אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כישלון מתקן ההתפלה באשדוד: הערת עסק חי לחברת מקורות ייזום צילום: שאול גולן

כישלון מתקן ההתפלה באשדוד: הערת עסק חי לחברת מקורות ייזום

דירקטוריון מקורות החליט על הצמדת ההערה לדו"חות של החברה הבת על רקע הליקויים והעיכובים בפרויקט, כולל תפוקת חסר בו; במקביל נמחקו 366 מיליון שקל מהדו"חות

01.05.2017, 18:57 | רעות שפיגלמן וליאור גוטמן
לאחר דיונים שנמשכו אתמול (א') בלילה, החליט דירקטוריון מקורות להצמיד הערת עסק חי לדו"חות הכספיים של מקורות ייזום, שהיא חברה בת שלה. זאת על רקע ליקויים ועיכובים בפרויקט מתקן ההתפלה באשדוד שמפעילה מקורות ייזום, כולל תפוקת חסר בו.

קראו עוד בכלכליסט

הערת העסק החי מגיעות במקביל למחיקה של 366 מיליון שקל מהדו"חות שאושרה אף היא אתמול. כעת עוברים במקורות, שהיא חברה ממשלתית, ובמשרד האוצר לשלב גיבוש הפתרונות כאשר מסתמן כי הכיוון הוא הסדר פיננסי של החוב עצמו, ולא תספורת. הפרויקט עצמו מומן בסך ב-1.2 מיליארד שקל על ידי בנק הפועלים וגופים מוסדיים שונים.

 , צילום: משה שי צילום: משה שי  , צילום: משה שי

מתקן ההתפלה מצוי כאמור בתפוקת חסר - שעומדת על 85% ביחס לרמת התפוקה אליה התחייבו במכרז שאמורה להניב 100 מיליון קוב מים בשנה. בעקבות זאת ספגה בעבר מקורות ייזום קנסות ממשרד האוצר. בנוסף, המתקן מפסיד כ־35 מיליון שקל בשנה בגלל שאינו מצליח לספק את הכמות לה התחייב. לטענת מקורות, העיכוב ותפוקת החסר נגרמו בשל תקלות של השותפות הקבלנית. חברת מקורות אף הגישה תביעה בסך 700 מיליון שקל נגד החברה שמבצעת את הפרויקט (חברה בת של מקורות ייזום) וכיום מתנהל הליך בוררות בין הצדדים.

ההערה הוצמדה לדוחות חברת ייזום היות שרוב הפעילות של החברה נוגעת למתקן ההתפלה האמור. ידוע על קיומם של נכסים שיוכלו לשרת את החוב, וההערכות הן כי מימושם ייארך כשנה. דרך אפשרית לפתרון המצב שעשויה להסתמן היא חילוט ערבות קבלן בסך של 300 מיליון שקל. חילוט שכזה דורש את אישורו של בית המשפט ואם הוא יינתן אישור הרי שמתוך ה 300 מיליון השקלים, סכום של 200 מיליון שקל ינותב לתיקון המתקן על מנת שיוכל לעבוד בתפוקה הדרושה וב-100 מיליון שקל הנותרים יבוצע כיסוי להפסדי עבר.

ממקורות נמסר בתגובה כי "בשל תקלות משמעותיות במתקן ההתפלה אשר הוקם באיחור של שנתיים ואינו עומד בדרישות החוזיות שלו, נעשתה עבודה על ידי יועץ בלתי תלוי לבדיקת הצורך לירידת הערך של הפרויקט. ירידה ערך זו שאושרה במסגרת הדו"ח הכספי היא הגורם המרכזי להכללתה של הערת 'עסק חי'. מקורות מאמינה שניתן לתקן את המתקן בהסכמה עם המממנים ועם המדינה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
שוחד לויזניצ'ר במסירת הפרויקט למקורות
אחד ממקבלי השוחד הגדולים בחברות הממשלתיות הוא אלכס ויזניצ'ר,אשר השכיל לקבל שוחד בחברת נת'ע (רכבת קלה),בחברת כבישי ישראל (מע'ץ הישנה) ובחברת מקורות וחברות הבת שלה. אין להתפלא שמקורות וחברות הבנות אשר מעולם לא עסקו בהתפלת מי ים דפקו את פרויקט ההתפלה באשדוד. ויזניצ'ר גבה שוחד מקבלנים ישראלים ומחברות מחו'ל שקיבלו חלקים מפרויקט ההתפלה אשדוד.המשטרה חייבת להכנס לתמונה ולחקור את נסיבות מסירת העבודה למקורות ואת התנהלות במקורות ובחברות הבנות של מקורות בפרויקט זה. באלוף קבלת השוחד בחברות הממשלתיות הוא אלכס ויזני'צר.
מושיקו קשקש  |  03.05.17
6.
חברה ממשלתית מה ציפיתם ?
לוקחים כסף של הציבור , מושכים משכורות ללא קשר להצלחה , אין בעל בית אמיתי שמשגיח ודואג . חברות ממשלתיות תמיד נכשלות כי לאף אחד לא באמת אכפת . מבזבזים , מפסידים , האזרח ישלם . ועוד לא דיברנו על נושא השוחד , הקומבינות והועדים הממשלתיים .
אני רק סוציאליזם  |  03.05.17
4.
הסירחון מתחיל למעלה - שם במקורות
מקורות זו חברה ממשלתי המתנהלת אך ורק לטובה לא לטובת הציבור . ראו את המשכורות שם ותבינו. הניהול שם איום ונורא ואנו משלמים במחירי המים את הכישלונות . הכישלון האחרון היה ידע מראש. חובה לפרק את מקורות .ולאפשר ניהול מקצועי חסר פניות וחסכוני !!!!!!!!!!!!
י.צ.  |  02.05.17
לכל התגובות