אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך מקבלים רישיון לנשק צילום: יוטיוב

איך מקבלים רישיון לנשק

מהם ההליכים לקבלת רישיון להחזקת כלי נשק בישראל, ומה ניתן לעשות כאשר מקבלים סירוב מהמדינה. מדריך

30.04.2017, 09:35 | בשיתוף משפטיפ - עו״ד רינת בובליל קדש

מדיניות היתר להחזקת נשק בישראל עברה תמורות ותהליכים רבים, רובם תוך השפעה מהמצב הביטחוני בארץ. ועדת כהן אשר הוקמה בשנות ה-90' היוותה את אבן היסוד בכל הקשור להתווית המדיניות בנושא.

אם נבחן את הדברים ברמת המיקרו, נראה כי החל משנות ה-90' חלה מגמה ברורה של שקיפות אל מול האזרח שעוגנה בדין, כך, למעשה, גם החלו להתפתח חוקי היסוד והמהפכה החוקתית על כל המשתמע ממנה.

מדיניות ופרסום מדיניות או בעגה המקצועית - נהלים, הם כלי חשוב ביותר כלפי האזרח המעוניין ב"שיח ביצועי" עם המדינה. לענייננו, השיח הביצועי בעניין כלי יריה הינו באמצעות בקשה לקבלת רישיון לנשיאה והחזקה של כלי ירייה. אין ולא הייתה זכות מוקנית לנשיאת נשק במדינת ישראל, גם לא מטעמי "הגנה עצמית" שהינה זכות חשובה. עם זאת, במערך האיזונים המתבקש על מנת לנהל מדינה מתוקנת לכלל תושביה, ככל שמתאפשר, החליטו להתוות דרך באמצעות כללים ברורים לקבלת היתר מיוחד לנשיאה של כלי יריה מסוג ספציפי (אקדח, רובה אויר וכיוצ') למטרות ספציפיות.

אקדח של אזרח. יש פרוצדורה מול הרשויות לקבלת רישיון, צילום: שאטרסטוק אקדח של אזרח. יש פרוצדורה מול הרשויות לקבלת רישיון | צילום: שאטרסטוק אקדח של אזרח. יש פרוצדורה מול הרשויות לקבלת רישיון, צילום: שאטרסטוק

רישוי כלי יריה בישראל מתנהל בהתאם לחוק כלי יריה והתקנות שהותקנו לפיו. על מנת להוכיח כי הפונה המבקש עומד בתנאים הרלוונטיים עליו לצרף אסמכתאות נדרשות בהתאם לכל סוג רישיון, כששיקול הדעת נתון לרשות המוסמכת ובמקרה דנן המשרד לביטחון פנים – רשות כלי יריה שבכל מחוז ומחוז. כמובן שאם הפונה חושב שפנייתו על אגד האסמכתאות אותן צירף, לא נבחנה כראוי או שמתבקשת מסקנה אחרת מהצרופות, עליו לפנות במסגרת סד הזמנים בדרכים הפתוחות בפניו בהן ערר ולאחר מכן הגשת עתירה לבית משפט לעניינים מנהליים במחוז בו התקבלה ההחלטה.

במשך התקופות חלו תמורות גם מבחינת יישום המדיניות ונקיטה באמצעי אכיפה כלפי אלו שמחזיקים בנשק שלא כדין ומבצעים הלכה למעשה עבירה פלילית. מעת לעת נערך גם מבצע איסוף של כלי נשק.

ביחד עם רשות כלי יריה, פועלת המשטרה כגוף מייעץ. יש חשיבות איתנה להמלצת המשטרה או להיעדרה, וברוב המקרים כאשר התשובה ביחס לבקשה היא העדר המלצת משטרה, תדחה רשות כלי יריה את הבקשה בהתבסס על נימוק זה. במקרה כזה על הפונה לברר בעצמו, מדוע המשטרה סירבה להמליץ וברוב המקרים יתברר כי לפונה קיים רישום אודות עבירות ו/או תיקי חקירה ובעיקר בעבירות אלימות או עבירות בהן יש חשש לשלום הציבור על אחת כמה וכמה אם יחזיק אותו פונה כלי ירי.

במקרה כזה ובנסיבות הראויות, באפשרות הפונה להשיג על החלטת המשטרה בדרכים שונות ועם זאת הדרך המרכזית היא להעביר את מהות הטענות באמצעות הערר עצמו. על מנת להגיש בקשה מסודרת, על הפונה להתעדכן ברשימת התבחינים / העילות המתעדכנת מעת לעת ומפורסמת באתר המשרד לביטחון פנים, כך לדוגמא חלו עדכונים לגבי תבחין 'מורה דרך' ותבחין 'חקלאי' שעודכנו בעקבות ישיבות בועדות הכנסת בנושא, כמו גם עודכנה הוראה בדבר נשיאת כלי ירי של מאבטחים לאור המצב הביטחוני.

מעת לעת נערכות ישיבות בועדות על מנת להביא לידי ביטוי מצבים ספציפיים הדורשים התייחסות אשר לא ניתן לבצע אותה הלכה למעשה, אלמלא תתקבל בהחלטה מסודרת ובהשתתפות יועצים משפטיים.

רפורמות שונות הונהגו ומונהגות גם בתחום הבריאות וביחס להצהרה בריאותית הנדרשת אשר לעיתים נדרש הפונה למתן הבהרות שונות. כן הונהגו הוראות שעה שמתייחסות גם לעדכון הישובים הזכאים, דרגות, מאבטחים, רשות הטבע והגנים והיחס לצייד וכיוצ'. הן הרפורמות וההוראות מושפעות מהמצב הקיים, החלטת הועדות ואף מבדיקות שנערכות בעקבות דו"ח מבקר המדינה.

רינת בובליל קדש, צלמת: עינת טורס רינת בובליל קדש | צלמת: עינת טורס רינת בובליל קדש, צלמת: עינת טורס

הרישיון, כאמור, ניתן לתקופה של שלוש שנים כאשר במהלכן מצווה המחזיק לעדכן בכל שינוי רלוונטי. מספר חודשים טרם סיום התקופה מקבל הפונה הודעת חידוש. גם החידוש אינו נעשה באופן אוטומטי והפונה נדרש להצביע על רלוונטיות העילה בגינה קיבל את הרישיון. בשנים האחרונות אף הונהג תבחין משמר כאשר אירוע של גניבת נשק או החזקה ונשיאה ללא חידוש במועד קוטעים את הרצף ועל כן לא ניתן להיתלות במקרים כאלו בתבחין מסוג זה.

לאחרונה גם חלה בחינה חוקתית ביחס לרישום המשטרתי הקיים בסגירת תיקי חקירה והשפעתו על בקשות אלו, כך שהלכה למעשה ידוע כי סגירת תיק חקירה בהעדר ראיות עשוי להוות רועץ ממשי בקבלת רישיון נשק ויש לפעול להסדרת הרישום אל מול גורמי המשטרה בנסיבות המתאימות.

בכל מקרה בו התקבל סירוב, בין אם לבקשה ראשונית ובין אם לחידוש, מומלץ להיוועץ בעורך דין להמשך התהליך.

 

עו"ד רינת בובליל קדש עוסקת בתחום המינהלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
עוד שרות גרוע שהמדינה אמורה לספק ואזרחים נאלצים לשכור מעכרים להתגבר על ביורוקרטיה.
לביטוח לאומי יש להשתמש בשרותי לבנת פורן או עורכי דין, לקבלת תו נכה יש לפנות לחברות המשמשות כמעכרים ,למשרד התקשורת אגף הספקטרום - יש להשתמש במעכרים, תוי נכה - יש מעכרים . שרי הממשלה מתחרים ביניהם למי האזרח יפריע פחות. אזרחי מדינת ישראל נחלקים לשניים - אלו שמשלמים ולאלו שלא משלמים אך מקבלים.
מני  |  16.05.17
לכל התגובות