אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יום לפני הבחירות בצרפת: פריצת ענק למחשבי המטה של מקרון צילום: בלומברג

יום לפני הבחירות בצרפת: פריצת ענק למחשבי המטה של מקרון

האקרים שפרצו למחשבי המטה של המועמד המוביל לנשיאות צרפת פרסמו אלפי הודעות דואר אלקטרוני ומסמכים. על פי הערכות, מאחורי הפריצה עומדים האקרים הפועלים בשליחות ממשלת רוסיה

06.05.2017, 08:52 | עומר כביר

האם מה שעבד בבחירות בארה"ב יעבוד גם בבחירות לנשיאות צרפת? אימיילים פרטיים ומקצועיים מקמפיין הבחירות של המועמד המוביל עמנואל מקרון הודלפו לרשת במהלך סוף השבוע, במה שנתפס כניסיון לשבש את מערכת הבחירות במדינה ולהעניק יתרון למועמדת הימין הקיצוני, מרי לה פן.

קראו עוד בכלכליסט

המידע, שהיקפו עומד על 9 גיגה-בייט, הועלה לאתר Pastebin, שמאפשר שיתוף תוכן פומבי בצורה אנונימית. מפלגתו של מקרון, En March! אישרה את הפריצה למערכות המחשוב שלה: "תנועת En Marche! נפלה קרבן למתקפת האקינג מאסיבית ומתואמת, שהביאה להפצת מידע פנימי ברשתות חברתיות. המסמכים נתפסו לפני כמה שבועות בפריצות לתיבות אימייל אישיות ומקצועיות של מספר אנשים בעלי תפקידים בכירים בתנועה".

המתמודדים בסיבוב השני בבחירות עמנואל מקרון ומרין לה פן, צילומים: איי אף פי , אי פי איי המתמודדים בסיבוב השני בבחירות עמנואל מקרון ומרין לה פן | צילומים: איי אף פי , אי פי איי המתמודדים בסיבוב השני בבחירות עמנואל מקרון ומרין לה פן, צילומים: איי אף פי , אי פי איי

בדיקה ראשונית של האימיילים העלתה שמדובר בעיקר בדיונים פנימיים שעוסקים בנושאים כמו תקציב, חוזים וניהול שוטף של הקמפיין.

לפי הערכות, מאחורי הפריצה עומדים האקרים שפועלים בשליחות ממשלת רוסיה. ויטאלי קרמז, מנהל חברת הסייבר האמריקאית Flashpoint, אמר לרויטרס שבחינה שערך העלתה שמאחורי הפריצה עומדת קבוצת האקרים בשם APT 28, שלה קשרים לסוכנות הביון הרוסית GRU. לדבריו, קבוצה זו היתה אחראית לפריצות לאימיילים של קמפיין קלינטון במהלך הבחירות לנשיאות ארה"ב.

 

הבדיקה שערך קרמז העלתה שבמהלך אפריל יצרו ההאקרים כתובות אינטרנט מזוייפות שחיקו את השם En Marche, והשתמשו בהן באימיילים ששלחו לגורמים בקמפיין הבחירות בניסיון לגרום להם להיכנס לאתרים אלו ולהוריד קוד זדוני שיאפשר את החדירה לחשבונותיהם. "אם מדובר בפעילות שמוכוונת על ידי מוסקבה, ההדלפה הזו היא הסלמה משמעותית לעומת הפעילות הרוסית במהלך הבחירות בארה"ב", אמר קרמז לרויטרס. "מדובר בהרחבת היקף המאמצים מריגול פשוט לניסיונות ישירים יותר להטות את התוצאה".

עם זאת, לא בטוח כמה השפעה תהיה להדלפה הנוכחית על הבחירות לנשיאות צרפת. במקרה של הבחירות בארה"ב, ההדלפה התבצעה חודשים לפני מועד הבחירות, במהלכם מדי כמה חודשים הועלו לרשת אימיילים חדשים. אלו היוו בסיס לדיון מתמשך במדיה החברתית והמסורתית, שהיה לו אפקט שוחק ארוך טווח על המצביעים. במקרה זה, ההדלפה מגיעה יממה אחת לפני הבחירות, במועד שבו לפי החוק בצרפת כבר אסור לתקשורת לדווח על התרחשויות שעלולות להשפיע על הבחירות.

כתוצאה, העיסוק בפרשה במדיה המסורתית יהיה מוגבל, אם בכלל יתקיים, בשעה שהעיסוק במדיה החברתית לא יהיה לו את אותו אימפקט שיכול להיות לכיסוי תקשורתי רחב. בשילוב הזמן הקצר שנותר לפני פתיחת הקלפיות, ייתכן שההשפעה של ההדלפה על תוצאות הבחירות תהיה מינורית ולא יהיה בה די על מנת לשנות את התוצאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות