אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות הוראת החוק: אין ייצוג נשים הולם בוועד המנהל של מכון התקנים צילום: צביקה טישלר

למרות הוראת החוק: אין ייצוג נשים הולם בוועד המנהל של מכון התקנים

למרות שהחוק משנות ה-50' מחייב שארגונים להם שני נציגים או יותר בוועד המנהל ימנו לפחות נציגה אחת אישה מטעמם, במכון לא היו ערים לכך עד לאחרונה ומינו גברים בלבד. לאחר שראש המכון דרש לאחרונה את מילוי החוק, רק גוף אחד מבין השלושה נענה

30.04.2017, 12:23 | אסנת ניר
הרכבו הנוכחי של הוועד המנהל (הוועד הפועל) של מכון התקנים איננו חוקי. על אף שחוק שיווי זכויות האישה (סעיף 6ג) מחייב שארגונים להם שני נציגים או יותר בוועד המנהל של גופים סטטוטוריים, ימנו לפחות נציגה אחת אישה מטעמם, עוד משנות ה-50', במכון ובארגונים להם נציגים בו, לא היו ערים לכך עד לאחרונה ומלבד איגוד לשכות המסחר, מינו גברים בלבד.

הרפורמה במכון התקנים, שנכנסה לתוקפה בינואר יצרה שינויים מבניים מהותיים בוועד הפועל של המכון (הארגון המנהל את המכון, המקביל לדירקטוריון בגופים אחרים). מלבד צמצום משמעותי מ-28 חברים ל-15, הוגדרו שלושה גופים הזכאים למנות שני נציגים מטעמם - התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר ולשכת המהנדסים והאדריכלים. על פי החוק, מבין שני הנציגים של שלושת הארגונים, חייבת להיות לפחות נציגה אחת לכל ארגון, וזאת על אף שקודם לכן מונו שני גברים.

קראו עוד בכלכליסט

כאשר שלושת הארגונים מינו גברים בלבד מטעמם במהלך ינואר, פנה בסוף ינואר ראש מכון התקנים אורי דורי לארגונים בתגובה לרשימות נציגיהם, וציין כי: "עלי להסב את תשומת לבכם כי אחד מנציגיכם לפחות חייבת להיות אישה, וזאת על פי סעיף 6ג בחוק שיווי זכויות האישה". איגוד לשכות המסחר נענה לפנייה והחליף את אחד מנציגיו המקוריים לנציגה עו"ד גל סידס. אך במקביל לכך, התברר לו בכינוס הוועד הראשון כי היה היחיד מבין השלושה לעשות זאת.

ראש מכון התקנים אורי דורי, צילום: צביקה טישלר ראש מכון התקנים אורי דורי | צילום: צביקה טישלר ראש מכון התקנים אורי דורי, צילום: צביקה טישלר

בעקבות זאת, פנה המשנה למנכ"ל איגוד לשכות המסחר, עו"ד דן כרמלי, לדורי בדרישה לאכוף את הוראות החוק כלפיי כל הארגונים החייבים בכך- התאחדות התעשיינים ולשכת המהנדסים והאדריכלים. "סביר בעינינו, כי פנית בפנייה דומה אף לראשי הארגונים האחרים הזכאים למנות יותר מנציג אחד. דרישתך זו, מעידה על ידיעתך בדבר הוראות החוק" כתב, "אתה נוהג מנהג איפה ואיפה, או מתעלם מחובתך כיו"ר המכון לאכוף הוראות חוק, שאתה עצמך דרשת את מילויים" הוסיף כרמלי.

איגוד לשכות המסחר אף דרש להתייחס להחלטות שכבר התקבלו בשתי הישיבות של הוועד הפועל החדש כבטלות: "קיים חשש סביר בעינינו, כי הרכבו הנוכחי של הוועד הפועל של המכון, המדיר נשים, החלטותיו בטלות מעיקרן, מעצם הפורום הבלתי נאות בו הן מתקבלות". המכון, כגוף סטטוטורי, שהוקם עפ"י חוק, מחויב שבעתיים לקיום הוראות החוק, לטענת איגוד לשכות המסחר. הארגון קרא למכון להכריז כי כל ההחלטות שהתקבלו בישיבות בפורום זה הן בטלות, ולא לשוב ולכנס את הוועד הפועל של המכון, עד לאכיפת הוראות החוק.

בבחינת ההחלטות שהתקבלו בוועד הפועל בפגישות האחרונות עולה כי לא התקבלו החלטות מהותיות עד כה מלבד בחירת סגן יו"ר המכון, תפקיד אליו נבחר נציג לשכת המהנדסים ולא של נציגו לשכות המסחר.

האחריות לאכיפת החוק נמצאת בידי יו"ר מכון התקנים. דורי, שהופתע מפניית האיגוד והאשמותיהם כלפיו, נוכח העובדה כי יזם את המהלך לאחר שלא יושם במשך שנים ופועל נמרצות לדבריו לקדמו, טוען כי נקט יוזמה לה הוא מחויב באופן אישי, מתוך הבנה של חשיבות הנושא: "כתבתי מכתב לארגונים שמינו נציגים לוועד הפועל וקיימתי איתם שיחות רבות, לאורך כל הקריירה שלי דאגתי שיהיו נשים בדירקטוריון וזו עמדתי".

לטענת דורי, הפסקת פעילות המכון, בייחוד לאחר תקופה ארוכה שבסופה הגיעו הצדדים להסכמה על שינוי דרמטי במכון ופרישת עובדים רבים בו, תהיה חוסר אחריות מוחלט מצידו. לכן הוא פועל במרב המאמצים להשפיע על הרכב הנציגים ומאמין כי יצליח על ידי הפעלת לחצים אלו.

מהתאחדות התעשיינים נמסר כי: "קיבלנו את הפנייה של מכון התקנים כבר אחרי שמונו הנציגים. אנחנו תומכים ברעיון ואשה אף ייצגה את ההתאחדות לאורך השנים. ניישם את הפנייה בהרכב הבא".

ממכון התקנים נמסר: "דורי ענה מיוזמתו, ולפנים משורת הדין, לשלושת הגופים המממנים חברים לדירקטוריון המכון וביקש מהם לפעול לפי כללי הייצוג ההולם ולמנות דירקטור ודירקטורית. איגוד לשכות המסחר היה הגוף היחיד שאכן נענה לקריאה זו ואנו מברכים על כך. יחד עם זאת, נדהמנו ממכתב האיגוד, לפיו הוא רואה במינוי דירקטורית כמטלה או כחובה שלילית במקום להבין את חשיבות המהלך. אנו מקווים שהמכתב המיותר של איגוד לשכות המסחר לא נובע מתוך רצון להחליף את הדירקטורית שמינה. מכון התקנים ימשיך לפעול לפנים משורת הדין על מנת לקדם ייצוג הולם לנשים ולמגזרים נוספים בדירקטוריון ובכל התפקידים האחרים במכון".

גיל שביט, מנכ"ל לשכת המהנדסים מסר כי: "לשכת המהנדסים פועלת על -פי חוק ובוחרת את נציגותיה ונציגיה (הפועלים בהתנדבות) לפי האיכות המקצועית והניסיון רב השנים בתחום. כך גם כן בוועדות התקינה השונות של מכון התקנים. הלשכה גאה בפעילותנו הענפה לקידום נשים במקצועות ההנדסה והטכנולוגיה במסגרות המקצועיות והציבוריות בישראל, ומזמינה כל אישה הפעילה בתחומים הללו להשתתף ולתרום לפעילויות הנרחבות, שתופסות תאוצה בשנה האחרונה, במטרה לקדם נשים מקצועית ולמצבן בחזית הטכנולוגית של ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות