אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה על סף סיום בדיקת ועד עובדי תע"א צילום: חיים צח

מבקר המדינה על סף סיום בדיקת ועד עובדי תע"א

יוסף שפירא צפוי להשלים בקרוב את בדיקת ההתנהלות הכספית של ועד עובדי התעשייה האווירית שהחלה לפני שמונה חודשים

30.04.2017, 08:15 | אסנת ניר

מבקר המדינה צפוי להשלים בקרוב את בדיקת ההתנהלות הכספית של ועד עובדי התעשייה האווירית. הבדיקה החלה לפני שמונה חודשים, וטיוטה צפויה להישלח למבוקרים.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בצעד תקדימי, משום שהוועד הנו אגודה עות'מאנית, שאינה חייבת בדיווח לשום גורם, ולא היתה נתונה לביקורת עד כה מצד שום גורם. באופן זה כספים הועברו מההנהלה ומכספי העובדים לקרן הוועד, בלי ליידע את העובדים על השימוש שנעשה בכספים. על פי ההערכות, הצטברו בקרן הוועד כ־100 מיליון שקל. ההערכה היא שבהמשך ייבדקו היבטים נוספים בהתנהלות הכלכלית של הוועד.

פס ייצור של התעשייה האווירית, צילום: תעשייה אווירית פס ייצור של התעשייה האווירית | צילום: תעשייה אווירית פס ייצור של התעשייה האווירית, צילום: תעשייה אווירית

בינואר פורסם ב"כלכליסט" כי מבקר המדינה החליט לבדוק גם את מועדון הצרכנים שא"ל, אגודה עות'מנית נוספת בתחומי התעשייה האווירית, שהתנהלותה הכספית התאפיינה בהיעדר שקיפות. מסקנות בדיקה זו צפויים להתפרסם בדו"ח גם כן.

המבקר אף איים בספטמבר האחרון להפעיל את סעיף החוק המעניק לו סמכויות של ועדת חקירה בנוגע להתנהלות הוועד, ובכך לאפשר סיוע משטרתי לזימון חקירתם באזהרה של חברי הוועד. זאת לאחר שהמבקר נתקל ב"התחמקות" לדבריו מצד ועד עובדי התעשייה האווירית לשיתוף פעולה.

הוועד וההסתדרות ניסו לעצור את בדיקת המבקר על ידי עתירה לבג"ץ ובקשה לצו מניעה שהגישו בספטמבר האחרון ואותה הסירו לפני מספר חודשים. אגודת העובדים וההסתדרות הכללית לא פירטו את סיבת ההסרה, אך גורמים מעריכים כי אלו שהעריכו כי סיכויי ההצלחה שלהם בעתירה נמוכים ביותר, חששו כי בג"ץ עלול ליצור תקדים שיחייב בדיקה של אגודות עות'מאניות נוספות, כמו ועדים אחרים של ההסתדרות.

במקביל לבדיקת המבקר מנהלת המשטרה חקירה לעובדי וחברי ועד עובדי תעשייה אווירית סביב חשדות למספר פרשות שחיתות. בין היתר נחקר יאיר כץ, בנו של השר חיים כץ.

בדיקת המבקר נעשית בהמשך לפעילותו ופניותיו הרבות של אמיר חרמוני, מהנדס לשעבר בחברה שפוטר מתעשייה האווירית לפני למעלה מעשרים שנה ומאז הגיש עשרות תלונות ואף בג"ץ כנגד התעשייה האווירית וועד עובדיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות