אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: הושג הסכם על התקציב, טראמפ יקבל עוד 12.5 מיליארד דולר לביטחון צילום: רויטרס

ארה"ב: הושג הסכם על התקציב, טראמפ יקבל עוד 12.5 מיליארד דולר לביטחון

ההסכם בין נציגי הדמוקרטים והרפובליקאים ימנע את השבתת הממשל השבוע; נדחתה בקשת טראמפ להקצאת תקציב מיוחד להקמת חומה בגבול עם מקסיקו

01.05.2017, 13:16 | שירות כלכליסט

נציגי הרפובליקאים והדמוקרטים בארה"ב הגיעו להסכם על תקציב הממשל הפדרלי עד ספטמבר, בהיקף של טריליון דולר - דבר שימנע את השבתת הממשל השבוע. במסגרת זו קיבל הנשיא דונלד טראמפ תוספת לתקציב הביטחון.

קראו עוד בכלכליסט

ההסכם הדו-מפלגתי זקוק עדיין לאישור של בית נבחרים והסנאט - שצפוי להתקבל עוד השבוע. מדובר בחקיקה המשמעותית הראשונה של טראמפ שתעבור בקונגרס.

התקציב היה אמור להיקבע עוד ב-1 באוקטובר 2016 - אז החלה השנה הפיסקאלית בארה"ב; הכספים עליהם סוכם יממנו שורה של תוכניות פדראליות, החל מביטחון בשדות התעופה והגבולות וכלה בשכר חיילים, מחקר רפואי, סיוע זר, חקר החלל וחינוך.

"ההסכם יניע את המחט אל עבר עדיפויות קונסטרוקטיביות ויבטיח שהפונקציות החשובות של הממשל הפדראלי יישמרו", אמרה ג'ניפר הינג, דוברת מטעם הרפובליקנים בוועדת ההקצאות של בית הנבחרים.

אם הצעת התקציב לא תתקבל עד ליום שישי בחצות, הסוכנויות הפדרליות ייאלצו לפטר מאות אלפי עובדים ולדרוש מעוד רבים אחרים להמשיך לעבוד מבלי לקבל שכר.

דונלד טראמפ, צילום: איי פי דונלד טראמפ | צילום: איי פי דונלד טראמפ, צילום: איי פי

"מדובר בהסכם טוב לעם האמריקאי והוא מוריד מהשולחן את האיום של השבתת הממשלה", אמר מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר. הוא הוסיף כי הצעד יגדיל את ההשקעה הפדראלית במחקר רפואי, בחינוך ובתשתיות.

לפי עוזר בכיר לאחד מחברי הקונגרס, הפנטגון יזכה להגדלה של 12.5 מיליארד דולר בתקציב הביטחון לשנה הפיסקאלית המסתיימת בסוף ספטמבר, עם תוספת אפשרית של 2.5 מיליארד דולר התלויה ביכולתו של טראמפ להציג לקונגרס תוכנית להבסת ארגון דאעש.

טראמפ דרש תוספת לתקציב הביטחון של 30 מיליארד דולר לשנה זו - לאחר שהדגיש במסע הבחירות שלו את כוונתו לחזק את הצבא האמריקאי.

כמה יוזמות חשובות של הבית הלבן נדחו במהלך הדיונים בידי הנציגים הדמוקרטים והרפובליקנים, בהן תקציב להקמת חומה בגבול בין ארה"ב למקסיקו שאותה הבטיח טראמפ בקמפיין הבחירות שלו. במקום זה, הוענקו 1.5 מיליארד דולר לחיזוק ההגנה על הגבולות, ובכלל זה כספים לטכנולוגיות מתקדמות ולעריכת תיקונים בתשתית הקיימת, אמר העוזר.

אחת המדינות שיזכו לתמיכה כספית מארה"ב היא פורטו ריקו, שתקבל סיוע של 295 מיליון דולר , בנוסף למימון תוכנית הבריאות "מדיקאייד" לעניי המדינה. כך על פי העוזר.

הדמוקרטים הצליחו לסכל קיצוצים לארגון לבריאות הנשים "פלנד פרנטהוד". מנהיגת הדמוקרטים בבית ננסי פלוסי בירכה על הגדלה של כמעט 2 מיליארד דולר בתקציב הבריאות השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות