אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהיום: כספי המע"מ של רוכשי הדירות יועברו לקרן ממשלתית צילום: טל אזולאי

מהיום: כספי המע"מ של רוכשי הדירות יועברו לקרן ממשלתית

על פי תיקון חוק המכר שנכנס לתוקף החודש הקבלנים יעמידו ערבויות בנקאיות רק על מחיר הדירה ואת רכיב המע"מ יעבירו ישירות לקרן; המשמעות לרוכשים היא שבמקרה של קריסת קבלן הכסף יושב אליהם על ידי המדינה

07.05.2017, 16:48 | דותן לוי
כספי המע"מ שמשלמים רוכשי הדירות יעברו מהיום (א') לקרן המע"מ ממשלתית, זאת בהמשך לתיקון חוק המכר. החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, הכריז על הקמת הקרן אשר תבטיח את החזר רכיב המע"מ על ידי המדינה לקוני דירות במקרה של קריסת קבלן ובכל בעת המצריך את מימוש הבטוחות.

קראו עוד בכלכליסט

עד כה קבלנים נדרשו להעביר ערבויות בהתאם לחוק המכר גם על רכיב המע"מ, למרות שבעת מכירת דירה כספי המע"מ עברו לקופת המדינה ולא נמצאים ברשותם. בעקבות הנחיה זו היקף האשראי שהקבלנים זכו לקבל מהבנקים הצטמצם באופן כללי, וכן כל קבלן היה צריך להעמיד ערבויות גדולות בשיעור המע"מ, מה שהגדיל את עלות המימון של הפרויקט וייקר אותו. בעקבות הקמת הקרן, המהלך צפוי לפנות עד כ-10 מיליארד שקל ממגבלת האשראי הענפית של הבנקים.

חוק המכר הוא חוק צרכני הקובע הסדרים שמטרתם, בין השאר, להגן על הכספים שמשלם רוכש דירה חדשה למוכר, כדי להבטיח כי במקרה של כישלון העסקה לא ירד כספו של הקונה לטמיון. בבסיס החוק ניצבת ההנחה שיש פערי כוחות משמעותיים בין קונה דירה לבין מוכר הדירה, המצדיקים הענקת הגנה לקונה. על מנת להגן על רוכשי דירות ממצב של כשל שעלול להביא לכך שהיזם לא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו, קבע המחוקק כי המוכר מחויב להעניק לקונה אחת מתוך חמישה סוגים של בטוחות, וכן הטיל מגבלות על קצב שחרור הכספים למוכר.

אתר בנייה (ארכיון). מרכיב המע"מ נשאר בידי המדינה במקרה שהקבלן הסתבך כלכלית, צילום: שאול גולן אתר בנייה (ארכיון). מרכיב המע"מ נשאר בידי המדינה במקרה שהקבלן הסתבך כלכלית | צילום: שאול גולן אתר בנייה (ארכיון). מרכיב המע"מ נשאר בידי המדינה במקרה שהקבלן הסתבך כלכלית, צילום: שאול גולן

אלא שבמשך שנים הקבלנים טוענים לחוסר היגיון משווע בכך שחוק המכר מחייב אותם להעמיד ערבויות גם עבור רכיב המע"מ. מהלכים שנועדו להקל על הקבלנים החלו כבר בתקופה שבה אריאל אטיאס שימש כשר השיכון, אך בעת ההיא הם לא צלחו. בחודש מרץ האחרון, תוקן חוק המכר כך שבעת עסקת רכישת דירה חדשה יונפקו ערבויות בנקאיות מכוח חוק המכר ללא רכיב המע"מ. רכיב זה יובטח ע"י קרן המע"מ הממשלתית שתנוהל באגף החשב הכללי. במקרה של מימוש הבטוחה תשיב הקרן הממשלתית את הכסף לרוכש באמצעות המוסד הפיננסי אשר הנפיק את הבטוחה. כך כספי רוכש הדירה, לרבות הפרשי ההצמדה כפי שייקבעו בחוזה הרכש, מובטחים באופן מלא. כספי המע"מ על ידי הקרן ויתר התשלום עבור הדירה באמצעות הערבויות שהקבלנים ידרשו לספק.

בהתאם לתקנון הקרן, החוק ייושם בכל עסקה שבוצעה לאחר חודש מאי 2017. לשם המחשה, בעת ביצוע עסקת מכירת דירה בשווי מיליון שקל (לפני מע"מ) יעמוד על 1.17 מיליון שקל שיועברו על ידי הרוכש לקבלן. בעת העסקה, סכום המע"מ בגובה – 170 אלף שקל מועבר על ידי הקבלן למדינה ובהתאם מוקצה לקרן המע"מ הממשלתית. במקביל, הקבלן יידרש להעמיד ערבויות רק על סכום של מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות