אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית המסים בארה"ב: הכדור במגרש של גבעת הקפיטול צילום: רויטרס

תוכנית המסים בארה"ב: הכדור במגרש של גבעת הקפיטול

התוכנית מבטיחה לחתוך את מס החברות הפדרלי מ־35% ל־15%. היא מבטיחה גם שעסקים בעלי מבנים משפטיים שונים ייהנו מהורדת המס. עם זאת, לא ברור איך הורדת המס תמומן

30.04.2017, 08:26 | סם פלמינג וברני ג'ופסון

תוכנית המסים שהציגו שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין והיועץ הכלכלי הבכיר גארי קוהן  הציבה מטרות שאפתניות להורדת מסים, אך הותירה שורה של שאלות פתוחות. הגדולה שבהן: איך הממשל מתכוון לממן את הורדת המסים. הנה כמה מהצעדים המוצעים בתוכנית והשאלות שהם מעלים:

שינוי מס החברות

התוכנית מבטיחה לחתוך את מס החברות הפדרלי בארה"ב מ־35% ל־15%. היא מבטיחה גם שעסקים בעלי מבנים משפטיים שונים ייהנו מהורדת המס. עם זאת, לא ברור איך הורדת המס תמומן.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ , צילום: איי פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: איי פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ , צילום: איי פי

מנושין סבור שהשיפור בצמיחה יממן את הורדת מס החברות, אבל הטיעון הזה לא ישכנע את ועדות התקציב בקונגרס, שעמדותיהן קריטיות להליך החקיקה.

השבה לארה"ב של כספים במקלטי מס

 

הבית הלבן הבטיח להטיל מס חד־פעמי מופחת על רווחים שמוחזקים במקלטי מס כדי לעודד חברות להעבירם לארה"ב. לפי הערכות, חברות אמריקאיות מחזיקות 1.2 טריליון דולר במזומן מחוץ לארה"ב. כדי לדעת כמה כסף יכניס המס המופחת, צריך לדעת את הסכום שעליו מוטל המס — ולבית הלבן אין המידע הזה. חברי הקונגרס הרפובליקנים מציעים להטיל מס של 8.75% על מזומן ו־3.5% על רווחים שכבר הושקעו בנכסים דוגמת מפעלים. ביום רביעי מנושין הסכים לומר רק ש"שיעור המס יהיה מאוד תחרותי, והוא ישיב הביתה טריליוני דולרים". שיעור מס נמוך מדי יגרור התנגדות של הדמוקרטים, בעוד שיעור גבוה מדי עלול להרתיע חלק מהרפובליקנים, שיראו בכך עונש שמוטל על החברות.

המנצחים והמפסידים של מיסוי האזרחים

הצוות של טראמפ מתכוון לצמצם את מספר מדרגות מס ההכנסה מ־7 ל־3. שיעור המס הגבוה ביותר יירד מ־39.6% ל־35%. נקודות אחרות בתוכנית מדברות על הגדלת טווח ההכנסה שניתן יהיה לפטור ממס, והכפלתה לכ־24 אלף דולר לזוג. פטורים אחרים ממס יבוטלו, אבל הפטורים על תשלומי ריבית על משכנתא ועל תרומות ייוותרו

כשהיו. תוכנית המס כוללת ביטול של מס המינימום האלטרנטיבי ומס הירושה, שהעשירון העליון בארה"ב משלם 90% ממנו.

ההשפעה על הגירעון

 

בהתחשב במיעוט הפרטים בתוכנית, הרפובליקנים נזהרו להדביק לה תג מחיר. עם זאת, ברור שהיא תהיה יקרה מאוד. בארגון "הוועדה לאחריות תקציבית", המשותף לרפובליקאים ולדמוקרטים, מעריכים שהתוכנית תביא להפסד של 3–7 טריליון דולר במשך עשור. מצדדי התוכנית טוענים שההערכה הזו מתעלמת מההשפעה של הורדת מסים על הצמיחה.

הסיכוי לאישור בקונגרס

 

המפתח מונח בהתקדמות התוכנית להחלפת תוכנית ביטוח הבריאות הממלכתית, אובמה־קר. כל תזוזה בחזית הזו תגדיל את סיכויי תוכנית המס של טראמפ להתממש בסופו של דבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות