אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חנוכת היכל הזיכרון: "זכר הנופלים יישאר בלב עמנו" צילום: דוברות משרד הביטחון

חנוכת היכל הזיכרון: "זכר הנופלים יישאר בלב עמנו"

הנשיא ורה"מ נשאו דברים בטקס חנוכת היכל הזיכרון לחללי מערכות ישראל. ריבלין: "הזיכרון היהודי והישראלי מאחה ומחבר בין עבר, הווה ועתיד". נתניהו: "היכל הזיכרון הופך היום לאחד מסמלי מדינת ישראל". ליברמן: "לזכור ולהזכיר תמיד את מופת חייהם של מי שמסרו נפשם"

30.04.2017, 10:46 | ynet
היכל הזיכרון הלאומי לחללי מערכות ישראל נחנך הבוקר (יום א') בירושלים, בטקס שבו משתתפים ראש הממשלה, נשיא המדינה, השר לביטחון פנים, הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה. הנשיא ראובן ריבלין אמר בטקס: "סוד כוחו של הזיכרון הישראלי הוא הרציפות. זהו זיכרון שעובר מן העבר אל ההווה והעתיד. הזיכרון היהודי והישראלי מאחה ומחבר בין עבר הווה ועתיד ונוטע בנו כוחות כפרטים כמדינה וכעם".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין קובע מזוזה בהיכל הזיכרון לחללי מערכות ישראל, צילום: ניברן ברודקאסט נשיא המדינה, ראובן ריבלין קובע מזוזה בהיכל הזיכרון לחללי מערכות ישראל | צילום: ניברן ברודקאסט נשיא המדינה, ראובן ריבלין קובע מזוזה בהיכל הזיכרון לחללי מערכות ישראל, צילום: ניברן ברודקאסט

לדברי ריבלין, "בהיכל הזיכרון הזה אנו מבטיחים לנצור את העבר אבל באותה מידה של נחישות התמדה אהבה ותקווה גם ליצור ולייצר את העתיד, ברוחם של הבנים והבנות האהובים". משפחות יקרות כל שאנו יכולים לתת לבנותינו ובנינו. הוא את הזיכרון. הזיכרון שלהם שחי איתנו גם אחרי לכתם. כך הם חיינו דרכינו ואנחנו חיים איתם. אנו מבטיחים - זכרון בנינו ובנותינו האהובים והגיבורים יהיה נצור בלבנו בלב האומה מדור לדור".

היכל הזיכרון לחללי מערכות ישראל
היכל הזיכרון לחללי מערכות ישראל צילום: דוברות משרד הביטחון

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא גם הוא דברים, אך כבר בתחילת דבריו התפרץ אחד המשתתפים לדבריו ואמר: "גם ביום קדוש זה אני לא סולח על דמעותיה של לאה גולדין, דמעותיה חייבו תגובה ובקשת סליחה ומחילה מיידייים".

נתניהו המשיך בדבריו: "היכל הזיכרון הזה הופך היום לאחד מסמליה של מדינת ישראל. מסד הבניין הוא המסירות לעם ולארץ. קירותיו עוז ארץ כיפתו גבורה והקרבה. ובין כל אלה המלט המחבר הזיכרון. זכר מאורעות העבר צרור בתרמילו של עמנו כל אחד מאיתנו נושא על גבו דורות רבים שהיו לפניו וצועד איתם קדימה".

נתניהו ציין כי "הלפיד שהוצת בגטו ורשה וגם במחנות ההשמדה, הלפיד הזה לא כבה. הוא הועבר לארגוני השמירה, לאנשי הבריגדה, לחיילי צה"ל ולכל זרועות הביטחון. חידשנו את רצף הגבורה היהודית שנראה היה שנקטע במשך הדורות, חידשנו את מורשת ההגנה העיקשת על הבית ועל המולדת. הקול הפנימי שהביא את יקירנו לקחת אחריות ולהוביל את ההגנה על ביתם על משפחותיהם על עמם הקול הזה הניע אותם לעשות את אשר עשו".

מימין: נתניהו וריבלין בטקס הבוקר בירושלים, צילום: ניברן ברודקאסט מימין: נתניהו וריבלין בטקס הבוקר בירושלים | צילום: ניברן ברודקאסט מימין: נתניהו וריבלין בטקס הבוקר בירושלים, צילום: ניברן ברודקאסט

ראש הממשלה שיבח את "החיילים הבודדים שמשאירים משפחה מאחור ומצטרפים לילידי הארץ משרתים ביחידות החוד". עוד אמר: "לא פחות משאנו זוכרים את חיילי מערכות ישראל, הם אלה שמזכירים לנו מי אנחנו, מהי תכלית עשייתנו, אהבת מולדת, גבורה, מסירות, אחדות גורל - נר תמיד שלא יכבה".

ההיכל נבנה כהר אבן המתנשא לגובה של 18 מטרים, ובו יותר מ-23 אלף לבנים שכל אחת נושאת שם של חלל עם תאריך הנפילה, ונר שיידלק אוטומטית ביום האזכרה למותו. אורכו של קיר השמות הספירלי הוא 260 מטר.

 

בהיכל מונצחים שמותיהם של כלל הנופלים, מהחלל הראשון אהרן הרשלר שהותקף על ידי ערבים בירושלים ב-1873 ועד היום. שמות החללים כתובים באותו גופן וגודל, מהטוראי ועד בכיר הקצינים, לפי סדר כרונולוגי, על מנת לשמר את ערך השוויניות בהנצחת חללי מערכות ישראל, מצה"ל, משב"כ, המשטרה וזרועות הביטחון. ברחבת הכניסה להיכל ידלוק "נר תמיד" ויוצב תורן עם דגל ישראל. טקסי הזיכרון הרשמיים יערכו בלב ההיכל, ואורחי המדינה יוזמנו אליו להנחת זר. מדי בוקר יקיים חזן צבאי אזכרה לחיילים שנפלו באותו היום.

ערב יום הזיכרון לחללי צה"ל עומד מספר הנופלים במערכות ישראל על 23,544. בשנה האחרונה לבדה נוספו 97 שמות למניין חללי מערכת הביטחון. מספר בני המשפחות השכולות: 15,881. כמיליון וחצי בני אדם יפקדו את בתי העלמין הצבאיים בטקסי הזיכרון מהיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות