אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקירה פלילית נגד אובר בארה"ב: סייעה לנהגיה לחמוק מהחוק צילום: רויטרס

חקירה פלילית נגד אובר בארה"ב: סייעה לנהגיה לחמוק מהחוק

חקירת משרד המשפטים האמריקאי מתמקדת באפליקציה בשם גרייבול, שבאמצעות איסוף והצלבת נתונים שונים על נוסעים, סייעה לאובר לחמוק מגורמי אכיפת חוק ורגולטורים

05.05.2017, 09:22 | עומר כביר
משרד המשפטים של ארה"ב פתח בחקירה פלילית נגד אובר (Uber), בעקבות הפעלת מערכת שנועדה לסייע לנהגי החברה לחמוק מרגולטורים וגורמי אכיפת חוק - כך לפי דיווח של רויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

המערכת, שכונתה על ידי מפתחת אפליקציית הזמנת הנסיעות גרייבול, אספה והצליבה נתונים כמו מידע גאוגרפי, מספרי כרטיסי אשראי וחשבונות מדיה חברתית, מתוך אפליקציית אובר וממקורות אחרים, כדי לזהות נוסעים שלוקחים חלק במבצעי עוקץ של הרשויות נגד החברה. כאשר משתמש שסומן ככזה ניסה להזמין נסיעה, הוא ראה מוניות זמינות על מסך האפליקציה, אבל הקריאה נחסמה ולא הועברה לאף אחד מהנהגים הזמינים, כך שלא ניתן היה לעלות על המונית ולהפיק ראיות נגד החברה או לקנוס את הנהגים.

מייסד ומנכ"ל אובר טראוויס קלניק, צילום: בלומברג מייסד ומנכ"ל אובר טראוויס קלניק | צילום: בלומברג מייסד ומנכ"ל אובר טראוויס קלניק, צילום: בלומברג

פעילותה של גרייבול נחשפה במרץ בתחקיר של הניו יורק טיימס, שדיווח שהיא הופעלה בפורטלנד, פילדלפיה, בוסטון, לאס וגאס, כמו גם בערים בצרפת, אוסטרליה, סין, דרום קוריאה ואיטליה. הפעלתה החלה בשנתיים האחרונות כחלק מפעילות שהוגדרה על ידי החברה כ"איתור משתמשים שמנצלים לרעה את השירות" וזכתה לאישור מהמחלקה המשפטית באובר. עם זאת, קיומה של התוכנית הוסתר מהציבור ומרוב עובדי החברה, ורק 50 אנשים בתוכה ידעו עליה.

אובר עצמה אישרה בעבר שעשתה שימוש בתוכנה בניסיון לחמוק מגורמי ממשל באזורים שפעילותה בהם טרם זכתה לאישור. בעקבות הפרסום עצרה החברה את פעילות התוכנה. עם זאת, התגובה של הרשויות לתוכנית לא נעצרה וכעת חושפת רויטרס את קיומה של חקירה פלילית פדרלית נגד החברה. לדברי מקורות, החקירה נמצאת עדיין בשלבים מוקדמים, ולא ברור עדיין מתי ונגד מי יוגשו כתבי אישום, אם בכלל.

במסגרת החקירה קיבלה אובר צו הבאה מחבר מושבעים גדול בקרוליינה הצפונית, שביקש מסמכים הנוגעים לאופן פעילותה של גרייבול ולפריסתה. דירקטוריון אובר שכר גם משרד עורכי דין חיצוני לניהול חקירה פנימית.

אובר ומשרד המשפטים סירבו להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות