.5 מיליון דולר ול- 7.8 מיליון דולר ברבעון הרביעי וברבעון הראשון של 2016, בהתאמה.

הקרנות הישראליות יושבות על הגדר

קרנות הון סיכון ישראליות השקיעו 162 מיליון דולר או 16% מההון הכולל בחברות ההיי-טק הישראליות ברבעון הראשון של 2017. הסכום מהווה עליה של 26% בהשוואה ל-129 מיליון דולר שהושקעו ברבעון הרביעי של 2016, ועליה של 17% בהשוואה ל-138 מיליון דולר שהקרנות השקיעו ברבעון הראשון של 2016. נתח ההשקעות של הקרנות הישראליות עלה ברבעון הראשון של 2017, בהשוואה לרבעון הקודם ולרבעון המקביל אשתקד, כאשר עמד על כ-12% מההון הכולל בכל אחד מהם, בהתאמה.

סקר IVC-ZAG מגלה כי השיפור בנתונים נובע מעליה בהשקעות ראשונות שבוצעו על ידי קרנות הון סיכון ישראליות ברבעון הראשון של 2017, עם 87 מיליון דולר או 54 אחוזים מכלל השקעותיהן. נתח ההשקעות הראשונות הראה עליה, בהשוואה ל-45% ברבעון הרביעי של 2016 ו-31 אחוזים ברבעון הראשון אשתקד. בעבר, הקרנות הישראליות נטו להעדיף השקעות בשלבים המוקדמים, אך ברבעון הראשון של 2017 נתח ניכר של 65% מההון שהושקע בהשקעות ראשונות הופנה לחברות בשלבים מאוחרים.

קובי שימנה, מנכ"ל חברת המחקר IVC, מזהה שני צדדים לשינוי בתבנית ההשקעות של קרנות הון סיכון, באמרו: "הניתוח שלנו מראה שקרנות הון סיכון, ישראליות וזרות כאחד, מעבירות את מוקד הפעילות שלהם להשקעות בשלבים מאוחרים יותר – הן מבחינת שלב פיתוח המוצר והן מבחינת שלב המימון או סבב הגיוס. השינוי הזה יוצר חלל בשלבים המוקדמים, שלא מכוסה במלואו על ידי משקיעים אחרים כמו אקסלרטורים או אנג'לים".

קובי שימנה, מנכ"ל IVC, צילום: עמית שעל קובי שימנה, מנכ"ל IVC | צילום: עמית שעל קובי שימנה, מנכ"ל IVC, צילום: עמית שעל

לדבריו, הדבר מהווה הזדמנות למשקיעים חדשים שרוצים להתמקד בסטארט-אפים צעירים ובחברות בשלבים מוקדמים בהיעדר תחרות, אך הוא מאיים על עתידו של מודל הון הסיכון המקומי. "אם הקרנות מוותרות על האפשרות להכנס בשלב מוקדם ולהחזיק נתחים משמעותיים מהחברה, הן למעשה משחררות את ההשפעה שלהן על זרם העסקאות, אם אין היום השקעות בשלבים מוקדמים ובסבבים מוקדמים, לא בטוח שבעוד שנתיים יהיו מספיק חברות להשקעות בשלבים מתקדמים", סיכם שימנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
חלק ממגמה עולמית בארה"ב המצב גרוע יותר
דווקא ישראל יחסית אי של יציבות. ה"בועה היבשה" של חברות חד הקרן והעבודה שאין שום אקזיטים שם (חוץ מ snap ) מובילה למיתון חריף בהשקעות (ירידה של 40 אחוז מתחילת השנה ) דווקא לחברות ישראליות עם טכנולוגיה אמיתית ותחילת מכירות יש ביקוש חזק מאוד !
משה  |  26.04.17
לכל התגובות