אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הילדים מברזיל צילום: בלומברג

הילדים מברזיל

פלומיננסה הברזילאית רכשה מועדון סלובקי קטן כדי להפוך אותו ל"חוות גידול כדורגלנים". על אף פוטנציאל הרווחים האדיר המהלך עשוי להתפרש גם כהודאה בטענה שבברזיל כבר לא מגדלים כדורגלנים שמתאימים לכדורגל האירופי

01.05.2017, 09:53 | בלומברג

קר כל כך שוויליאן הנריק דוס סנטוס הזרזילאי הצעיר נוגע בלחי, אף ופה שלו ומתלונן שהוא איבד כל תחושה בצד הימני של הפרצוף שלו. דוס סנטוס, החלוץ הרזה והמהיר, נמצא הרחק מהבית שלו בפעם הראשונה בחייו. הוא סיים לא מזמן משחק אימון בקבוצת הכדורגל החדשה שלו. לאחר שוויתר על קיץ לטיני מהביל לטובת החורף המקפיא של מרכז אירופה, אחר הצהריים הזה בינואר בהונגריה הוא היום הקשה ביותר – ובהחלט הקר ביותר – עד כה בקריירה שלו. אבל הוא מקווה שהמאמצים יובילו אותו למקום זוהר יותר. "הדרך ארוכה ומפותלת, אני מבין את זה עכשיו", אומר דוס סנטוס (18) שירד מהמגרש חבול כתוצאה מהמכות שספג מהשחקנים האירופיים הגדולים יותר פיסית. "זה רק הצעד הראשון בדרל להגשמת החלום שלי".

קראו עוד בכלכליסט

שחקן ברזילאי בסמורין. מכירת שני שחקנים צעירים לרומא ולצ שחקן ברזילאי בסמורין. מכירת שני שחקנים צעירים לרומא ולצ'לסי ברווח מצרפי של 29 מיליון דולר סייעה לממן מרכז אימון חדש | צילום: בלומברג שחקן ברזילאי בסמורין. מכירת שני שחקנים צעירים לרומא ולצ

הוא אחד משמונה שחקנים מדרום אמריקה שעומדים בלב ניסוי ייחודי שעורכת קבוצת פלומיננסה מריו דה ז'ניירו. הקבוצה, שזכתה 4 פעמים באליפות ברזיל, השתלטה על קבוצה סלובקית לא מוכרת שאותה הפכה לכר טיפוח של שחקנים לקראת יעדים גדולים יותר. המטרה היא להפוך את סטק סמורין (STK Samorin) לבית הספר להכשרת שחקנים ברזילאים. את חלקם ניתן יהיה למכור בהמשך לקבוצות אירופיות עשירות, המשמשות ככוח המניע של שוק ההעברות המגלגל 5 מיליארד דולר בשנה.

"אני לא אוהב את ההשוואה הזו, אבל אם יש חווה עם 100 פרות, צריך ללוות את הפרות למקום שבו הן יכולות להתפתח, לגדול ולהיכנס בהמשך לשוק", אומר מרקו מנסו , שחקן לשעבר שאחראי על הפעילות הסלובקית. "זה מטורף לדבר ככה, אבל ככה זה בכדורגל", הוא אומר. "לפעמים מקבלים רק הזדמנות אחת".

עבור הקבוצות הברזילאיות הבכירות, יצוא שחקנים הפך לחלק הגדול ביותר מכל המרכיבים המסורתיים של כלכלת הספורט, אחרי זכויות השידור. על פי פיפ"א, הגוף המנהל את הכדורגל העולמי, מעל 1,500 ברזילאים הועברו בשנה שעברה לקבוצות מחוץ למדינה, כמעט כפול מספר השחקנים שעברו מהיצואנית השנייה בגודלה, ארגנטינה.

מלבד לניימאר בברצלונה, וויליאן ודויד לואיז מצ'לסי ותיאגו סילבה בפריז סן ז'רמן, השחקנים מברזיל מפוזרים בקבוצות ממזרח טימור ועד לאיי פארו. הם גם מהווים חלק ניכר משחקני הרכש בסופר ליגה הסינית העשירה.

ניימאר. הברזילאי הכי יקר, צילום: איי אף פי ניימאר. הברזילאי הכי יקר | צילום: איי אף פי ניימאר. הברזילאי הכי יקר, צילום: איי אף פי

חלון ראווה למוצרים

סמורין, שההישג האחרון שלה היא העפלה לליגה המשנית בסלובקיה בשנה שעברה, היא חלון הראווה להצגת השחקנים הברזילאיים של פלומיננסה. "אנחנו מוצרים. מוצרים בשוק", אומר פטרסון סילבינו דה קרוז, או בקיצור פאו, בנו של בונה ספינות מעיר קטנה המרוחקת שעה טיסה דרומית לסאו פאולו. פאו (23) הוא מלך השערים הנוכחי של הקבוצה, הוא נמצא בהשאלה מרגע שעבר לפלומיננסה ושיחק בקבוצות בברזיל, פולין ומקסיקו. "אם זה מוצר טוב, כולם ירצו לקנות אותו", הסביר. "הסוכן שלי אמר לי שזה יעזור להעלות את החשיפה שלי לאירופים".

להעברת שחקנים יכולה להיות השפעה גדולה על המאזנים של הקבוצות הברזילאיות . אחרי ההכנסה מחוזי שידור, ההעברות הן לרוב מקור ההכנסה השני בגובהו. ההכנסה משמשת בדרך כלל לשדרוג המתקנים שיעזרו למשוך את היבול הבא של שחקנים כשרוניים לקו הייצור.

פלומיננסה הוקמה בפרבר לרז'יינס של מעמד הביניים ב-1902, והמערכת שלה למציאת שחקנים היא מקור לגאווה עבורה. המועדון מאמן בו זמנית 350 שחקנים בגילאי 14-20 באקדמיה היוקרתית שלו בעמק ריו. בסביבת 50 שחקנים מגיעים למבחנים בכל שבוע, וכ-160 שחקנים בגילאי 16 ומעלה נרשמים כשחקנים מקצוענים.

ממשרדו בלרז'יינס טוען מרצ'לו טשיירה, מנהל פיתוח הכדורגל במועדון, שהמטרה העיקרית שלו היא לפתח "אנשים טובים יותר" ולספק פלטפורמה להתפתחות אישית ומקצועית, ולא למכור שחקנים. פחות מ-30 שחקנים עוברים את הסינון ומגיעים עד לקבוצה הראשונה, לכן פלומיננסה בדומה לקבוצות רבות ברחבי העולם, משאילה את השחקנים שלה. התקווה היא שהשחקנים ישתפרו בקבוצות האחרות ויחזרו כדי לעזור לקבוצה, או שיימכרו בעד רווח שניתן יהיה להשקיע מחדש. בין אוגוסט 2015 ועד ינואר 2016, הקבוצה מכרה את הקשר הצעיר גרסון לרומא ואת קנדי לצ'לסי. הרווח המצרפי של הקבוצה מההעברות הללו, שעמד על 29 מיליון דולר עזר לממן הקמת מרכז אימון חדש.

סמורין, שרחוקה 10 אלף ק"מ מריו, הייתה בחירה אסטרטגית. הקבוצות בסלובקיה רשאיות להעלות בהרכב 5 שחקנים לא אירופים. יתרון נוסף קשור גם למיקום הגיאוגרפי של הקבוצה. אף שהיא מתקשה למשוך יותר מ-500 אוהדים למשחק, סמורין ממוקמת היטב לאירוח ציידי כשרונות, זאת הודות לקרבה שלה להונגריה, אוסטריה וצ'כיה, וכן הודות לטיסות זמינות לווינה ובודפשט.

גם העלויות נמוכות. פלומיננסה השקיעה בסביבות 750 אלף יורו (800 אלף דולר) לניהול הקבוצה בליגת המשנה בסלובקיה. קבוצה מקבילה בפורטוגל אולם הייתה מקלה על מכשול השפה, אך הייתה יקרה פי 10, כך לפי טשיירה.

עם זאת, אי אפשר להתכחש להלם התרבותי שחשים הברזילאים למראה העיר המזרח אירופית. דין לואיס פרז ארצ'וואלה ג'וניור, עורך דין מריו, היה קשר בשאיפה כשנשלח לאירופה לשחק עבור אלבסטה מליגת המשנה הספרדית. פציעה בקרסול הביאה לסיומה של הקריירה שלו. "לברזילאיים יש קשיים רבים בהסתגלות", הוא אומר. "הם לא תמיד לומדים את השפה או מכירים את התרבות, כי הם מעדיפים להישאר ביחד עם הברזילאים. אך מצד שני, כך הם יכולים לשמור על סגנון המשחק הברזילאי שלהם".

. . .

מסיבה זו בפלומיננסה משתדלים שבאותו מקום יהיו מספר שחקנים. אלאן פיאלהו, אחד מחבריו של ויליאן לקבוצה, מספר ששב לברזיל נחוש לפרוש מכדורגל לאחר 4 שנים לא קלות בפולין, אך טשיירה ביקש ממנו להצטרף לפרויקט בסלובקיה למשך שישה חודשים. "אני אומר להם שהם ברי מזל", אומר פיאלהו מדירת שלושת החדרים שהוא חולק עם הקשר מרלון פרייטאס. בסלון, שישה מחברי הקבוצה מתחרים להיות הזוכים היומיים במשחק המחשב של פיפ"א. "הייתי מאד בודד שם. זה לקח כל כך הרבה מהחוזק הנפשי שלי".

אחוזים נמוכים

באימון לפני המשחק הידידותי בהונגריה, השחקנים הברזילאיים עומדים בטור מאחורי פיאלהו לפני שהם מתחילים באימוני הריצה. בזכות השנים שבילה מחוץ לברזיל, פיאלהו דובר אנגלית רהוטה, כך שהוא מתרגם את ההוראות של המאמן הפיני מיקה לונסטרום. לונסטרום (42) הוא גם רכש חדש בקבוצה. מאמן שבנה את הקריירה שלו הרחק מהבית במקומות כמו המלדיביים ותאילנד. הוא מאמין שהפרויקט בסמורין עשוי להפוך לתכנית הפעולה של קבוצות אחרות המחפשות להימנע מ"הגרלה עיוורת" של שחקנים חדשים שהן מחתימות.

אולם, על אף המאמצים של פלומיננסה לטפח את השחקנים, הסיכויים של הברזילאים של סמורין לעלות לקבוצה הראשונה בבית נמוכים. מבין 25 השחקנים שפלומיננסה שלחה לסלובקיה מאז הוכרז על ההסכם באוגוסט 2015, רק אחד, הקשר ההגנתי הקשוח לואיס פרננדו, הצליח להצטרף לקבוצה הראשונה של פלומיננסה.

אם זה לא קורה, הישארות באירופה היא הדבר השני הטוב ביותר שיכול לקרות, אך חשוב לזכור שהשעון מתקתק. החלון שיש לשחקנים לבנות קריירה מצליחה הוא קטן. אפילו לשחקן צעיר כמו ויליאן יש רק שנה או שנתיים לפני שמקומו במערכת הכוכבים של הכדורגל נקבע, אומר לונסטרום. "זה מטורף שאנחנו מדברים במושגים האלה, אבל ככה זה בכדורגל", הוא אומר. "לרוב יש רק הזדמנות אחת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות