אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריבלין בטקס המרכזי ליום הזיכרון: "כמו גזירת גורל ארורה, הלב נקרע" צילום: אלכס קולומויסקי

ריבלין בטקס המרכזי ליום הזיכרון: "כמו גזירת גורל ארורה, הלב נקרע"

בשעה 20:00 נשמעה צפירה שפתחה את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. בטקס בכותל אמר הנשיא על ביקוריו אצל המשפחות השכולות: "אני תמיד מגיע מאוחר מדי. תמיד אני מפסיד אותם". הרמטכ"ל איזנקוט: "אומה שלמה נושאת בעצב ובגאון את זכר היקירים לה". ישיר מהכנסת: נתניהו וליברמן באירוע "שרים לזכרם"

30.04.2017, 22:49 | ynet

מדינת ישראל מרכינה הערב (יום א') את ראשה ומתייחדת עם זכרם של חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה: בשעה 20:00 נשמעה צפירה בת דקה שפתחה את אירועי יום הזיכרון, ולאחריה החל הטקס המרכזי ברחבת הכותל המערבי בירושלים, בהשתתפות נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ"ל גדי איזנקוט והמפכ"ל רוני אלשיך.

הנשיא ריבלין אמר בנאומו: "פעם, כשהייתי קטן, הם הנופלים היו הגדולים. בני השכבה הבוגרת, המדריכים שהערצנו. אחר כך הם נפלו בני גילי. חברים קרובים שלנו, מהכיתה, מהשכבה. הבאנו לעולם ילדים, והנופלים כבר בגיל ילדינו. בנים של חברים טובים. חברים של הילדים שלנו. צעירים וצעירים יותר. והיום אני מגיע אל הבתים שלהם, הבתים שלכם, והם, הנופלים צעירים ממש. בגיל נכדינו.

"כמו גזירת גורל ארורה, אני תמיד מגיע מאוחר מדי. תמיד אני מפסיד אותם. רואה את שמותיהם במסגרת שחורה. והתמונות צבעוניות, והסרטונים חיים, וה'סלפי' האחרון עם האח הקטן, וההודעה האחרונה לאימא. והלב נקרע. וסבא וסבתא, אתם יושבים שם, תמיד בצד, אתם יושבים ושותקים, ואני שותק איתכם.

"אנחנו יודעים, יש מחיר לקיום שלנו כאן, לחירות שלנו. ואנחנו ביראה ובאימה, נכונים לשלם אותו. משפחות יקרות, אנחנו חיים את הזכות, אתן שילמתן את המחיר. את מחיר חירותנו הנקנית בדם. עלינו להיות יותר מוכנים ממוכנים. תמיד עסוקים, לא במניעת המלחמה הבאה, אלא במניעת המלחמות הבאות, בכל כלי ואפיק העומדים לרשותנו".

מספרם של חללי מערכות ישראל מקום המדינה ועד היום הוא 23,544. מיום הזיכרון בשנה שעברה ועד היום התווספו 60 חללים למניין הנופלים ועוד 37 נכי צה"ל שנפטרו כתוצאה מנכותם, והוכרו במהלך השנה כחללי צה"ל. 

טקס הזיכרון בכותל המערבי, הערב, צילום: אלכס קולומויסקי טקס הזיכרון בכותל המערבי, הערב | צילום: אלכס קולומויסקי טקס הזיכרון בכותל המערבי, הערב, צילום: אלכס קולומויסקי

 

בטקס קרא קדיש הרב אוהד טהרלב, אביו של אלחי ז"ל, החלל האחרון שנרצח בפיגוע ערב פסח. לאחר מכן הטקס האב, רעייתו אביטל ובנותיהם לכותל ונשאו את התפילה המסורתית לעילוי נשמתו. במחזה לא-שגרתי באתר הקדוש, שבשנים האחרונות הפך זירה למאבקים דתיים-פמיניסטים, בחרו נשות משפחת טהרלב להתייחד עם זכרו של אלחי דווקא בפינת הרחבה - בשקט מופתי, הרחק מעיני המצלמות ומבלי לעורר תשומת לב, כשקולן כמעט שלא נשמע.

"זה היה מאוד מרגש, כי אלחי עמד כאן באופן מפתיע שבוע לפני שהוא נהרג ובא להתפלל", אמר אוהד האב ל-ynet. "הוא יצא הביתה לחופשה מיום חמישי עד שלישי, בא הביתה, אמר: 'אבא, אני נוסע לירושלים', עבר לקנות כאן סנדלים תנ"כיים בשוק - וירד להתפלל. ביום חמישי הבא, יומיים אחרי שחזר מהחופשה הזו, הוא נהרג".

הרמטכ"ל איזנקוט אמר בטקס: "אומה שלמה נושאת בעצב ובגאון את זכר היקירים לה, מוקירה את תרומת גיבוריה הנופלים ומרכינה ראשה. נביט קדימה בגאווה ונצעד לאור המורשת שהניחו לנו הנופלים – מורשת של רעות לוחמים והקרבה עצומה; של רוח לחימה, אומץ לב וגבורה. במלחמות ישראל, במבצעים ובפעולות חשאיות – המורשת של מדינת ישראל ושל צה"ל נכתבה בידי לוחמים אמיצים שהסתערו, שהמשיכו להילחם גם במצבים בלתי-אפשריים; שעמדו יחידים מול רבים כנגד כול הסיכויים – מורשת של דבקות במטרה ושל לחימה בלתי-מתפשרת עד השלמת המשימה. כשנרים את ראשנו נראה את חומת המגן הבצורה של עמנו – צה"ל.

"בני המשפחות השכולות היקרים, היום אנו מרימים ראשנו ונושאים עינינו אליכם. תעצומות הנפש שאתם מפגינים הן מושא הערכה, ומעניקות לנו כוח רב. הקשר שלכם עם צה"ל הוא מימוש ההבטחה שלנו לרעינו הנופלים – להתייצב לצדכם תמיד. אני מבקש לשאת היום, כבכול ימות השנה, תפילת החלמה לפצועינו, ולהבטיח להמשיך ללוות אותם לאורך המסע המאתגר שהם צועדים בו".

בכנסת התקיים טקס "שירים לזכרם" בהשתתפות הנשיא ראובן ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, סגן הרמטכ"ל יאיר גולן, ראש המוסד יוסי כהן וראש השב"כ נדב ארגמן. ynet העביר אותו בשידור ישיר.

בבריכת הסולטן בירושלים התקיים אירוע "זוכרים, שרים ומספרים" בהשתתפות שר החינוך נפתלי בנט וראש העיר ניר ברקת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות