אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון ושקד הקימו צוות בינמשרדי שיבחן הקמת בורסה לעסקים קטנים ובינוניים צילום: עמית שעל, אוהד צויגנברג

כחלון ושקד הקימו צוות בינמשרדי שיבחן הקמת בורסה לעסקים קטנים ובינוניים

הקמת בורסה ייעודית תסייע לצמיחתם של עסקים קטנים ובינוניים, זאת בעוד שכיום עסקים קטנים ובינוניים מתקשים לקבל אשראי מהבנקים ונגישותם לאשראי קמעונאי מוגבלת

26.04.2017, 17:57 | עמרי מילמן

שרת המשפטים איילת שקד ושר האוצר משה כחלון הודיעו היום על הקמת צוות בינמשרדי שייבחן את הקמת שוק הון בורסאי ייעודי לעסקים קטנים. זאת כדי לאפשר הקלות רגולטוריות להשקעה בחברות קטנות, שהן לרוב חברות טכנולוגיות, במטרה לאפשר להן לצמוח בטווח הארוך בשוק המקומי במקום להמכר בשלבים מוקדמים למשקיעים זרים. זו יוזמה של יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר. בראש הצוות יעמדו האוזר ועו"ד מאיר לוין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

שקד וכחלון מסרו כי הקמת בורסה ייעודית תסייע לצמיחתם של עסקים קטנים ובינוניים. זאת בעוד שכיום עסקים קטנים ובינוניים מתקשים לקבל אשראי מהבנקים ונגישותם לאשראי קמעונאי מוגבלת.

לאותם עסקים גם אין לרוב גישה למימון ציבורי שיכול להיות זול ונזיל יותר. זאת בעיקר מכיוון שלמימון ציבורי עלויות רבות הנובעות מדרישות הפיקוח והגילוי והוראות הממשל התאגידי, אשר נועדו להגן על ציבור המשקיעים. דרישות והוראות אלה מכבידות יותר ככל שהחברה צעירה או קטנה יותר ובכך למעשה ההשקעות הציבוריות משרתות בעיקר את החברות הגדולות.

שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע, צילום: צביקה טישלר שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע | צילום: צביקה טישלר שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע, צילום: צביקה טישלר

בצוות הבינמשרדי יהיו חברים כאמור עו"ד מאיר לוין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט כלכלי), פרופ' שמואל האוזר יו"ר רשות ני"ע, משה אשר מנהל רשות המסים, אמיר לוי ראש אגף התקציבים באוצר, איתי בן זאב מנכ"ל בורסת ת"א ונירית איבי יועצת למנכ"ל משרד האוצר. הצוות יידרש להביא בפני השרים את המתווה הרצוי להקמת שוק בורסאי כזה לאור מודלים קיימים בעולם.

במשרדי האוצר והמשפטים מעריכים כי שוק הון בורסאי ייעודי כזה ישפיע לטובה גם על הבורסה הראשית לחברות גדולות, שהפעילות בה הצטמצמה בשנים האחרונות יהווה צעד משלים לשינוי מבנה הבורסה.

שקד אמר היום כי "חברות קטנות ובינוניות הן מנוע הצמיחה המרכזי של המשק הישראלי. כחלון הוסיף: "להקלה על חברות קטנות ובינוניות והפחתת הרגולציה עבורן יש קשר ישיר לצמיחה ולחוסנה של הכלכלה הישראלית".

מנכ״ל איגוד החברות הציבוריות אילן פלטו מסר: ״היוזמה להקמת בורסה חדשה לחברות קטנות תוך מתן הקלות רגולטוריות משמעותיות מבורכת, אבל לכחלון ושקד אסור לשכוח את מאות החברות הציבוריות הקיימות שסובלות מעול רגולטורי כבד. על משרדי האוצר והמשפטים להודיע כבר עכשיו שכל הקלה רגולטורית שתינתן לחברות בבורסה החדשה תחול גם על החברות הציבוריות הקיימות, ולפי אותם קריטריונים. אפליה רגולטורית תוביל לכאוס בבורסה הישראלית ואף עלולה לסכן הנפקות עתידיות בבורסה הראשית״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות