אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אזרח ליטא עקץ את פייסבוק וגוגל במאה מיליון דולר

אזרח ליטא עקץ את פייסבוק וגוגל במאה מיליון דולר

שתי ענקיות הטכנולוגיה נפלו קורבן למבצע הונאה פשוט, במסגרתו התחזה גולש לספק ציוד מחשוב טייוואני וקיבל כספים עבור מוצרים שלא סיפק מעולם. הנאשם נעצר ומתבצע הליך להסגרתו לידי הרשויות בארה"ב

30.04.2017, 11:01 | שירות כלכליסט
גם הגדולות ביותר נופלות קורבן לתרמיות רשת: אזרח ליטאי הצליח לגרום לפייסבוק וגוגל להעביר לידיו 100 מיליון דולר בתרמית מקוונת פשוטה, כך לפי חשיפה של פורצ'ן. חקירת הרשויות הפדרליות האמריקאיות בנושא הפכה ציבורית, עם הגשת כתב אישום בדצמבר האחרון נגד הרמאי. עם זאת, שמות החברות המעורבות לא נחשף עד עתה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי כתב האישום אוולדס רימאסאוסקס (Evaldas Rimasauskas) בן ה-48 פתח וניהל מספר חשבונות בנק בליטא וקפריסין תוך הזדהות אסורה בשמה של חברה בשם 'חברה 2'. מדובר בחברת החומרה הטייואנית Quanta שמספקת מוצרים לענקיות כמו פייסבוק, גוגל ואפל - והודיעה לפני כחודש שהיא החברה שבשמה בוצעה התרמית.

גם פייסבוק נפלה בתרמית. מארק צוקרברג, צילום: בלומברג גם פייסבוק נפלה בתרמית. מארק צוקרברג | צילום: בלומברג גם פייסבוק נפלה בתרמית. מארק צוקרברג, צילום: בלומברג

הנאשם, שנעצר לפני כחודש בליטא ומתנהל נגדו הליך הסגרה לארה"ב, הצליח על פי החשד לגרום לחברות-בת של גוגל ופייסבוק להעביר לו מיליוני דולרים תוך שהוא מתחזה לספק מוצרי המחשוב.

החשוד הליטאי פתח לכאורה חשבונות מייל מזויפים שיראו כאילו שייכים לחברת Quanta. תוך שהוא משתמש בחותמות חברה מזויפות ובמכתבים שהיו חתומים לכאורה על ידי בכירי החברה הטיוואנית הצליח החשוד לשטות בעובדי גוגל ופייסבוק ולגרום להם להעביר לו הון רב במשך שנתיים לפחות. אחרי שהחברות היו מבצעות את העברות הבנקאיות, הוא שלח את הכספים לחשבונות בנק אחרים ברחבי מזרח אירופה והונג קונג.

כל אחד יכול להפוך לקורבן

גוגל ופייסבוק שלא היו מזוהות בשמן בכתב התביעה ואף לא דווחו על תרמית זו לרשות ני"ע האמריקאית (SEC), אישרו כי הן הקורבנות המדוברות למגזין פורצ'ן. שתי החברות אף ציינו כי מרבית הכספים שנגנבו מהן הושבו. התובע הכללי בארה"ב ציין בהודעה כי התרמית צריכה להיות "שיחת השכמה עבור כל החברות – גם המתוחכמות ביותר – כי הן יכולות להיות קורבנות לפריצות סייבר".

רימאסאוסקס, מהנדס בניין בהשכלתו, טוען לחפותו, ואם ימצא אשם עלול לקבל עד 20 שנות מאסר. בהודעה שמסר הנאשם לרויטרס באמצעות עורכי דינו, הודה כי הוא הבעלים הרשומים של חברה בשם Quanta (כמו החברה הטייוונית), משום "שהתכוון לפתוח עסק משלו".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות