אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרצת האג"ח בפסגות: דוד אדרי נשלח ל-4.5 שנות מאסר ושי בן דוד ל-2.5 שנים צילום: אוראל כהן

הרצת האג"ח בפסגות: דוד אדרי נשלח ל-4.5 שנות מאסר ושי בן דוד ל-2.5 שנים

אדרי שימש בעבר סמנכ"ל הברוקראז' בפסגות ובן דוד שימש מנהל חדר המסחר. השניים הורשעו במסגרת שני אישומים נפרדים בהרצת אג"ח מדינה וכן בהרצת אג"ח של דלק נדל"ן בנעשו לפני 9 שנים; על אדרי נגזר בנוסף קנס של 4.5 מיליון שקל, ועל בן דוד קנס של 1.75 מיליון שקל. השופט כבוב: "מדובר בהטעיה ברורה, ובפגיעה חמורה וקשה בערכים המוגנים בשוק ההון"

27.04.2017, 09:41 | תומר גנון ומשה גורלי

עונשי מאסר חמורים באחד מתיקי ני"ע הגדולים והמורכבים שהתנהלו בשנים האחרונות בבית המשפט: שופט בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, גזר היום (ה') 4.5 שנות מאסר (54 חודשים) על דוד אדרי, סמנכ"ל הברוקראז' לשעבר בפסגות, ו-2.5 שנות מאסר (30 חודשי מאסר) על שי בן דוד, מנהל חדר המסחר לשעבר בפסגות, שהורשעו בשלושה אישומים שונים בעבירות הרצת אג"ח ומרמה. על אדרי נגזר בנוסף קנס של 4.5 מיליון שקל, ועל בן דוד קנס של 1.75 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

השופט כבוב: "מדובר בהטעיה ברורה, ובפגיעה חמורה וקשה בערכים המוגנים בשוק ההון. התגמול הישיר של דוד אדרי, סמנכ"ל הברוקראז' של פסגות, ושל שי בן דוד, מנהל חדר המסחר, בעקבות התרמית עמד על מיליוני שקלים". 

דוד אדרי, צילום: אוראל כהן דוד אדרי | צילום: אוראל כהן דוד אדרי, צילום: אוראל כהן
שי בן דוד , צילום: אוראל כהן שי בן דוד | צילום: אוראל כהן שי בן דוד , צילום: אוראל כהן

פרשנות תוצאת האיזון הייתה נגד הנאשמים הדרמה הגדולה בגזר הדין של דוד אדרי ושי בן דוד, הבכירים לשעבר בבית ההשקעות פסגות, היא ההפרדה בין האירועים-אישומים וצבירתם בטור ולא במקביל משה גורלי, 2 תגובותלכתבה המלאה

האירועים נעשו ב-2008. בפרשה הראשונה שבה הורשעו, הרצת אג"ח מדינה, גזר כבוב 2.5 שנות מאסר על אדרי ו-2 שנות מאסר על בן דוד. השניים הורשעו בנוסף גם בהרצת אג"ח דלק נדל"ן, שבגינה גזר עליהם כבוב עונש של שנת מאסר – אדרי, ו-9 חודשי מאסר – בן דוד. אדרי הורשע בנוסף גם בעבירה של מרמה והפרת אמונים בתאגיד בשל מסחר בני"ע (מק"מים) בחשבונותיו כשהוא נמצא בניגוד עניינים מול האינטרסים של פסגות. בגין הרשעה זאת גזר עליו כבוב עונש של שנתיים מאסר. כבוב החליט שחלק מהעונשים

ירוצו במצטבר, כך שבסך הכל אדרי ירצה כאמור 54 חודשי מאסר ובן דוד 30 חודשי מאסר.

האישום המרכזי שבו הורשעו אדרי ובן דוד נוגע לשערי סדרות אג"ח שהמדינה פרסמה שבכוונתה לרכוש או להרחיב בספטמבר 2007 (מכרז החלף). על פי הכרעת הדין, השניים רקמו תוכנית מרמתית ופעלו בצוותא במטרה להוריד את שערי האג"ח המונפקים באמצעות מכירות משמעותיות, וכן פעלו במטרה להעלות את שער האג"ח הנאסף באמצעות רכישות משמעותיות. כל זאת תוך ניצול העוצמה הכלכלית של חשבון הנוסטרו של פסגות.

השופט כבוב קיבל את עמדת המדינה שמטרת הפעולות שביצעו הייתה להשפיע בדרכי תרמית על שערי אג"ח ממשלתיות לקראת מכרז החלף כדי להגדיל את רווחי נוסטרו פסגות. כבוב קבע כי ההשפעה של השניים הייתה "ברורה, בוטה וחד משמעית". הוא הגדיר את פעילותם כ"דורסנית וחסרת גבולות". "התקיימה הטעיה ברורה של נציג האוצר, מדובר בפגיעה חמורה וקשה בערכים המגונים בשוק ההון", הוסיף היום כבוב.

במהלך דיון הטיעונים לעונש ביקשו התובעים בתיק, סגנית מנהלת מחלקת ני"ע בפרקליטות, עו"ד יהודית תירוש-גרוס ועו"ד ענית בכר, כי מתחם הענישה בפרשה המרכזית עבור אדרי ינוע בין 3.5 ל-5.5 שנים ועבור בן דוד בין 3 ל-5 שנים. סנגוריהם של השניים, עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב-סבאג מצד אדרי וירון קוסטליץ מצדו של בן דוד, ביקשו הקלה בעונשם. 

 

התיק נוהל בידי עוה"ד יהודית תירוש-גרוס, עמית בכר, אבי ארוניס וורד מושקובסקי מפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) ונחקר על-ידי מחלקת מודיעין, חקירות ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

 

השופט חאלד כבוב , צילום: אוראל כהן השופט חאלד כבוב | צילום: אוראל כהן השופט חאלד כבוב , צילום: אוראל כהן

מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) נמסר: "מדובר בפרשה חמורה העוסקת ביכולתם של גופים פיננסיים גדולים להשפיע על שוק ההון לתועלתם הפרטית של בעלי התפקידים המכהנים בהם. אותם בעלי תפקידים הם שומרי הסף, מתפקידם לנהוג בניקיון כפיים, אחרת יפגעו בצורה ממשית באמון הציבור בשוק ההון. לאחר חקירה מסועפת ומורכבת הובאו הנאשמים לדין, הורשעו והיום אף נגזרו עליהם עונשי מאסר משמעותיים, לצד קנסות גבוהים. הפרשה נושאת השפעה על תקינות והגינות שוק ההון, כאשר במסגרתה נקבע כי האיסור לביצוע פעילות תרמיתית משתרע גם על פעילותם של גופים מוסדיים גדולים. כך, גזר הדין משמש תמרור אזהרה לבעלי תפקידים וגופים גדולים אשר בעתיד יבקשו להשתמש בכוחם הרב לצורך השפעה פסולה על השוק, ומעיד כי אלו לא יתחמקו מן הדין גם בחלוף זמן מביצוע העבירות."

עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב סבאג, המייצגות את דוד אדרי, מסרו: "הכרעת הדין בתיק זה שגויה לחלוטין. אין ספק - אנו נגיש ערעור לבית המשפט העליון, כדי שיתקן את העוול שבהרשעה, ויעשה משפט צדק. מעבר לעצם ההרשעה – הענישה עצמה היא קיצונית בחומרתה וחסרת תקדים, ואינה הולמת את נסיבות המעשים ואת קביעות בית המשפט עצמו בהכרעת הדין. העונש גם אינו מתיישב עם אי העמדתם לדין של המנהלים הבכירים שהיו ממונים על אדרי. יש לזכור כי מדובר באדם נורמטיבי, שביצע עסקאות אמיתיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
מאז הצלחות יחידת המודיעין של הרשות והמשפטנים
החל מצינורות המזרח (אותה תובעת)דרך בן זקן,דנקנר ,וכלה בפסגות קרנה של הבורסה ומחזורי העסקאות בירידה. אולי זה אומר שמחד, בעלי עניין לא יכולים לשריין לעצמם מצנחים ומאידך בתי השקעות כבר נזהרים מלגלגל רווחי נוסטרו על חשבון הציבור. אז כנראה שאם אי אפשר לרמות אז בעלי חברות מחפשים דרכי מימון אחרות ובתי השקעות כבר לא נהנים ממילא מיתרון אז משקיעים בחו“ל.לפחותממה שנשאר הוא שקוף וישר. בהצלחה לרשות ולמשקיעים.
הישאם שם בדואי  |  27.04.17
4.
האמת המרה.שני חשבונות.לפסגות ,לציבור.אם רווח לפסגות.אם הפסד לציבור.תבדוק.
המציאות הכואבת והמוסתרת. הקרנות מנהלות שתי חשבונות. אחת שלהם של הקרן. השניה של כספי הציבור. הם משקיעים במניות. אם יש רווח זה מיוחס לחשבון הקרן. אם יש הפסד זה על הציבור. ככה דופקים אותנו כל השנה. והמפקח יושן טוב. תבדקו את האמת. תנו לאחד חסינות משפטית. ואז תראו איך הקומבינה עובדת יופי. בגלל זה עם ישראל החכם בורח מהבורסה והקרנות וקונה בתים. כי זה נייר ברשות גנבים. זה נכס ממשי על שמו,ברשותו, ולא ביד נוכלים. הבנת פלוג , כחלון , לבייב , פישמן. ועוד.
אהרן.ת  |  27.04.17
לכל התגובות