אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תביעה בארה"ב נגד פייסבוק, גוגל וטוויטר: אפשרו לדאעש לשגשג

תביעה בארה"ב נגד פייסבוק, גוגל וטוויטר: אפשרו לדאעש לשגשג

משפחות של שלושה מקורבנות פיגוע הירי בסן ברנרדינו, בו נרצחו 14 בני אדם, טוענות נגד החברות כי אפשרו לארגון הקיצוני להפיץ באופן חופשי את התעמולה שלו ברחבי המדיה החברתית וסיפקו לו "תמיכה חומרית"

05.05.2017, 18:04 | שירות כלכליסט

משפחות שלושה מקורבנות פיגוע הירי בסן ברנרדינו בקליפורניה בדצמבר 2015, הגישו תביעות נגד פייסבוק, גוגל וטוויטר. זאת בטענה שהחברות אפשרו לארגון דאעש, ששניים מתומכיו ביצעו את הירי, לשגשג במדיה החברתית.

קראו עוד בכלכליסט

קרובי המשפחה טוענים שבכך שהחברות אפשרו לחברי הארגון האסלאמיסטי להפיץ בחופשיות את התעמולה שלו ברחבי המדיה החברתית, הן בעצם סיפקו "תמיכה חומרית" לארגון ועודדו פיגועים כמו זה שקרה בסן ברנרדינו. "במשך שנים הנתבעות סיפקו ביודעין וברשלנות לחברי ארגון הטרור דאעש חשבונות לשימוש ברשתות החברתיות ככלי להפצת התעמולה הקיצונית, גיוס כספים ומשיכת מגויסים חדשים", נכתב בתביעה שהגישו קרובי המשפחה של סיירה קלייבורן, טין נגוין וניקולס סלסינוס. התביעה, המתפרסת על פני 32 עמודים, הוגשה בבית המשפט המחוזי בלוס אנג'לס.

הטבח בקליפורניה, צילום: איי אף פי הטבח בקליפורניה | צילום: איי אף פי הטבח בקליפורניה, צילום: איי אף פי

"בלי העזרה של טוויטר, פייסבוק ויוטיוב של גוגל, דאעש לא היה מצליח להפוך בשנים האחרונות לארגון הטרור המאיים ביותר בעולם", נכתב. מטעם החברות לא נמסרה תגובה לתביעה.

מאחורי הפיגוע עמדו סייד ריזוואן פארוק ואשתו טשפין מליק, שפתחו באש על המשתתפים במסיבה במקום עבודתו של פארוק. 14 אנשים נרצחו בפיגוע ו-22 נפצעו. בני הזוג נורו על ידי המשטרה כארבע שעות לאחר האירוע הקשה.

לאחר הפיגוע התעוררה מחלוקת בין אפל לממשל, זאת לאחר שבית המשפט הפדרלי הורה לענקית הטכנולוגיה ליצור בעבור ה-FBI דלת אחורית שתאפשר לסוכנות לעקוף את מגבלות ההצפנה של האייפון של המחבל - דרישה לה התנגדו באפל בטענה שתעניק לממשל "כוח מסוכן".

זו אינה הפעם הראשונה שקרובי הקורבנות תובעים את החברות בטענה לעידוד הטרור. עם זאת, החוק מעניק לחברות האינטרנט חסינות מאחריות לתכנים שמפרסמים המשתמשים. אף אחת מהתביעות שהוגשה עד כה לא התקדמה מעבר לשלבים הראשוניים בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות