אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש אישר הסדר הטיעון: עו"ד רועי בר ישלח ל-6 חודשי מאסר וישלם קנס של מיליון שקל צילום: אוראל כהן

ביהמ"ש אישר הסדר הטיעון: עו"ד רועי בר ישלח ל-6 חודשי מאסר וישלם קנס של מיליון שקל

בר הודה שניצל את מעמדו כיועץ המשפטי של עיריית ראשל"צ ופעל במקרים רבים מתוך ניגוד עניינים, כדי להשפיע על מקבלי ההחלטות בוועדות התכנוניות לטובת לקוחותיו הפרטיים

26.04.2017, 18:31 | נעמי צורף

בית משפט השלום בראשון לציון אישר היום (ג') את הסדר הטיעון בעניינו של עו"ד רועי בר, לשעבר היועץ המשפטי החיצוני של עיריות ראשל"צ ורחובות. על פי ההסדר, בר ישלח ל-6 חודשי מאסר בפועל וישלם קנס של מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

בגזר הדין כתבה נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, השופטת עינת רון, כי בר "ניצל את מעמדו, כוחו, קשריו ויכולותיו, ניצול ציני, על מנת לקדם מטרות העומדות בניגוד עניינים לאינטרסים הציבורים ואשר נגעו לטובת ענייניהם של קרובי משפחתו, לקוחותיו האישיים ובכך אף לעצמו".

עוד ציינה השופטת, כי לאור אופי המעשים, היקפם הרב, המשכותם על פני שנים רבות וההשלכות שיש להם על האינטרסים הציבוריים, היא מוצאת את גזר הדין שהוצע בהסדר כמקל והתלבטה אם לכבדו.

עו"ד רועי בר ועו"ד איריס ניב-סבאג , צילום: אוראל כהן עו"ד רועי בר ועו"ד איריס ניב-סבאג | צילום: אוראל כהן עו"ד רועי בר ועו"ד איריס ניב-סבאג , צילום: אוראל כהן

בחודש פברואר האחרון הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה כתב אישום נגד בר ובצידו הסדר טיעון. בנוסף הסכימו הצדדים שהפרקליטות תבקש מבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין לגזור על בר, בשל הרשעתו בפלילים, עונש של השעיה ממקצוע עריכת הדין לתקופה של 4 שנים.

הקשר עם הקבלן יצחק אמסלם

כתב האישום, עוסק במה שכונה "פרשת הקבלנים" ומייחס לבר עבירות של הפרת אמונים בשל פעולותיו בניגוד עניינים בין תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעיריות לבין לקוחותיו הפרטיים ובני משפחתו.

במסגרת הסדר הטיעון הודה בר בכל עובדות כתב האישום "מתוך הכרה בכך שהפר את האמון שנתן בו הציבור". בר הצהיר כי הוא "מביע צער וחרטה על כך שלמרות היותו איש שמקצועו הוא החוק, ולמרות שאמור היה לייצג בעיני הציבור את המשפט, פעל שלא כדין", בכל המעשים המיוחסים לו בכתב האישום. עוד הצהיר, כי הוא "מסכים שבתפקידו כיועץ משפטי לעירייה, דינו היה כדין עובד ציבור לכל דבר ועניין" והוא "מאשר ומסכים כי בקבלת זכות מקבלן, התלוי בהחלטות הרשויות להן מונה הנאשם לייעץ, הכניס עצמו הנאשם לניגוד עניינים פלילי".

כתב האישום, שהוגש באמצעות עוה"ד יוחאי בן שמואל, רואי כחלון וניר וינטראוב מהמחלקה הכלכלית, מתאר כיצד במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעיריית ראשון לציון, טיפל עו"ד בר במכרז למכירת קרקע בבעלות העירייה, טיפול שזיכה אותו בשכר טרחה, שעל פי תנאי המכרז היה על הקבלן הזוכה לשלם לו.

במקום לגבות את תשלום שכר הטרחה מהקבלן יצחק אמסלם, שחברת אלמוג כ.ד.א.י שבבעלותו זכתה במכרז, נענה עו"ד בר להצעתו של אמסלם לייצגו באופן פרטי במכירת הדירות בפרויקט המגורים "WHITE" בראשון לציון, ולזכות בשכר טרחה גבוה יותר באופן משמעותי שישלמו לו רוכשי הדירות בפרויקט. בכך הכניס עצמו עו"ד בר ביודעין, למצב בו הוא מצוי בניגוד עניינים בין תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעירייה לבין הייצוג של אמסלם באופן פרטי.

בר הודה במסגרת ההסדר כי הוא ניצל את מעמדו כיועץ המשפטי של עיריית ראשל"צ ושל הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה שלה, ופעל במקרים רבים מתוך ניגוד עניינים, כדי להשפיע על מקבלי ההחלטות בוועדות התכנוניות, ובין היתר לסייע להכשיר, שלא כדין, תוספות בנייה שביקש אמסלם בפרויקט, להשפיע על מקבלי ההחלטות לבטל חוב של היטל השבחה שהשיתה העירייה על אמסלם ועוד.

עו"ד איריס ניב-סבאג ועו"ד דוד ליבאי, באי כוחו של רועי בר, מסרו בתגובה: "אנחנו מודים לבית המשפט שאישר את הסדר הטיעון. הסדר הטיעון החזיר את הפרשה, שלוותה בפירסומים קשים, לממדים הנכונים שלה. ביהמ"ש קיבל את טענותינו ושקל בין היתר את העובדה כי מדובר על מקרה ראשוני של העמדה לדין של יועץ משפטי חיצוני בעבירה של עובד ציבור. רועי בר היה מצוי במקרים מסוימים במצב של ניגוד עניינים, המוגדר בחוק כהפרת אמונים, ובחר ליטול על עצמו אחריות, להביע חרטה, להודות בכך ולהגיע להסדר טיעון. יש להדגיש, כי התיק נגד משרדו של רועי בר נסגר לחלוטין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות